Zajęcia edukacyjne - wstrzymane

Szanowni Państwo,

Z przykrością informujemy, że ze względu na przebudowę obiektu edukacyjnego zajęcia edukacyjne wraz z zapisami do dnia 30 czerwca 2024 roku zostały wstrzymane.

Zapraszamy do odmienionej sali już niebawem !

Planowane zapisy ruszą od 1 lipca 2024 r. pod nr telefonu 32 285-74-63.

 

Do zobaczenia !


Edukacja

 Jedną z podstawowych funkcji leśnictwa w Polsce w myśl ustawy o lasach jest edukacja leśno – przyrodnicza społeczeństwa. Nadleśnictwo Brynek realizuje ten obowiązek poprzez szereg działań.

 

Misję edukacyjną realizujemy głównie poprzez zajęcia dydaktyczne dla dzieci i młodzieży w grupach zorganizowanych

Do dyspozycji pozostają:
  • leśna ścieżka poznawcza
  • izba leśna
  • szkółka leśna Brzeźnica
  • śródleśny zespół stawów "Połomia"
  • śródleśne łąki „Wytoki"
  • dolina rzeki Mała Panew
 
 

Ofertę edukacyjną dla zorganizowanych grup (szkoły, przedszkola) znajdą państwo tutaj.

Dodatkowo nadleśnictwo Brynek wydało własnym nakładem przewodniki i foldery dla dzieci i dorosłych o tematyce leśno – dydaktycznej dostępne w naszej siedzibie bezpłatnie.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Informacja o zabiegach ochronnych

Informacja o zabiegach ochronnych

Nadleśnictwo Brynek informuje, że w dniu dzisiejszym tj. 23 maja br. w godzinach porannych zostały przeprowadzone zabiegi ograniczające masowe występowanie osnui gwiaździstej na terenach leśnych leśnictwa Krywałd.

Zabiegi wykonane zostaną preparatem LOS OVADOS 200 SE przy użyciu samolotu PZL M18B Dromader

Powierzchnie na których prowadzone będą zabiegi, oznaczone zostaną tablicami ostrzegawczymi.

 Osnuja gwiaździsta to jeden z głównych szkodników sosny. Postać dorosła przypomina nieco ubarwieniem osę i mierzy do 1,5 cm. Sosna w lasach naszego Nadleśnictwa stanowi zdecydowaną większość, stąd szczególnie ważne jest zadbanie o jej stan zdrowotny. Masowe pojawienie się osnui (gradacja) może doprowadzić do śmierci drzewa lub całych grup drzew, szczególnie, jeśli ma miejsce rok po roku. Larwy nie zjadają tegorocznych igieł, ponieważ w maju, kiedy żerują, jeszcze ich nie ma. Dzięki temu sosna od razu nie obumiera. Ponowny atak bywa już jednak dla drzewa zabójczy.

W Lasach Państwowych regularnie przeprowadza się badania liczebności tego owada w celu prognozowania zagrożenia. To pozwala zaplanować skuteczne akcje ograniczania jego liczebności.

 Preparat, który zastosujemy do oprysków prowadzonych z powietrza, to środek o działaniu żołądkowym i kontaktowym, przeznaczony do zwalczania larw. Dzięki właściwie przeprowadzonym zabiegom, większość preparatu pozostaje w koronach drzew, na oprzędach osnui. Okres karencji dla runa leśnego wynosi 7 dni. Należy przy tym podkreślić, że używany przez Lasy Państwowe środek jest bezpieczny dla ludzi, zwierząt i roślin. Jego toksyczność ogranicza się do owadów.