Nordic walking

Nordic walking to prawdziwy fenomen, jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce i Europie, młodszy niż większość osób go uprawiających.

Za praojców nordic walkingu można uznać fińskich narciarzy, którzy w latach 30. XX w. włączyli spacery z kijkami narciarskimi do swojego letniego treningowego. Ale historia sportu, którą znamy dziś, jest o wiele krótsza.

Tak się zaczęło

W 1988 r. Amerykanin Tom Rutlin nieco przerobił zwykłe zjazdowe kijki narciarskie i zaczął promować marsz z nimi, jako oddzielną formę aktywności: exerstrider. Prawie w tym samym czasie Fin Marko Kantaneva wręczył podczas letnich przygotowań kijki narciarskie swoim uczniom trenującym biegi narciarskie. Na podstawie obserwacji młodych zawodników oraz badań przeprowadzonych później w Finnish Sports Institute w Vierumäki, Kantaneva napisał pracę magisterską poświęconą sauvakävely, czyli „chodzeniu z kijami". Nazwa nordic walking powstała 1997 r., kiedy fińska firma Exel postanowiła wykorzystać pomysł Kantanevy i wypuściła na rynek pierwsze kije specjalnie zaprojektowane do chodzenia. Tak rozpoczęła się ekspansja jednej z najszybciej zdobywających popularność form aktywności.

Nordic walking był skazany na sukces. Jest idealną dyscypliną w czasach, kiedy tak popularny jest trend active ageing, czyli aktywności osób starszych. Ci, którzy nie czują się na siłach, żeby biegać, jeździć na rowerze czy pływać, zawsze mogą chwycić za kije – bo to zbawienie, dla osób, mających problem nawet ze zwykłym poruszaniem się. Z tego powodu do nordic walkingu przylgnęła nawet opinia trochę niepoważnego „sportu dla emerytów". To błąd. W Skandynawii uprawiają go dosłownie wszyscy, a w Findlandii został nawet włączony do programu wychowania fizycznego w szkołach. Pamiętajmy, nordic walking powstał jako element treningu narciarzy biegowych. Kto widział zdjęcie Norweżki Marit Bjoergen, wie, że ten sport uprawiają twardziele. Nordic walking wykorzystuje oczywiście w swoich treningach także Justyna Kowalczyk.

O co w tym chodzi?

Po co nam w ogóle potrzebne te kije? Czym różni się to od normalnego spaceru? Okazuje się, że podczas zwykłego marszu wykorzystujemy zaledwie 40 proc. naszych mięśni. Ruchy wykonywane podczas marszu z kijami angażują prawie 90 proc. mięśni. A więc nordic walking dużo intensywniej wzmacnia nasze ciało. Przy tym, dzięki kijkom, działają na nie mniejsze obciążenia. Taka aktywność jest więc bezpieczniejsza dla osób otyłych lub z problemami ze stawami kolanowymi. Kijki wymuszają też bardziej wyprostowana sylwetkę i poprawiają stabilność na nierównym terenie.

Uprawianie tego sportu przez godzinę pozwala spalić 400-700 kalorii, czyli o 20-40 proc. więcej niż podczas zwykłego spaceru. Mocniej pracują także płuca – o 20-60 proc. niż w czasie marszu.

Takie efekty osiągniemy oczywiście tylko wtedy, jeśli będziemy stosować odpowiednią technikę marszu. Najpierw zakładamy na ręce paski kijków, tak, by nie były zbyt luźne. Później swobodnie opuszczamy ręce wzdłuż tułowia i ciągniemy kije. Marsz zaczynamy naturalnie, wahadłowo poruszając rękami. Kiedy ramię jest w górze, chwytamy rękojeść kija i cofamy ramię wywierając delikatny nacisk. Kiedy ramię będzie na wysokości biodra, puszczamy rękojeść i znów unosimy ramię, ciągnąc kij. Kiedy wypadniemy z rytmu najlepiej wznowić marsz od ciągnięcia kijów. Kiedy nie jesteśmy pewni swojej techniki, powinniśmy poprosić o konsultacje trenera. To niewielki wydatek, dzięki któremu nasz wysiłek będzie efektywny.
Zapraszamy do lasu

Las jest wydaje się naturalnym środowiskiem dla uprawiania nordic walking. Miękkie leśne ścieżki amortyzują wstrząsy, dzięki czemu spacer po nich jest mniej obciążający stawy niż po chodniku czy asfalcie. Zaletą jest także ich nierówność – dzięki temu nasze mięśnie i stawy pracują w większym zakresie. No i to czyste leśne powietrze…

Nie dziwi więc, że, szczególnie w czasie wakacji, w niektórych lasach można spotkać więcej osób spacerujących z kijami niż bez. Leśnicy już dawno zauważyli, że, stawiając na nordic walking, przyciągną do lasów więcej turystów, więc tworzą kolejne ścieżki do uprawiania tego sportu oraz organizują imprezy dla jego miłośników. Dziś trudniej znaleźć nadleśnictwo, gdzie nie ma specjalnej trasy, niż takie, gdzie one są. Wiele, jeśli nie większość, oznakowana jest tablicami zgodnymi z ogólnoeuropejskimi standardami nordic walking. Na tablicach znajdują się mapy oraz wskazówki dotyczące techniki, doboru sprzętu i walorów zdrowotnych tego sportu. Informacje na temat tras i planowanych imprez można znaleźć na stronach internetowych Lasów Państwowych, regionalnych dyrekcji, nadleśnictw oraz w serwisie Czaswlas.pl.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Zapraszamy na ścieżkę edukacyjną "Szlakiem małej retencji w Nadleśnictwie Brynek"

Zapraszamy na ścieżkę edukacyjną "Szlakiem małej retencji w Nadleśnictwie Brynek"

Ścieżka edukacyjno – przyrodnicza: „Szlakiem małej retencji w Nadleśnictwie Brynek”
 

Projekt małej retencji jest jednym z priorytetowych zadań realizowanych w ostatnich latach przez Lasy Państwowe. Dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich w Nadleśnictwie Brynek wybudowano nowe zbiorniki wodne, powstał obszar mokradłowy, a także zrealizowano zadanie unikatowe na skalę krajową – renaturalizację rowu Potempa – Świniowice.
Głównym celem projektu małej retencji realizowanej w Lasach Państwowych jest prowadzenie kompleksowych działań polegających na zabezpieczeniu lasów przed kluczowymi zagrożeniami związanymi ze zmianami klimatycznymi.

