Zespół przyrodniczo - krajobrazowy "Miechowicka Ostoja Leśna"

Uchwałą Rady Miejskiej w Bytomiu nr XXIII/321/12 z dnia 25 stycznia 2012 r został  uznany za zespól przyrodniczo-krajobrazowy obszar lasu będący w zarządzie Nadleśnictwa Brynek oznaczony jako  oddziały leśne  666-671 i 673-677 oraz część oddziału 678 obejmujący łączną powierzchnię 305,60 ha Celem ochrony zespołu przyrodniczo-krajobrazowego  jest zachowanie fragmentu terenów leśnych , oczek wodnych i polan śródleśnych ze względów naukowych , dydaktycznych i krajobrazowych oraz z uwagi na występujące na tym  obszarze siedliska chronionych i rzadkich gatunków roślin i zwierząt


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

„Od nasionka do deski, czyli las w życiu codziennym”

„Od nasionka do deski, czyli las w życiu codziennym”

Jak powstaje las? Co to znaczy, że leśniczy jest gospodarzem lasu? Jakie rodzaje drewna pozyskujemy z lasu i do czego są wykorzystywane? Na wszystkie te pytania oraz na wiele innych zagadnień związanych z  pracą w nadleśnictwie oraz o drewnie i jego zastosowaniu dowiedziały się dzieci z klasy IV Szkoły Podstawowej nr 6 w Bytomiu.

W ramach udziału w Festiwalu Dnia Ziemi pt.: „Zainwestuj w swoją planetę” zorganizowanego przez Urząd Miejski w Bytomiu edukatorzy z Nadleśnictwa Brynek przeprowadzili warsztaty edukacyjne pn. „Od nasionka do deski, czyli las w życiu codziennym”. Dzieci z wielkim zaciekawieniem słuchały jak powstaje las i ile pracy i trudu leśnicy muszą włożyć aby z tego lasu móc pozyskać drewno. Temat samego drewna został także szeroko omówiony, dzieci mogły dotknąć, powąchać, porównać ze sobą poszczególne próbki drewna oraz poznać ich zastosowanie. Na koniec dla uczestników warsztatów przygotowano małe zadanie, dzieci wykonały mini kiełkowniki z nasionami buka i w ramach pracy domowej mają dbać o nasionka aby w przyszłości z nich wyrosły sadzonki, które będą mogły posadzić w własnych ogródkach.