Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Choinka od leśnika z Brynka

Choinka od leśnika z Brynka

Choinka od leśnika z Brynka.

206 choinek zostało przekazanych przez Lasy Państwowe w ramach akcji Choinka od leśnika z Brynka.
Akcja była skierowana do placówek oświaty, szpitali, stowarzyszeń, domów pomocy społecznej oraz parafii.
Żywa, pachnąca choinka prosto z lasu daje wiele radości, tworząc świąteczny klimat. Choinki z Nadleśnictwa Brynek zostały pozyskane przede wszystkim z cięć pielęgnacyjnych, czyli z takich powierzchni na których wykonywane są zaplanowane przez leśników prace leśne. Usuwane są drzewa, które najbardziej przeszkadzają tym wartościowym i przyszłościowym w ich dalszym rozwoju, choinki są pozyskiwane bez szkody dla lasu.
Naturalne i ekologiczne żywe drzewka w odróżnieniu od sztucznych nie tworzą kolejnego odpadu, na którego całkowity rozkład musielibyśmy czekać aż 500 lat. Po świętach możemy wyrzucić je na kompostownik, bądź po prostu spalić  podczas zimowego ogniska. 

W ramach akcji wraz z choinką dołączona została także bombka informująca o akcji.
Dziękujemy za przesłane do nas zdjęcia drzewek, można je podziwiać poniżej w galerii.