Nasze lasy

Zapraszamy do zapoznania się z ogólnymi informacjami na temat charakterystyki przyrodniczej naszego nadleśnictwa i występujących na jego terenie lasów. Informacje szczegółowe znajdują się w dziale "Nasza Praca".

Położenie

 
Współrzędne geograficzne skrajnie wysuniętych punktów w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa wynoszą:
punkt północny:   18°48΄08˝
50°35΄46˝ długości wschodniej
szerokości północnej
punkt wschodni:   18°57΄51˝
50°21΄15˝ długości wschodniej
szerokości północnej
punkt południowy:   18°41΄52˝
50°17΄41˝ długości wschodniej
szerokości północnej
punkt zachodni: 18°32΄34˝
50°22΄55˝ długości wschodniej
szerokości północnej
 
Odległość między najbardziej wysuniętym punktem wschodnim i zachodnim w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Brynek wynosi około 30 km, a między punktem północnym i południowym około 33 km.
Obszar Nadleśnictwa Brynek jest zróżnicowany pod względem konfiguracji terenu. 
Północna i środkowa część ma charakter wybitnie nizinny, płaski (do wysokości 300m n.p.m.). Południowa część natomiast obejmuje tereny o charakterze wyżynnym, bardziej zróżnicowane, pofałdowane oraz  niższe wzniesienia. Wysokość na terenie zasięgu administracyjnego Nadleśnictwa  waha się w przedziale od 200-355 m n.p.m.
Najwyżej położone tereny znajdują się w rejonie rezerwatu Segiet, w oddziałach 601, 602, 608, 609. 
 

Klimat  

 
 
Klimat obszaru Nadleśnictwa zalicza się do umiarkowanych z wyraźnym wpływem klimatu atlantyckiego. Przeważają wilgotne masy powietrza polarno-morskiego znad północnego Atlantyku o częstotliwości występowania w ciągu roku ok. 65%. 
 
Udział poszczególnych kierunków wiatru w ciągu roku jest zmienny.Na omawianym obszarze najczęściej obserwowane są wiatry z sektora zachodniego, głównie z kierunku południowo-zachodniego o frekwencji około 30% i zachodniego około 23%. Stosunkowo najrzadziej pojawiają się wiatry z sektora północnego z kierunków północnego i północno-wschodniego oraz z sektora wschodniego z kierunków wschodniego i południowo-wschodniego. Łączna ich częstość występowania nie przekracza 12%.
Średnia roczna prędkość wiatru w tym rejonie wynosi od około 2,5m/s do 3,5m/s. W zasięgu działania Nadleśnictwa podobnie jak na całej Nizinie Śląskiej najczęściej występują wiatry bardzo słabe o prędkości do 2m/s oraz wiatry słabe o prędkości od 2m/s do 5m/s. Wiatry silne o prędkości 10-15m/s i bardzo silne o prędkości przekraczającej 15m/s pojawiają się sporadycznie 
 
Obszar ten charakteryzuje się znaczną zmiennością zachmurzenia w ciągu roku. Średnia liczba dni słonecznych w roku wynosi około 44,  pochmurnych około 207, a z dużym zachmurzeniem 114 dni.
 
Opady atmosferyczne obok temperatury są jednym z istotniejszych czynników klimatycznych, w znacznym stopniu decydujący o bilansie wodnym. Średnie roczne opady na omawianym terenie są mało zróżnicowane i wahają się od 650 do 780 mm. Są to wartości średnie w stosunku do innych rejonów Polski i wystarczające dla prawidłowego wzrostu praktycznie wszystkich lasotwórczych gatunków drzew.
 
Zaburzenia w przestrzennym rozkładzie temperatur powietrza wprowadzają duże miasta aglomeracji śląskiej znajdujące się w południowej części Nadleśnictwa, które przyczyniają się do powstania tzw. „miejskiej wyspy ciepła". Ze względu na pokrycie terenu powierzchniami betonowymi, asfaltowymi, emitorami cieplnymi (przemysł, budownictwo) itp. o odmiennych w stosunku do naturalnych – właściwościach cieplnych, obszar ten wyraźnie się wyróżnia na tle niezurbanizowanego otoczenia.
 
