Aktuelles
Dobra Energia Drewna
Sezon grzewczy w naszych domach w pełni. Sposobów na ogrzewanie jest wiele. Jednak który z nich jest najlepszy?
Do XIX w. drewno było najpopularniejszym paliwem na świecie. Po rewolucji przemysłowej w Europie wyparł je węgiel i pochodne ropy naftowej, np. olej. Dziś drewno jest używane jako opał w krajach rozwijających się. W Polsce nadal pali się nim w piecach na wsi. Ostatnio staje się coraz powszechniejsze także w miastach, gdzie domy wyposaża się w kominki.
Jako opał najlepiej wykorzystywać drewno gatunków o największej gęstości (stosunek masy drewna do jego objętości), takich jak grab, buk czy dąb. Pocięte i porąbane na szczapy drewno powinno się suszyć w zadaszonym i przewiewnym miejscu minimum dwa lata. Tylko wtedy będzie zawierało minimalną ilość wody, co zapewnia najlepsze właściwości opałowe.
Gdzie kupić drewno opałowe?
Drewno najlepiej zakupić w nadleśnictwie. Każde z 38 nadleśnictw podlegających pod Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach posiada informacje na swojej stronie internetowej na temat aktualnej oferty, zawierającej cennik sortymentu (S4 – opałowe). Tak kupione drewno wymaga od nas późniejszego przygotowania, pocięcia i sezonowania. Gotowy opał możemy kupić również na składnicach drewna, jak również od prywatnych dostawców, np. w marketach.
Nie wiadomo na jak długo starczą zasoby paliw kopalnych, takich jak ropa czy węgiel. Bez wątpienia są to jednak zapasy skończone – w odróżnieniu od drewna, które jest surowcem odnawialnym.
- Do XIX wieku drewno było najpopularniejszym paliwem na świecie. Potem wyparł je węgiel i ropa naftowa. Drewno jest surowcem odnawialnym, co oznacza, że jego zasoby przy racjonalnej gospodarce leśnej się nie skończą.
- Zrównoważona gospodarka leśna jest kluczem do zwiększenia roli lasu, jako źródła energii odnawialnej. Nadal, prawie połowa światowej produkcji drewna, jest zużywana do gotowania, ogrzewania czy wytwarzania energii elektrycznej. Lasy dysponują zapasem energii dziesięciokrotnie przewyższającym roczne zużycie energii na całym świecie.
- Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, ale też jest atrakcyjniejsze, pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Bilans dwutlenku węgla podczas spalania drewna jest zerowy – wydziela się tyle pierwiastka, ile drzewo pochłonęło podczas wzrostu. W tym procesie nie powstaje również szkodliwy smog.
- kupione drewno wymaga od nas późniejszego przygotowania, pocięcia i sezonowania. Rąbanie drewna to nie tylko korzyść z przebywania na świeżym powietrzu ale i doskonały sposób na spalenie nieco kalorii. Rąbiąc drewno możemy spalić nawet 444 kcal w trakcie godziny.
- Jako opał najlepiej wykorzystywać drewno o największej gęstości, np. grab, buk czy dąb. Spalanie drewna w odpowiednio wysokiej temperaturze redukuje szkodliwe substancje zawarte w spalinach, a popiół drzewny jest pełnowartościowym nawozem naturalnym.
- Jako drewno kominkowe wybierana jest również brzoza lub świerk, ponieważ podczas spalania przyjemnie „trzaska" dodając uroku palącemu się kominkowi. Dzieje się to pod wpływem działania wysokiej temperatury. Zawarta w drewnie woda, żywica i wszelkie olejki eteryczne przechodzą w stan gazowy, powodując pękanie struktury drewna i ten charakterystyczny dźwięk trzaskania.