Aktualności Aktualności

Zajęcia edukacyjne z wyjątkowymi gośćmi

W dniu 13.06.2018 r. w Nadleśnictwie Brynek, odbyły się zajęcia edukacyjne z dziećmi ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Ziemięcicach, w których wzięło udział czterech młodych podopiecznych ośrodka. Zajęcia odbyły się na bazie podstawowego scenariusza zajęć, skupiającego się na tematyce zwierząt występujących w lesie, z wszelkimi możliwymi modyfikacjami wprowadzanymi na bieżąco podczas zajęć, celem optymalizacji przekazu z dostosowaniem do obserwowanych potrzeb grupy. Uwzględniano sugestie opiekunek grupy, które perfekcyjnie odczytywały reakcje wychowanków na poszczególne bodźce.

 

W części prowadzonej w Izbie Edukacyjnej Nadleśnictwa Brynek, w głównej mierze skupiono się na prezentacji eksponatów oraz na dostarczeniu wrażeń sensorycznych takich jak: dotyk futra, pierza czy rogowych części ciał zwierząt z ekspozycji.

 

Następnie odbył się spacer po Leśnej Ścieżce Poznawczej, podczas którego w indywidualnie dostosowanych momentach przedstawiano tematykę, którą dzieci były zainteresowane. Dużą radość dzieciom przyniosła możliwość odwiedzenia Domku Baby Jagi - uśmiechy nie znikały z ich twarzy…

 

Zaciekawienie u podopiecznych wywołała obecność swoistej "rury" w lesie, którą okazała się wywrócona wraz z systemem korzeniowym sosna. Podobnym zainteresowaniem cieszyła się tematyka "turzyc i kleszczy" a także malutkich "choinek" i konieczności ich pielęgnowania. W drodze powrotnej dzieci miały możliwość obejrzenia stojącej w lesie ambony myśliwskiej, przy której musiały wewnętrznie pokonać chęć wejścia na górę – ze względów podyktowanych zasadami bezpieczeństwa. Scenariusz zajęć modyfikowano dostosowując go do wrażliwości i możliwości percepcji wychowanków, aby czas spędzony na poznawaniu lasu był owocny wieloaspektowo - nie tylko w elementy poznawcze, ale także w pozytywne emocje dzieci.

 

Po powrocie do Izby Edukacyjnej, przeprowadzono zajęcia praktyczne z użyciem piasku kinetycznego, po których rozdano dzieciom upominki nawiązujące do tematyki przyrodniczej, leśnej i krajoznawczej. Zarówno obfitujące w różnorodne doznania poznawcze zajęcia, jak i otrzymane przez podopiecznych upominki, pobudzą zapewne dziecięcą ciekawość świata i skłonią ich do dalszego poznawania świata przyrody.


Nadleśnictwa i inne

RODO

Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Nadleśnictwo Brynek

 

Mapa lasów

Mapa lasów

 

Sprzedaż

Sprzedaż