Zapraszamy do zapoznania się z ogólnymi informacjami na temat charakterystyki przyrodniczej naszego nadleśnictwa i występujących na jego terenie lasów. Informacje szczegółowe znajdują się w dziale "Nasza Praca".

Polen gehört in Bezug auf die Waldfläche zur europäischen Spitze. Diese nimmt mit 9,1 Mio. ha 29,2 % der Gesamtfläche ein. Die Mehrheit der Wälder sind Staatseigentum, das durch den Staatsforstbetrieb „Lasy Państwowe" („Staatsforste") (PGL LP) verwaltet wird.

Der Staatsforstbetrieb „Lasy Państwowe" ist das größte Unternehmen auf der Ebene der staatlichen Forstverwaltung in der Europäischen Union. Er wird in diesem Jahr 90 Jahre alt.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Mistrzostwa Polski Leśników w Biegu na Orientację Bytów 2018

Załoga na medal.

Pracownicy Nadleśnictwa Brynek po raz kolejny wzięli udział w Mistrzostwach Polski Leśników w Biegu na Orientację. Zawody odbyły się w dniach 25-26 maja 2018r. a zorganizowane zostały przez Nadleśnictwo Bytów (RDLP Szczecinek) oraz Fundację Sport i Przyroda Ogólnopolski Komitet Organizacyjny Biegu na Orientację.

Nadleśnictwo Brynek reprezentowała czwórka zawodników w składzie: Dawid Lis oraz Agnieszka, Paweł i Marysia Drabek.

Pierwszego dnia odbył się bieg sprinterski w okolicach krzyżackiego zamku pochodzącego z przełomu XIV i XV wieku w Bytowie. Zawodnicy mieli do pokonania trasę, która wiodła po rynku i krętych uliczkach tego urokliwego miasteczka. Największym wyzwaniem był wdrapywanie się po punkty zlokalizowane na wałach przy średniowiecznym zamku. Po pięciu latach startów naszych pracowników w końcu udało się wywalczyć medale w biegu sprinterskim i to od razu 3 (jeden srebrny Marysia Drabek wśród młodziczek  tj. dziewczynki do 14 lat oraz dwa brązowe w kategorii seniorów Agnieszka i Paweł Drabek).

Kolejnego dnia odbył się bieg mistrzowski tzw. klasyk po lasach Nadleśnictwa Bytów. Trasy okazały się bardzo wymagające nawet dla biegaczy z dużym doświadczeniem. Teren bardzo różnorodny, z bogatym runem i podszytem, trudny do przejścia, pofałdowany z licznymi drobnymi zbiornikami wodnymi i bagnami. Tego dnia udało się wywalczyć dwa medale.  Jeden złoty i tytuł Mistrzyni Polski w biegu na orientację zdobyła Marysia Drabek w kategorii K10 (tj. dziewczynki do 10 lat), która najszybciej pokonała trasę ok. 2 km i odnalazła wszystkie sześć punktów niezbędnych do zaliczenia trasy. Drugi srebrny medal zdobyła Agnieszka Drabek w kategorii K 35. W tym wypadku trasa miała długość 5,1 km w linii prostej – po azymutach i 13 punktów do odnalezienia w terenie.

Z mistrzostw wróciliśmy z dorobkiem 5 medali i możemy stwierdzić, że były to najbardziej udane zawody w biegu na orientację w jakich do tej pory wystartowaliśmy.

W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować Nadleśnictwu Bytów za organizację tego przedsięwzięcia, w którym uczestniczyło ponad 150 leśników i ich rodzin. Była to niewątpliwie okazja do spotkania, rozmów,  wymiany doświadczeń i zawiązywania nowych znajomości pomiędzy pracownikami Lasów Państwowych z całej Polski. Warto dodać, że Nadleśnictwo Bytów w sierpniu ubiegłego roku doświadczyło siły żywiołu. Szalejący huragan zniszczył ponad 2800 ha lasu. A mimo to pracownicy tej jednostki mieli dość siły i zapału aby zorganizować dla nas mistrzostwa. W dniu 27 maja zorganizowana została przez organizatorów wycieczka po terenach poklęskowych, gdzie każdy mógł na własne oczy przekonać się o niszczycielskiej sile żywiołu.

Jeszcze raz dziękujemy i do zobaczenia w przyszłym roku w Kościerzynie.