Istotnym elementem charakterystyki klimatycznej jest długość okresu wegetacyjnego. Okres wegetacyjny na obszarze Nadleśnictwa Brynek rozpoczyna się pod koniec marca, a kończy w pierwszej dekadzie listopada i trwa 224 dni rocznie. Średnia temperatura okresu wegetacyjnego wynosi 14,9ºC.
 
Opisane tu cechy klimatyczne są ogólne dla całego obszaru. Z punktu widzenia hodowli lasu bardzo ważny jest mikroklimat, który może znacznie modyfikować warunki klimatyczne regionu. Mikroklimat kształtują takie czynniki jak: wzniesienie nad poziom morza, mezorelief, skały macierzyste, stan gleby i sposób jej użytkowania oraz rodzaj pokrywy roślinnej, zabudowania i zakłady przemysłowe.
 
Ważniejszymi rzekami na terenie dawnych obrębów Brynek i Tworóg są Mała Panew i jej dopływ Stoła zasilane z kolei przez mniejsze strumienie np. Graniczna Woda, Brzeźnica, Dębienica. Przez teren dawnego obrębu Wieszowa nie przepływają większe rzeki, natomiast wody są odprowadzane w kierunku Pn. do rzeki Dramy a od Pd. do rzeki Kłodnicy. 
W części Pn -Wsch. potoki Segiet i Szarlejka odprowadzają pośrednio wody do rzeki Przemszy, która należy do zlewni rzeki Wisły
Sieć hydrologiczna nadleśnictwa Brynek pozbawiona jest zupełnie naturalnych jezior. Nieliczne, sztuczne zbiorniki są wynikiem działalności antropogenicznej, występując w postaci: stawów rybnych, oczek wodnych, zbiorników poeksploatacyjnych kopalin piasku. 
Tereny zasięgu administracyjnego nadleśnictwa można zaliczyć do strefy umiarkowanego i małego zagrożenia powodziowego. Lokalnie występują podtopienia związane z okresowymi wezbraniami rzek na tym terenie.
Najczęściej występującymi typami gleb w N-ctwie są gleby: bielicowe, opadowo-glejowe, rdzawe, brunatne, kulturoziemne oraz murszowate.
 

