Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Ochrona przyrody

Część lasów Nadleśnictwa Brynek objęto szczególną i pozaustawową formą ochrony przyrody Do szczególnych form ochrony przyrody na terenie Nadleśnictwa należą: rezerwat przyrody, użytki ekologiczne, pomniki przyrody, obszary Natura 2000, ochrona gatunkowa roślin i zwierząt. Do pozaustawowych form ochrony przyrody należą: cenne zespoły roślinne (siedliska naturowe, drzewostany cenne przyrodniczo, drzewostany nasienne).

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy nie stanowiące własności Skarbu Państwa zajmują ok. 2,52 % całkowitej powierzchni lasów w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa. Rozmieszczenie lasów niepaństwowych charakteryzuje się dużą nieregularnością

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Zatwierdzenie Rocznych Planów Łowieckich

Zatwierdzenie Rocznych Planów Łowieckich

Zatwierdzenie Rocznych Planów Łowieckich na sezon 2022/2023 dla Kół Łowieckich: Jeleń „Zabrze”, „Ryś” Zbrosławice, „Ponowa” Gliwice, „Przodownik” Miedary, „Orzeł” Tarnowskie Góry, „Młody Leśnik” w Brynku, „Żubr” Księży Las oraz „Dzik” Gliwice.

 

Dnia 06.04.2022 r. Nadleśnictwo Brynek zorganizowało spotkanie z wszystkimi Przedstawicielami; władz Samorządowych, Zarządu Okręgowego PZŁ w Katowicach oraz miejscowych Kół Łowieckich dla których Roczne Plany Łowieckie zatwierdzane są przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Brynek. Na wspólnym zebraniu dokonano szerokiej analizy gospodarki łowieckiej na przestrzeni kilku minionych lat, jak i omówiono planowany kierunek na nowy sezon łowiecki 2022/2023. Analiza tematyki łowieckiej na terenie obwodów dzierżawionych została zakończona formalnymi opiniami oraz uzgodnieniami osób przybyłych, co ostatecznie umożliwiło dokonanie zatwierdzenia Rocznych Planów Łowieckich 2022/2023.

Całego wydarzenia nie udałoby się sfinalizować zatwierdzeniem RPŁ, gdyby nie obecność wszystkich Przedstawicieli władz Samorządowych – a było ich nie mało, bo aż 15 Urzędów Gmin – za co należą się podziękowania.

        Nie można również pominąć, że ważnym punktem spotkania było zorganizowanie przez miejscowe Koła Łowieckie zbiórki słodyczy. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom którzy włączyli się do wspólnej akcji.  Słodkości zostały już przekazane uchodźcom  z Ukrainy, szczególnie dzieciom z okazji Świąt Wielkanocnych, które przebywają w Oblackiej Przystani w Kokotku.