Hodowla
Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.
Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.
Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.
Przeczytaj więcej na stronie lasy.gov.pl.
W Nadleśnictwie Brynek odnowienia obejmują rocznie ok. 168 ha. Bierzemy także udział w programie zwiększania lesistości kraju poprzez pomoc w sporządzaniu planów zalesieniowych dla prywatnych właścicieli gruntów rolnych – z każdym rokiem zalesiają oni coraz większe tereny.
Odnowienia możemy podzielić na odnowienia sztuczne, czyli sadzenie sadzonek lub wysiewanie nasion przez człowieka, oraz odnowienia naturalne, czyli zjawisko samoistnego powstania młodego pokolenia drzew pod okapem drzewostanu lub w jego sąsiedztwie. Odnowienia naturalne w lasach zagospodarowanych nie przebiegają zazwyczaj żywiołowo, lecz są kierowane przez człowieka. Prace polegają na spulchnieniu gleby pod okapem drzewostanu w roku, w którym spodziewany jest duży urodzaj nasion, oraz rozluźnieniu drzew, tak by do dna lasu dochodziła odpowiednia ilość światła.
Corocznie Nadleśnictwo Brynek pielęgnuje ok. 300 ha gleby w uprawach leśnych. Polega to na wykaszaniu chwastów wśród drzewek. Równocześnie wykonuje się cięcia pielęgnacyjne, które w zależności od wieku drzewostanu mają inny charakter i noszą inną nazwę: czyszczenia wczesne w okresie uprawy, czyszczenia późne w okresie młodnika, trzebieże wczesne w okresie dojrzewania drzewostanu oraz trzebieże późne w okresie dojrzałości drzewostanu.
Czyszczenia wczesne wykonujemy corocznie na obszarze ok. 100 ha, czyszczenia późne – na 170 ha, trzebieże wczesne – na 240 ha, a trzebieże późne – na ok. 560 ha.
Następną czynnością jest wprowadzanie sadzonek gatunków drzew i krzewów, które mogą stworzyć dolne warstwy drzewostanu, tzw. podszytu. Podszyt sadzony jest na siedliskach ubogich, gdzie z powodu niedoboru związków pokarmowych lub wody gatunki drzewiaste mają niewielką szansę wytworzenia dolnego piętra drzewostanu.
Na siedliskach żyznych, zalesionych przed laty głównie sosną, wprowadzamy obecnie pod osłoną istniejącego drzewostanu dąb i buk.
Monitoring zmian dotyczących pozyskania drewna, wybranych zagadnień z hodowli lasu (odnowień, zalesień, zabiegów pielęgnacyjnych i oceny upraw) mogą Państwo pobrać tutaj
Asset Publisher
Ćwiczenia Kompanii Odwodowej nr 12 w Nadleśnictwie Brynek – symulacja wielkopowierzchniowego pożaru lasu
Ćwiczenia Kompanii Odwodowej nr 12 w Nadleśnictwie Brynek – symulacja wielkopowierzchniowego pożaru lasu
12 CZERWCA 2025 r. Na terenie Nadleśnictwa Brynek odbyły się ćwiczenia Kompanii Odwodowej nr 12 Tarnowskie Góry, zakładające symulację wielkopowierzchniowego pożaru lasu.
Ćwiczenia Kompanii Odwodowej nr 12 w Nadleśnictwie Brynek – symulacja wielkopowierzchniowego pożaru lasu
Brynek, 12 czerwca 2025 r. – Na terenie Nadleśnictwa Brynek przeprowadzono ćwiczenia Kompanii Odwodowej nr 12 Tarnowskie Góry, których głównym celem była symulacja działań ratowniczo-gaśniczych podczas wielkopowierzchniowego pożaru lasu. Scenariusz zakładał pożar
w oddziale leśnym nr 453 a – zagrażający zarówno środowisku, jak i infrastrukturze leśnej.
Zgrana współpraca służb ratowniczych
Ćwiczeniami dowodził st. kpt. Wojciech Poloczek, dowódca Kompanii Odwodowej powiatu tarnogórskiego. W akcji udział wzięły siły i środki
z Komendy Powiatowej PSP w Tarnowskich Górach, wspierane przez 16 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z całego powiatu tarnogórskiego, w tym:
- OSP Nakło Śląskie
- OSP Tąpkowice
- OSP Niezdara
- OSP Florian w Strzybnicy
- OSP Tworóg
- OSP Koty
- OSP Zbrosławice
- OSP Potempa
- OSP Żyglinek
- OSP Pniowiec
- OSP Łubie
- OSP Wojska
- OSP Świętoszowice
- OSP Wieszowa
- OSP Repty Śląskie
- OSP Ożarowice
Łącznie w ćwiczeniach udział wzięło kilkudziesięciu strażaków, liczne pojazdy gaśnicze oraz sprzęt do działań w terenach trudno dostępnych.
Symulacja, która uczy i przygotowuje
Scenariusz zakładał rozwój intensywnego pożaru lasu, którego ognisko znajdowało się głęboko w oddziale leśnym. Strażacy musieli zorganizować punkt czerpania wody, zbudować linie gaśnicze, przeprowadzić działania rozpoznawcze, a następnie skutecznie opanować i ugasić pożar. Mimo trudnych warunków terenowych i dużej powierzchni objętej ogniem, strażakom udało się skutecznie opanować sytuację.
Takie ćwiczenia są niezwykle ważne, pozwalają na sprawdzenie skuteczności procedur, zgrania jednostek oraz wykorzystania sprzętu
w realnych, wymagających warunkach. To inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców i ochronę przyrody.
Znaczenie ćwiczeń dla regionu
W obliczu coraz częstszych i intensywniejszych pożarów lasów, umiejętność szybkiego reagowania i koordynacji działań różnych służb
ma kluczowe znaczenie. Ćwiczenia takie jak te w Nadleśnictwie Brynek pokazują gotowość służb do wspólnego działania
oraz ich profesjonalizm.
Organizatorzy oraz uczestnicy zgodnie podkreślili, że zdobyte doświadczenie przełoży się na jeszcze większą skuteczność w przypadku realnych zdarzeń.