Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Grzybobranie 2022

Grzybobranie 2022

Grzybobranie 2022

Na grzyby… na grzyby…
W ramach prowadzonej edukacji leśnej w Nadleśnictwie Brynek w dniu 23.09.2022 r. zostało zorganizowane Grzybobranie 2022. W akcji udział wzięły lokalne szkoły: Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Tworogu oraz Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Boruszowicach.

Na wstępie Pan Mariusz Rychter z Powiatowej Stacji Sanitarno –Epidemiologicznej w Bytomiu przedstawił po krótce najważniejsze informacje dotyczące zasad zbioru grzybów. Po przypomnieniu sobie najważniejszych informacji uczniowie wraz z edukatorami z Nadleśnictwa udali się na grzyby.
Na zmęczonych grzybiarzy w Izbie Edukacji Leśnej czekały już gorące i pachnące kiełbaski.
W tym samym czasie także młodzież ustawiała się w kolejce do grzyboznawcy w celu zidentyfikowania, zważenia oraz zmierzenia swoich zbiorów. Na zakończenie po podsumowaniu zebranych wyników, najlepsi grzybiarze otrzymali dyplomy wraz z nagrodami, a uczestniczące w akcji szkoły otrzymały również sadzonki wiązu.
Mimo, że zbiory w tym roku nie były zbyt duże, świetna pogoda i dobry humor towarzyszyły wszystkim uczestnikom cały czas.

Dla wszystkich amatorów  grzybobrania, przypominamy:
1. Ważny jest odpowiedni ubiór: bluza, kurtka, długie spodnie, odpowiednie - wysokie buty, nakrycie głowy.
2. Grzyby zbieramy najlepiej do koszyków wiklinowych lub wiader – nigdy do torebek foliowych, w których grzyby mogą ulec zaparzeniu.
3. Grzyby ścinamy za pomocą nożyka lub w przypadku jego braku delikatnie wykręcamy z podłoża.
4. Warto zaopatrzyć się w środki odstraszające owady.
5. Dobrze znać numer do najbliższego leśniczego, w razie zgubienia się w lesie.