Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Ochrona przyrody

Część lasów Nadleśnictwa Brynek objęto szczególną i pozaustawową formą ochrony przyrody Do szczególnych form ochrony przyrody na terenie Nadleśnictwa należą: rezerwat przyrody, użytki ekologiczne, pomniki przyrody, obszary Natura 2000, ochrona gatunkowa roślin i zwierząt. Do pozaustawowych form ochrony przyrody należą: cenne zespoły roślinne (siedliska naturowe, drzewostany cenne przyrodniczo, drzewostany nasienne).

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy nie stanowiące własności Skarbu Państwa zajmują ok. 2,52 % całkowitej powierzchni lasów w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa. Rozmieszczenie lasów niepaństwowych charakteryzuje się dużą nieregularnością

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Uratowana mała sarenka

Uratowana mała sarenka

Dnia 23.06.2022 r. we wczesnych godzinach porannych na terenie Leśnictwa Krywałd odnaleziono małą sarenkę. Sytuacja miała miejsce w pobliżu pasa drogowego. Niestety, wynikiem kolizji drogowej zwierzę zostało osierocone. Wycieńczone maleństwo, prawdopodobnie także z negatywnymi doświadczeniami z pojazdem osobowym, dostarczyli do siedziby Nadleśnictwa Brynek pracownicy wykonujący prace leśne, gdzie szybko otoczyliśmy je opieką.

Jeszcze tego samego poranka sarenkę przetransportowaliśmy do Ośrodka Rehabilitacji i Schroniska dla dzikich zwierząt „Leśne Pogotowie” w Mikołowie.

Teraz niezbędne badania i fachowa opieka specjalistów prowadzących „Leśne Pogotowie”. Rokowania są takie, że jeśli wszystko będzie rozwijało się pomyślnie i zwierzak nabierze szybko sił już za jakiś czas zostanie wpuszczony z powrotem na wolność do lasu. Trzymamy kciuki!