Typy siedliskowe lasu, skład gatunkowy i pełnione przez las funkcje

 
W Nadleśnictwie Brynek stwierdzono występowanie 19 typów siedliskowych lasu, zróżnicowanych pod względem wilgotnościowym i żyznościowym. Największy udział stanowią: BMw – 19 %, Lwyżw – 17 %, BMśw – 14 %, Lwyżśw – 14 %, LMw – 11%,  LMśw - 8 % oraz Bśw – 6 %. Stosunkowo liczną grupę stanowią siedliska zajmujące poniżej 1% powierzchni leśnej Nadleśnictwa, są to: BMb, LMb, Lśw, Lw, Ol, OlJ, LŁ, BMwyżśw, OlJwyż, LŁwyż Pozostałe zinwentaryzowane siedliskowe typy lasu: LMwyżśw, LMwyżw zajmują poniżej 5% powierzchni leśnej Nadleśnictwa
Zgodnie z przepisami Ustawy o lasach z dnia 28. 09. 1991 r. celem gospodarki leśnej jest zachowanie warunków do trwałej wielofunkcyjności lasów, ich wszechstronnej użyteczności oraz kształtowania środowiska przyrodniczego.
Realizując cele hodowli i użytkowania lasu przyjmuje się zasadę, że każdy las, w każdym miejscu i czasie pełni jednocześnie różne funkcje.
Wielofunkcyjność lasów Nadleśnictwa jest uwzględniona w przyjętych, na mocy Zarządzeń Ministra Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, kategoriach ochronności. Dodatkowo część tych lasów, pomimo braku usankcjonowania prawnego, pełni funkcję lasów wodochronnych wzdłuż rzek i kanałów, oraz na siedliskach wilgotnych i wodochronnych w granicach stref ochronnych ujęć wody.
Obszar Nadleśnictwa Brynek znajduje się w zasięgu naturalnym większości gatunków lasotwórczych. Drzewostany Nadleśnictwa cechują się znacznym zróżnicowaniem gatunkowym – 18 gatunków panujących. Najliczniejszym gatunkiem panującym na powierzchni leśnej zalesionej w drzewostanach Nadleśnictwa Brynek jest sosna pospolita. 
Drzewostany sosnowe stanowią 67,70 % powierzchni leśnej zalesionej i niezalesionej Nadleśnictwa (wg gatunków panujących) oraz 72,44 % całkowitego zapasu.
Drzewostany brzozowe stanowią 10,99 % powierzchni leśnej oraz 10,32 % zapasu.
Drzewostany dębowe stanowią 10,78 % powierzchni leśnej oraz 9,29 % zapasu.
Drzewostany bukowe stanowią 2,54% powierzchni leśnej oraz 2,61% zapasu.
Drzewostany świerkowe stanowią 1,61% powierzchni leśnej oraz 1,45% zapasu.
Drzewostany olchowe stanowią 1,69 % powierzchni leśnej oraz 1,80 % zapasu.
Drzewostany z dębem czerwonym stanowią 0,70 % powierzchni leśnej oraz 0,48 % zapasu.
Drzewostany modrzewiowe stanowią 0,44 % powierzchni leśnej oraz 0,35 % zapasu.
Przyczyną zmniejszenia się udziału sosny w drzewostanach jest stosowanie rębni złożonych i wprowadzanie gatunków domieszkowych. Jest to prawidłowa tendencja związana z dostosowaniem składów gatunkowych drzewostanów do siedlisk. Kolejnym pozytywnym sygnałem jest zmniejszanie się powierzchni drzewostanów topolowych i olszy szarej powodowany likwidacją dawnych plantacji  drzew szybko rosnących.
W związku z przebudową drzewostanów obserwowany jest wzrost udziału cennych gatunków takich jak: buk, klon, jawor, jodła. 
Głównymi przyczynami uszkodzeń drzewostanów w Nadleśnictwie Brynek są: zwierzyna, owady,  grzyby, emisje przemysłowe, czynniki klimatyczne, czynniki antropogeniczne, zakłócenia stosunków wodnych oraz pożary

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Zapytanie ofertowe - kurs drwala

Zapytanie ofertowe - kurs drwala

 

 

 

 

26.07.2024 r.  Informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty 

Nadleśnictwo Brynek podaje do wiadomości informację o wyborze najkorzystniejszej oferty. Protokół z wyboru jest dostępny do pobrania poniżej. 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zapytanie ofertowe

 

 

Zamawiający PGL LP Nadleśnictwo Brynek z siedziba w Brynku, przy ulicy Grabowej 3, kieruje zapytanie ofertowe celem wyłonienia wykonawcy na przeprowadzenie szkolenia

 

Kurs drwala – operatora pilarek i wykaszarek

 

dla uczniów klas czwartych Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych im. Stanisława Morawskiego w Brynku, Park 3, 42-690 Tworóg

 

Wymagany termin przeprowadzenia kursu: 30.09.2024 - 31.10.2024r.

Dokładny termin przeprowadzenia kursu uzgodni szkoła w porozumieniu z Nadleśnictwem.

 

Kurs zakończony zostanie egzaminem zgodnie z programem opracowanym przez LP (Zarządzenie Dyrektora Generalnego LP nr 41 z 1998r) oraz § 21- § 23 Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 24.08.2006r w sprawie bhp przy wykonywaniu podstawowych prac z zakresu gospodarki leśnej.

