Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Ochrona przyrody

Część lasów Nadleśnictwa Brynek objęto szczególną i pozaustawową formą ochrony przyrody Do szczególnych form ochrony przyrody na terenie Nadleśnictwa należą: rezerwat przyrody, użytki ekologiczne, pomniki przyrody, obszary Natura 2000, ochrona gatunkowa roślin i zwierząt. Do pozaustawowych form ochrony przyrody należą: cenne zespoły roślinne (siedliska naturowe, drzewostany cenne przyrodniczo, drzewostany nasienne).

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy nie stanowiące własności Skarbu Państwa zajmują ok. 2,52 % całkowitej powierzchni lasów w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa. Rozmieszczenie lasów niepaństwowych charakteryzuje się dużą nieregularnością

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Akcja sprzątania lasu w Reptach Śląskich

Akcja sprzątania lasu w Reptach Śląskich

     22 maja na terenie leśnictwa Stolarzowice w sąsiedztwie rezerwatu Segiet z inicjatywy Radnej Miasta Tarnowskich Gór i Rady Dzielnicy Repty Śląskie przy pomocy Nadleśnictwa Brynek zorganizowano akcję sprzątania lasu. W wydarzeniu z ramienia Nadleśnictwa udział wzięli edukatorzy leśni oraz leśniczy leśnictwa Stolarzowice, który przeprowadził dla uczestników krótką prelekcję dotyczącą historii swojego leśnictwa, opowiedział na temat ochrony przyrody w lasach oraz pokopalnianych śladów, które można na tym terenie spotkać. Nadleśnictwo zaopatrzyło uczestników w rękawiczki i worki na śmieci. Po ponad dwugodzinnym sprzątaniu udało się zebrać naprawdę pokaźną ilość śmieci i odpadów - śmieci zostały uprzątnięte na koszt Nadleśnictwa Brynek.  Dla uczestników akcji Nadleśnictwo przygotowało gadżety, mapy oraz broszury edukacyjne.

Dziękujemy za tak liczny udział w akcji, mimo niesprzyjającej pogody.