Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.

Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne  pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.

Jak znaleźć miejsce na ognisko?

Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.

To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.

Jak zabezpieczyć ognisko?

Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.

Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?

Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.

Czy mogę rozbić w lesie namiot?

Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ćwiczenia Kompanii Odwodowej nr 12 w Nadleśnictwie Brynek – symulacja wielkopowierzchniowego pożaru lasu

Ćwiczenia Kompanii Odwodowej nr 12 w Nadleśnictwie Brynek – symulacja wielkopowierzchniowego pożaru lasu

12 CZERWCA 2025 r. Na terenie Nadleśnictwa Brynek odbyły się ćwiczenia Kompanii Odwodowej nr 12 Tarnowskie Góry, zakładające symulację wielkopowierzchniowego pożaru lasu.

Ćwiczenia Kompanii Odwodowej nr 12 w Nadleśnictwie Brynek – symulacja wielkopowierzchniowego pożaru lasu

 

Brynek, 12 czerwca 2025 r. – Na terenie Nadleśnictwa Brynek przeprowadzono ćwiczenia Kompanii Odwodowej nr 12 Tarnowskie Góry, których głównym celem była symulacja działań ratowniczo-gaśniczych podczas wielkopowierzchniowego pożaru lasu. Scenariusz zakładał pożar 
w oddziale leśnym nr 453 a – zagrażający zarówno środowisku, jak i infrastrukturze leśnej.

 

Zgrana współpraca służb ratowniczych

Ćwiczeniami dowodził st. kpt. Wojciech Poloczek, dowódca Kompanii Odwodowej powiatu tarnogórskiego. W akcji udział wzięły siły i środki
z Komendy Powiatowej PSP w Tarnowskich Górach, wspierane przez 16 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z całego powiatu tarnogórskiego, w tym:

  1. OSP Nakło Śląskie
  1. OSP Tąpkowice
  1. OSP Niezdara
  1. OSP Florian w Strzybnicy
  1. OSP Tworóg
  1. OSP Koty
  1. OSP Zbrosławice
  1. OSP Potempa
  1. OSP Żyglinek
  1. OSP Pniowiec
  1. OSP Łubie
  1. OSP Wojska
  1. OSP Świętoszowice
  1. OSP Wieszowa
  1. OSP Repty Śląskie
  1. OSP Ożarowice

Łącznie w ćwiczeniach udział wzięło kilkudziesięciu strażaków, liczne pojazdy gaśnicze oraz sprzęt do działań w terenach trudno dostępnych.

 

Symulacja, która uczy i przygotowuje

Scenariusz zakładał rozwój intensywnego pożaru lasu, którego ognisko znajdowało się głęboko w oddziale leśnym. Strażacy musieli zorganizować punkt czerpania wody, zbudować linie gaśnicze, przeprowadzić działania rozpoznawcze, a następnie skutecznie opanować i ugasić pożar. Mimo trudnych warunków terenowych i dużej powierzchni objętej ogniem, strażakom udało się skutecznie opanować sytuację.

 

Takie ćwiczenia są niezwykle ważne, pozwalają na sprawdzenie skuteczności procedur, zgrania jednostek oraz wykorzystania sprzętu
w realnych, wymagających warunkach. To inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców i ochronę przyrody.

 

Znaczenie ćwiczeń dla regionu

W obliczu coraz częstszych i intensywniejszych pożarów lasów, umiejętność szybkiego reagowania i koordynacji działań różnych służb
ma kluczowe znaczenie. Ćwiczenia takie jak te w Nadleśnictwie Brynek pokazują gotowość służb do wspólnego działania
oraz ich profesjonalizm.

 

Organizatorzy oraz uczestnicy zgodnie podkreślili, że zdobyte doświadczenie przełoży się na jeszcze większą skuteczność w przypadku realnych zdarzeń.