Bieganie

Bieganie to dziś, obok jazdy na rowerze, najpopularniejszy sport uprawiany przez Polaków.

Geocaching

Marzyliście w dzieciństwie o poszukiwaniu skarbów, niczym bohaterowie powieści Roberta L. Stevensona czy filmów o dzielnym Indianie Jonesie? Jeśli dodatkowo uważacie, że poszukiwanie może być ciekawsze niż sam skarb, to geocaching jest czymś dla was.

Jazda konna

Już ponad 7 tysięcy kilometrów tras konnych wyznaczyły Lasy Państwowe dla miłośników wypoczynku w siodle.

Narciarstwo biegowe

O ile skoki narciarskie to sport dla wyczynowców, to biegać na nartach może prawie każdy. A leśne ścieżki wydają się do tego wręcz stworzone.

Nordic walking

Nordic walking to prawdziwy fenomen, jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce i Europie, młodszy niż większość osób go uprawiających.

Psie zaprzęgi

Błękitne niebo. Wzdłuż drogi stoją rzędy drzew w białych czapach. Spod płóz sanek, ciągniętych przez dwie pary puszystych psów, pryskają w górę kawałki zmrożonego śniegu. Człowiek stojący na sankach krzyczy w niezrozumiałym języku. To nie jest obrazek z dalekiej Laponii, ani ekranizacja książki Jacka Londona, ale coraz częstszy widok w naszym kraju.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Jak dokarmiać ptaki zimą?

Jak dokarmiać ptaki zimą?

Właśnie spadł pierwszy śnieg – to doskonały moment,żeby opowiedzieć szerzej o dokarmianiu.

 

Pracownicy naszego Nadleśnictwa, jak co roku, opowiadają o tym dzieciom odwiedzającym naszą ścieżkę przyrodniczą. Dajemy też dobry przykład – nasi leśnicy już dzisiaj mają w pogotowiu ptasie przysmaki. Tym z państwa, którzy zastanawiają się nad dołączeniem do grona przyjaciół ptaków, przypominamy podstawowe zasady.

 

Dobra lokalizacja to podstawa!

Decydując się pomóc skrzydlatym przyjaciołom w przetrwaniu zimy pamiętajmy o tym, żeby umieścić karmik w miejscu, gdzie nie dostaną się do niego drapieżniki. Najlepiej, żeby było osłonięte od wiatru i zaciszne, ale o konstrukcji umożliwiającej ucieczkę w razie zagrożenia. Dobrze, jeśli w pobliżu są gęste krzewy dające schronienie. Pamiętajmy także, że karmik należy regularnie czyścić aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się ptasich chorób. Pomaga w tym zamontowanie tacki lub zdejmowanej podłogi.

Jeśli nie używamy karmika, wykładajmy jedzenie zawsze w tym samym miejscu. Ptaki szybko się nauczą, gdzie znajduje się stołówka

 

Karmić, ale kiedy?

Dziko żyjące zwierzęta powinny zdobywać pokarm samodzielnie. Kiedy warunki atmosferyczne pozwalają na naturalny żer, dokarmianie ptaków może być dla nich niekorzystne. Zbyt wczesne rozpoczęcie dokarmiania zaburza wędrówki łabędzi i kaczek, które mają później problemy z przetrwaniem zimy. Tak więc zaczynamy, kiedy pokrywa śnieżna uniemożliwia żerowanie. Robimy to regularnie, początkowo w małych porcjach, żeby pokarm się nie zepsuł. Przyzwyczajenie do stałego miejsca, w którym nagle przestaje się pojawiać pożywienie może być dla ptaków zgubne. Poszukiwania na mrozie pochłaniają cenną energię.

 

No i czym dokarmiać?

Do karmienia używajmy tylko naturalnych produktów, nie przetworzonych przez człowieka!

Dla wielu ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy (słonina lub łój), a także zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy - tzw. ptasie pyzy, które można kupić w sklepie zoologicznym lub przygotować samodzielnie

Pieczywo czy resztki z obiadu to nienajlepszy pomysł na dokarmianie ptaków. Ptakom nie wolno podawać soli (solona słonina, orzeszki). Niebezpieczne są także produkty zepsute lub spleśniałe czy namoczony i zamarznięty chleb. Nie podajemy także pęczaku i innych produktów pęczniejących w przewodzie pokarmowm. Głodne ptaki zjedzą wszystko, ale skutki mogą być dla nich tragiczne.

Zimowa stołówka przyciąga różne gatunki, dlatego trudno określić uniwersalną karmę. Najlepiej podać nasiona słonecznika (łuskane lub w łupinach), konopie czy zboża.

Zachęcamy do świadomego dokarmiania. Pomagajmy naturze mądrze i odpowiedzialnie.