<Film>

Aby przybliżyć społeczeństwu termin małej retencji dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach powstała nowa ścieżka edukacyjno – przyrodnicza „Szlakiem małej retencji w Nadleśnictwie Brynek”.

Przystanek nr. 1. Zbiornik Źródełko leśnictwo Nowa Wieś oddział 164 l.

Zbiornik Źródełko został wybudowany w 2021 roku, nieopodal cieku Dębienica. Powierzchnia lustra wody wynosi  1,1 ha. Ilość wody jaką udało się zretencjonować to aż 14 100 m3, maksymalna głębokość zbiornika wynosi 1,2 m.  

Na środku zbiornika znajduje się wyspa o powierzchni 150m², która jest ostoją i miejscem lęgowym dla ptactwa wodnego.

Lokalizacja -> https://goo.gl/maps/Axa12tDYJs2UNfVn7

 

Tematem przewodnim przystanku jest ptactwo wodno – błotne.

Obiekty które powstały w ramach programu Małej Retencji Nizinnej w znacznym stopniu przyczyniają się do tworzenia optymalnych warunków bytowania dla ptactwa wodno-błotnego. Naturalna, pofalowana linia brzegowa oraz wyspy zachęcają ptactwo do zasiedlania tych terenów i wyprowadzania lęgów. 

Najmłodsi odwiedzający ścieżkę mogą zapoznać się z postacią żurawia zwyczajnego – w formie dużej układanki - przesuwanki.

 

 

Przystanek nr. 2. Zbiornik Groszowy leśnictwo Krywałd oddział 71 l.


Zbiornik Groszowy został wybudowany w 2019 roku. Powierzchnia lustra wody wynosi  1,3 ha, a głębokość osiąga poziom 2 metrów. Ilość wody jaką udało się zretencjonować to 12 100 m3.

W środkowej części zbiornika znajduje się wyspa o powierzchni 20 arów, mająca na celu zwiększenie bioróżnorodności oraz stworzenie komfortowych warunków do gniazdowania ptaków.

Lokalizacja -> https://goo.gl/maps/DEUvZAVVXwwaEkR5A


Tematem przewodnim przystanku są ssaki leśne. 

Dzięki obiektom powstałym podczas realizacji projektu małej retencji nizinnej, wszystkie leśne zwierzęta mają nieograniczony dostęp do wody. Jest to niezwykle istotne w okresach suszy, gdy inne drobne cieki wodne i rowy są jej pozbawione.  

Tablica znajdująca się na przystanku przedstawia najbardziej popularne i rozpoznawalne gatunki ssaków leśnych.  

Do pogłębienia i utrwalenia wiedzy o leśnych ssakach, które możemy spotkać w lasach Nadleśnictwa Brynek służy urządzenie edukacyjne – tropy zwierząt leśnych. W ciekawy sposób zostały przedstawione podstawowe informacje na temat takich gatunków jak: jeleń, dzik, lis, wiewiórka, łoś, sarna, zając, borsuk.  

 

 

Przystanek nr. 3. Obszar mokradłowy Żabi staw leśnictwo Strzybnica  oddział 397c

Obszar mokradłowy lub inaczej nazywany obszar wodno-błotny powstał w 2019 roku z przekształcenia czterech dawnych czasz stawów, zasilany jest wodami opadowymi. Całkowita powierzchnia obszaru to 2,19 ha.

Lokalizacja -> https://goo.gl/maps/yE9sTdPJexfg7NUf8

Tematem przewodnim przystanku są płazy.

Nowopowstałe obiekty retencjonujące wodę jak i zmniejszające ryzyko pożarowe, są dogodnym miejscem do bytowania jak i rozrodu płazów, wpływają korzystnie na zwiększanie się populacji tych cennych gatunków zwierząt.
 

Przystanek nr. 4. Modernizacja rowu Potempa – Świniowice leśnictwa Potempa / Świniowice.

Renaturalizację rowu wykonano na długości ponad 4,44 km w 2020 roku. Prace które zostały wykonane to m.in. wykoszenie i wygrabienie pasa koryta rowu, usunięcie powalonych drzew, zatorów i namulisk. Na całej długości wykonano 30 progów drewnianych z wypadem z foszów dębowych i narzutu kamiennego w celu stabilizacji dna oraz zatrzymania wody w korycie rowu oraz 3 szt. gurtów drewnianych wraz z narzutem kamiennym w celu stabilizacji dna i wykluczenia erozji dennej. Z uwagi na zły stan techniczny wykonano także przebudowę 3 szt. istniejących przepustów.

Lokalizacja-> https://goo.gl/maps/tfNnfMhSp3JzzQbs8

Tematem przewodnim przystanku są gady.

W pobliżu zbiorników wodnych, na terenach podmokłych idealne miejsce do bytowania jak i rozrodu znajdują także gady. Do najczęściej spotykanych  w naszych lasach należą: jaszczurka żyworodna, padalec, żmija zygzakowata i  zaskroniec.