Położenie Nadleśnictwa

Powierzchnia ogólna gruntów Nadleśnictwa wynosi przeszło 16 000 ha . Z czego same lasy stanowią blisko 15 700 stanowią lasy.

 
Nadleśnictwo Brynek tworzą lasy rozciągające się w środkowej części województwa śląskiego na północ od Gliwic, Bytomia i Zabrza.  Nadleśnictwo graniczy:
- od Pn  – z lasami N-ctwa Koszęcin i Lubliniec
- od Wsch. – z lasami N-ctwa Świerklaniec, gruntami wsi Pniowiec, gruntami miast Tarnowskie Góry i Piekary Śląskie
- od Pd. – z gruntami miast: Bytom, Zabrze, Gliwice 
- od Zach. – z gruntami wsi Rzeczyce Śl, Bycina, Paczyna, miasta Pyskowice, wsi Łubie, Wielowieś, Czarków i Borowiany oraz lasami N-ctwa Zawadzkie
Nadleśnictwo swym zasięgiem obejmuje 10 gmin, w tym 4 miasta:
- miasta: Gliwice, Bytom, Zabrze, Tarnowskie Góry;
- gminy: Pyskowice, Wielowieś, Lubliniec, m.Tarnowskie Góry, Krupski Młyn, Tworóg, Zbrosławice, m.Bytom, m.Gliwice, m.Zabrze.
 
Administracyjnie Nadleśnictwo Brynek podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. 
Nadleśnictwa sąsiadujące z Nadleśnictwem Brynek to: 
 - Nadleśnictwo Lubliniec - od północy - RDLP Katowice
 - Nadleśnictwo Świerklaniec - od wschodu - RDLP Katowice
 - Nadleśnictwo Katowice- od południa - RDLP Katowice
 - Nadleśnictwo Zawadzkie - od północnego-zachodu - RDLP Katowice
 - Nadleśnictwo Rudziniec - od zachodu - RDLP Katowice
 - Nadleśnictwo Koszęcin - od północnego wschodu - RDLP Katowice
 
 

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Rozdanie nagród w konkursie Przyrodniczo - Leśnym

Rozdanie nagród w konkursie Przyrodniczo - Leśnym

Nadleśnictwo Brynek wzorem lat ubiegłych zorganizowało kolejną już XIV edycję Konkursu Przyrodniczo – Leśnego. W tym roku przyjęliśmy formę konkursu plastycznego, do którego udziału zaprosiliśmy dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczęszczające do szkół podstawowych, z terenu całego województwa śląskiego. Konkurs przebiegał w trzech kategoriach wiekowych i tematycznych:

1.      przedszkola – temat pracy „Mój wymarzony las",

2.      dzieci z klas I-III – „Moi leśni przyjaciele",

3.      dzieci z klas IV – VI – „I ja dbam o mój las".

Ku naszemu wielkiemu zaskoczeniu do nadleśnictwa nadesłano prawie 1200 prac z najdalszych zakątków naszego województwa między innymi z Żywca, Żor, Bielska – Białej, Czechowic – Dziedzic, Nędzy, Szczejkowic czy Świerklan. Prace były przemyślane,  dzieciom nie brakowało fantazji i świetnych pomysłów. Wykonały je różnymi technikami między innymi malowane kredkami, pastelami, farbami, wydzieranki, wyklejane plasteliną bibułą, rysowane węglem,  czy na szkle.

            Komisja konkursowa, w której skład weszła profesjonalna pani plastyk oraz pracownicy nadleśnictwa miała nie lada orzech do zgryzienia. Z takiej ilości pięknych prac, w które włożone było całe serce dzieci wybrać te wyjątkowe i niepowtarzalne. Po żmudnej, wielogodzinnej pracy zostało wybranych 10  prac z grupy wiekowej przedszkola (wszystkie równorzędne wyróżnienia) oraz po 6 prac w grupach szkół podstawowych (tj. 1, 2, 3 miejsce oraz 3 wyróżnienia).

Listę nagrodzonych dzieci można zobaczyć na stronie internetowej naszego nadleśnictwa tj. www.brynek.katowice.lasy.gov.pl.

17 października br. nadleśnictwo zaprosiło wszystkich laureatów na uroczyste wręczanie nagród. Zanim jednak dzieci odebrały dyplomy i przygotowane dla nich prezenty uczestniczyły w zajęciach z animatorem. Podczas tych zajęć każdy mógł spróbować swoich sił i nauczyć się robić zwierzęta z wiązanego sianka. Była to świetna zabawa zarówno dla dzieci jaki i dorosłych. A na koniec można było zabrać własnoręcznie zrobionego jelonka, wiewiórkę czy zajączka ze sobą. Dzieci mogły sprawdzić swoją wiedzę z ochrony przyrody, ekologii czy leśnictwa biorąc udział w zabawie „Leśne koło fortuny" czy posłuchać ciekawostek o pracy leśnika od naszych edukatorów. Najważniejszy dla nas był fakt, że wszystkie dziecięce buzie były uśmiechnięte i padały pytania czy podobny konkurs zorganizujemy za rok. Oczywiście że tak!

Do zobaczenia.