Hodowla

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.

Przeczytaj więcej na stronie lasy.gov.pl.

 

W Nadleśnictwie Brynek odnowienia obejmują rocznie ok. 168 ha. Bierzemy także udział w programie zwiększania lesistości kraju poprzez pomoc w sporządzaniu planów zalesieniowych dla prywatnych właścicieli gruntów rolnych – z każdym rokiem zalesiają oni coraz większe tereny.

Odnowienia możemy podzielić na odnowienia sztuczne, czyli sadzenie sadzonek lub wysiewanie nasion przez człowieka, oraz odnowienia naturalne, czyli zjawisko samoistnego powstania młodego pokolenia drzew pod okapem drzewostanu lub w jego sąsiedztwie. Odnowienia naturalne w lasach zagospodarowanych nie przebiegają zazwyczaj żywiołowo, lecz są kierowane przez człowieka. Prace polegają na spulchnieniu gleby pod okapem drzewostanu w roku, w którym spodziewany jest duży urodzaj nasion, oraz rozluźnieniu drzew, tak by do dna lasu dochodziła odpowiednia ilość światła.

Corocznie Nadleśnictwo Brynek pielęgnuje ok. 300 ha gleby w uprawach leśnych. Polega to na wykaszaniu chwastów wśród drzewek. Równocześnie wykonuje się cięcia pielęgnacyjne, które w zależności od wieku drzewostanu mają inny charakter i noszą inną nazwę: czyszczenia wczesne w okresie uprawy, czyszczenia późne w okresie młodnika, trzebieże wczesne w okresie dojrzewania drzewostanu oraz trzebieże późne w okresie dojrzałości drzewostanu.

Czyszczenia wczesne wykonujemy corocznie na obszarze ok. 100 ha, czyszczenia późne – na 170 ha, trzebieże wczesne – na 240 ha, a trzebieże późne – na ok. 560 ha.

Następną czynnością jest wprowadzanie sadzonek gatunków drzew i krzewów, które mogą stworzyć dolne warstwy drzewostanu, tzw. podszytu. Podszyt sadzony jest na siedliskach ubogich, gdzie z powodu niedoboru związków pokarmowych lub wody gatunki drzewiaste mają niewielką szansę wytworzenia dolnego piętra drzewostanu.

Na siedliskach żyznych, zalesionych przed laty głównie sosną, wprowadzamy obecnie pod osłoną istniejącego drzewostanu dąb i buk.

Monitoring zmian dotyczących pozyskania drewna, wybranych zagadnień z hodowli lasu (odnowień, zalesień, zabiegów pielęgnacyjnych i oceny upraw) mogą Państwo pobrać tutaj


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

O co chodzi z tym Planem Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Brynek?

O co chodzi z tym Planem Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Brynek?

22%=22% tak pokrótce można streścić projektowany Plan Urządzenia Lasu na lata 2022-2031 w Nadleśnictwie Brynek w odniesieniu do PUL na lata 2012-2021. Pomimo medialnych doniesień o planowanym wzroście ilości procentowych pozyskiwanego drewna w nowym PUL, informacja ta jest niezgodna z zapisami zawartymi w projektowanym dokumencie którego konsultacje społeczne dobiegły końca.

Pozyskanie drewna w lasach jest zależne od jego zapasu, czyli prościej ujmując od ilości drewna w danym lesie. Zgodnie z obliczeniami taksatorów czyli pracowników zewnętrznej, niezależnej od Lasów Państwowych firmy, zasobność lasów Nadleśnictwa Brynek w poprzedniej dekadzie zwiększyła się o 21 proc. w stosunku do stanu wyjściowego w roku 2012, co za tym idzie zwiększyła się ilość drewna z której określana jest ilość drewna możliwa do pozyskania. Zatem ten sam procent z większej, określonej przez taksatorów, zasobności da większe pozyskanie w metrach sześciennych. W poprzednim dziesięcioleciu pozyskano 22 proc. z istniejącego zapasu, bardzo podobnie ma to wyglądać w nowym PUL – ponownie będzie pozyskane 22 proc. z istniejącego zapasu.

Co równie istotne Biuro Urządzania Lasu, przygotowując wskazówki gospodarcze zawsze bierze pod uwagę trzy główne funkcje lasów tj. społeczną, przyrodniczą i gospodarczą, a także tak projektuje wszystkie prace tak, by zachować trwałość lasów. Właśnie dzięki wskazówkom oraz późniejszym pracom leśników zasobność i piękno lasów Nadleśnictwa Brynek wciąż wzrasta. Dodać należy, że na lata 2022-2032 eksperci prognozują zwiększenie się ilości zasobów o ponad 13% prowadząc zrównoważoną gospodarkę leśną.

W ramach działań Lasów Państwowych mających realizować funkcję społeczną, nadleśnictwo prowadziło bieżące remonty i utrzymywało z własnych środków 2 ścieżki przyrodnicze, w tym 1 zbudowaną od podstaw, 28 miejsc postoju pojazdów oraz 2 wiaty przystankowe zlokalizowane przy ścieżkach przyrodniczych. Dbamy także o bezpieczeństwo przeciwpożarowe, sieć leśnych dróg służy przede wszystkim celom przeciwpożarowych, na naszym terenie zlokalizowane są 2 dostrzegalnie pozwalające zauważyć pożar we wczesnym stadium, natomiast by szybko i efektywnie gasić ogień na terenie nadleśnictwa zlokalizowane jest lądowisko skąd helikopter w każdej chwili, w okresie wiosenno-letnim, może zostać poderwany do gaszenia lasu, łąk czy wspomagania strażaków.

Wszystkie te działania realizowane są ze środków własnych Lasów Państwowych, dla zapewnienie pełnego bezpieczeństwa mieszkańców okolicznych terenów, korzystających z lasu. Dlatego też zależy nam na głosie społeczeństwa. Przypomnijmy, że do konsultacji oraz podsumowań poszczególnych prac urządzeniowych, zapraszani byli już od 2019 roku przedstawiciele samorządów, organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy poszczególnych dzielnic, którzy na różnych etapach wnosili swoje uwagi i propozycje. Wszystkie działania podejmowane przed ustawowym terminem pozwalały na zwiększenie udziału i zainteresowania tematem konsultacji społecznych projektowanego dokumentu. Zgodnie z przepisami terminy ustawowe realizacji konsultacji projektu PUL Nadleśnictwa Brynek zostały przeprowadzone na podstawie umowy podpisanej pomiędzy Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach, czyli zlecającym, a Biurem Urządzania Lasu, czyli wykonawcą – które ostatecznie mają być zakończone 1 lutego. W terminie tym mają być do projektowanego dokumentu wprowadzone zmiany, które wynikać mogą także z wniosków składanych na ostatnim etapie -  konsultacji społecznych.