 

Zajęcia terenowe w ramach kursu zostaną przeprowadzone dla ok 34 osób w 2 turnusach 10-cio dniowych.

 

Na jednego instruktora winno przypadać maksimum 6 uczestników kursu. Wskazane jest  doświadczenie w przeprowadzaniu kursów dla młodzieży.

 

Szczegóły dotyczące realizacji usługi zawiera wzór umowy

 

Warunki udziału:

  1. dysponowanie co najmniej 4 osobami posiadającymi uprawnienia instruktorskie w zakresie ścinki drzew
  2. wpis do ewidencji placówek niepublicznych kształcenia ustawicznego
  3. przeprowadzenie co najmniej dwóch kursów pilarzy zgodnie z programem opracowanym przez LP(Zarządzenie Dyrektora Generalnego LP nr.41 z 1998r) oraz § 21-§ 23 Rozporządzenia Ministra Srodowiska z dnia 24.08.2006r. w sprawie BHP przy wykonaniu podstawowych prac z zakresu gospodarki lesnej, w którym uczestniczyła młodzież (osoby poniżej 20r.ż.)*

 

* Uzasadnieniem warunku udziału w postepowaniu, są specyficzne cechy charakterologiczne grupy docelowej kursantów, wynikające z ich młodego wieku: wymagają oni przygotowania przez doświadczonych instruktorów, dysponujących obok wiedzy specjalistycznej, także niezbędnymi kwalifikacjami w zakresie szkolenia młodzieży. Celem Zamawiającego jest przekazanie wiedzy i wpojenie umiejętności kursantom o specyficznej percepcji wynikającej z ich młodego wieku i znikomego (zróżnicowanego) doświadczenia życiowego

 

Oferta powinna zawierać:

  1. imię, nazwisko i adres oferenta, albo nazwę i adres firmy, adres mailowy
  2. datę sporządzenia oferty oraz okres związania ofertą,
  3. oferowaną cenę brutto – łącznie za całość kursu dla 34 osób, oraz cenę netto i brutto za jednego uczestnika
  4. zgodę na udostępnienie i przetwarzanie danych osobowych w związku z prowadzonym postępowaniem przetargowym
  5. wykaz osób będących w dyspozycji Wykonawcy, wraz z kopiami uprawnień instruktorskich
  6. wykaz szkoleń o tożsamym zakresie, z wyszczególnieniem liczby kursantów i informacją, czy szkolenie obejmowało osoby do 20r.ż, przeprowadzonych w ostatnich 3 latach od daty opublikowania niniejszego ogłoszenia wraz z referencjami
  7. kopię potwierdzenia wpisu do ewidencji placówek niepublicznych kształcenia ustawicznego

 

Kryteria oceny ofert:

 

  1. Cena 80%
  2. Doświadczenie zawodowe 20% (doświadczenie polegające na przeprowadzeniu co najmniej 2 kursów szkoleniowych dotyczących ścinki drzew, przy minimalnej grupie kursantów określonej na 6 osób, co winno być potwierdzone referencjami).

 

Wymogi formalne:

Oferty należy składać w formie pisemnej w zamkniętych kopertach w terminie do 12.07.2024r, do godz. 10.00 w sekretariacie Nadleśnictwa Brynek, ul. Grabowa 3, pokój nr 1.

 

Wszystkie podmioty, które złożyły ofertę zostaną powiadomione drogą elektroniczną o wynikach postepowania.

 

Dodatkowych informacji na temat przedmiotu i warunków postepowania udziela Rufin Janocha, od pon do pt w godz od 8-14 – 607520127, rufin.janocha@katowice.lasy.gov.pl

 

Nadleśniczy zastrzega sobie prawo do unieważnienia postępowania, bez podania przyczyn.

 

 

W podpisie:

Nadleśniczy Nadleśnictwa Brynek

Janusz Wojciechowski