Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Podziękowanie za udział we Mszy Świętej

Podziękowanie za udział we Mszy Świętej

W ubiegłą niedzielę, na granicy leśnictw Świniowice – Potempa przy kapliczce św. Gwalberta, odbyła się Msza Św. w intencji leśników.

Serdecznie dziękuję proboszczowi ks. Tadeuszowi Paluchowi i o. Andrzejowi Biwo za koncelebrowaną Mszę Św. W intencji pracowników Nadleśnictwa Brynek.

Pragnę podziękować za pamięć, udział i modlitwę.

W szczególności dziękuję naszym sygnalistom za oprawę muzyczną. Wasz występ był doskonałą okazją do popularyzacji muzyki myśliwskiej wśród lokalnej społeczności.

Dziękuję również wszystkim pracownikom, którzy z dużym zaangażowaniem przyczynili się do  przygotowania ołtarza, oraz ich rodzinom, które stworzyły piękne kompozycje florystyczne na ołtarzu i wokół kapliczki św. Gwalberta. 

Dziękuję Posterunkowi Straży Leśnej za utrzymanie porządku i bezpieczeństwa w czasie trwania Mszy.

Pragnę również serdecznie podziękować przybyłym gościom - Wójtowi Ginterowi Skowronkowi i Wójtowi Franciszkowi Sufie.

Dziękuję Panu Dyrektorowi RDLP w Katowicach, Józefowi Kubicy oraz  Zastępcy, Panu Damianowi Sieberowi

Dziękuję pocztowi sztandarowemu KŁ Knieja Gliwice oraz Prezesowi,  kol. Stefanowi  Kuszowi  i Łowczemu  kol. Wiesławowi  Kucharskiemu.

Ponadto wielkie podziękowania parafianom parafii Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny w Wielowsi za bardzo liczny udział we Mszy Św.

 

Z leśnym pozdrowieniem

Darz Bór,

Nadleśniczy

Janusz Wojciechowski