Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Akcja - Militarny Mikołaj

Akcja - Militarny Mikołaj

       W tym roku Nadleśnictwo Brynek przyłączyło się do akcji "Militarny Mikołaj". Jest to charytatywna, dobroczynna akcja mająca na celu uczyć, bawić i spełniać marzenia. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem "Strażnik przyrody". Dzięki transmisji on-line widzowie spotkali się z Mikołajem, dowiedzieli się informacji o pierwszej pomocy, znakach drogowych, sprzątaniu lasu, zachowaniu bezpieczeństwa nad wodą, zasadach segregacji odpadów oraz czy należy karmić leśne zwierzęta, czy raczej tylko je dokarmiać w czasie ostrej zimy.

      Do studia Mikołaja został zaproszony Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Brynek - Pan Adam Mazur, który opowiedział o pracy leśnika, istniejących zagrożeniach dla naszych lasów, obecnym ich stanie oraz o swoich leśnych przygodach. Nadleśnictwo Brynek przekazało na licytację 10 voucherów na choinki - dochód z licytacji zostal przekazany na refundację leków dla chorych dzieci z Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

      Gratulujemy organizatorom udanej akcji oraz dziękujemy za możliwość udziału w tak wspaniałym wydarzeniu.