Bieganie

Bieganie to dziś, obok jazdy na rowerze, najpopularniejszy sport uprawiany przez Polaków.

Geocaching

Marzyliście w dzieciństwie o poszukiwaniu skarbów, niczym bohaterowie powieści Roberta L. Stevensona czy filmów o dzielnym Indianie Jonesie? Jeśli dodatkowo uważacie, że poszukiwanie może być ciekawsze niż sam skarb, to geocaching jest czymś dla was.

Jazda konna

Już ponad 7 tysięcy kilometrów tras konnych wyznaczyły Lasy Państwowe dla miłośników wypoczynku w siodle.

Narciarstwo biegowe

O ile skoki narciarskie to sport dla wyczynowców, to biegać na nartach może prawie każdy. A leśne ścieżki wydają się do tego wręcz stworzone.

Nordic walking

Nordic walking to prawdziwy fenomen, jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce i Europie, młodszy niż większość osób go uprawiających.

Psie zaprzęgi

Błękitne niebo. Wzdłuż drogi stoją rzędy drzew w białych czapach. Spod płóz sanek, ciągniętych przez dwie pary puszystych psów, pryskają w górę kawałki zmrożonego śniegu. Człowiek stojący na sankach krzyczy w niezrozumiałym języku. To nie jest obrazek z dalekiej Laponii, ani ekranizacja książki Jacka Londona, ale coraz częstszy widok w naszym kraju.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Submisja drewna cennego

Submisja drewna cennego

 

W ubiegły piątek (17.02.2017) w Nadleśnictwie Turawa, na składzie Jełowa odbyła się pierwsza w tym roku submisja drewna cennego Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Organizatorem submisji była katowicka RDLP, w tym Zakład Transportu i Spedycji w Świerklańcu oraz nadleśnictwa: Turawa i Tułowice.

 

Submisje drewna to aukcje szczególnie cennych ze względu na nietypowe właściwości (grubość, usłojenie, specyficzne wady) części drzew. Ceny takiego drewna potrafią osiągać duże sumy! W tym roku w submisji wzięło udział 21 firm: cztery spoza kraju (estońska, dwie austriackie i szwajcarska) oraz 17 z całej Polski. W tym roku dużym zainteresowaniem cieszyło się drewno „postrzelane", czyli z odłamkami metalu.

 

Wystawiono ponad 1433 m3 drewna specjalnego przeznaczenia.

Najwięcej było surowca dębowego – prawie 1080 m3, w dalszej kolejności jesionowego – niewiele ponad 203 m3. Swój udział w ogólnej puli wystawionej do sprzedaży miały także gatunki: olcha, sosna, dąb czerwony, lipa i modrzew.

 

Nasze Nadleśnictwo w edycji zimowej wystawiło łącznie 78,36m³ drewna o najbardziej poszukiwanych parametrach. Na wielkość tą złożyło się 75,88 m³ drewna wielkowymiarowego dębowego i 2,48m³ drewna modrzewiowego.  Całość wystawionego przez nadleśnictwo drewna została sprzedana. W submisji uczestniczył Nadleśniczy wraz z delegacją pracowników.