Nasze lasy

Zapraszamy do zapoznania się z ogólnymi informacjami na temat charakterystyki przyrodniczej naszego nadleśnictwa i występujących na jego terenie lasów. Informacje szczegółowe znajdują się w dziale "Nasza Praca".

Położenie

 
Współrzędne geograficzne skrajnie wysuniętych punktów w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa wynoszą:
punkt północny:   18°48΄08˝
50°35΄46˝ długości wschodniej
szerokości północnej
punkt wschodni:   18°57΄51˝
50°21΄15˝ długości wschodniej
szerokości północnej
punkt południowy:   18°41΄52˝
50°17΄41˝ długości wschodniej
szerokości północnej
punkt zachodni: 18°32΄34˝
50°22΄55˝ długości wschodniej
szerokości północnej
 
Odległość między najbardziej wysuniętym punktem wschodnim i zachodnim w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Brynek wynosi około 30 km, a między punktem północnym i południowym około 33 km.
Obszar Nadleśnictwa Brynek jest zróżnicowany pod względem konfiguracji terenu. 
Północna i środkowa część ma charakter wybitnie nizinny, płaski (do wysokości 300m n.p.m.). Południowa część natomiast obejmuje tereny o charakterze wyżynnym, bardziej zróżnicowane, pofałdowane oraz  niższe wzniesienia. Wysokość na terenie zasięgu administracyjnego Nadleśnictwa  waha się w przedziale od 200-355 m n.p.m.
Najwyżej położone tereny znajdują się w rejonie rezerwatu Segiet, w oddziałach 601, 602, 608, 609. 
 

Klimat  

 
 
Klimat obszaru Nadleśnictwa zalicza się do umiarkowanych z wyraźnym wpływem klimatu atlantyckiego. Przeważają wilgotne masy powietrza polarno-morskiego znad północnego Atlantyku o częstotliwości występowania w ciągu roku ok. 65%. 
 
Udział poszczególnych kierunków wiatru w ciągu roku jest zmienny.Na omawianym obszarze najczęściej obserwowane są wiatry z sektora zachodniego, głównie z kierunku południowo-zachodniego o frekwencji około 30% i zachodniego około 23%. Stosunkowo najrzadziej pojawiają się wiatry z sektora północnego z kierunków północnego i północno-wschodniego oraz z sektora wschodniego z kierunków wschodniego i południowo-wschodniego. Łączna ich częstość występowania nie przekracza 12%.
Średnia roczna prędkość wiatru w tym rejonie wynosi od około 2,5m/s do 3,5m/s. W zasięgu działania Nadleśnictwa podobnie jak na całej Nizinie Śląskiej najczęściej występują wiatry bardzo słabe o prędkości do 2m/s oraz wiatry słabe o prędkości od 2m/s do 5m/s. Wiatry silne o prędkości 10-15m/s i bardzo silne o prędkości przekraczającej 15m/s pojawiają się sporadycznie 
 
Obszar ten charakteryzuje się znaczną zmiennością zachmurzenia w ciągu roku. Średnia liczba dni słonecznych w roku wynosi około 44,  pochmurnych około 207, a z dużym zachmurzeniem 114 dni.
 
Opady atmosferyczne obok temperatury są jednym z istotniejszych czynników klimatycznych, w znacznym stopniu decydujący o bilansie wodnym. Średnie roczne opady na omawianym terenie są mało zróżnicowane i wahają się od 650 do 780 mm. Są to wartości średnie w stosunku do innych rejonów Polski i wystarczające dla prawidłowego wzrostu praktycznie wszystkich lasotwórczych gatunków drzew.
 
Zaburzenia w przestrzennym rozkładzie temperatur powietrza wprowadzają duże miasta aglomeracji śląskiej znajdujące się w południowej części Nadleśnictwa, które przyczyniają się do powstania tzw. „miejskiej wyspy ciepła". Ze względu na pokrycie terenu powierzchniami betonowymi, asfaltowymi, emitorami cieplnymi (przemysł, budownictwo) itp. o odmiennych w stosunku do naturalnych – właściwościach cieplnych, obszar ten wyraźnie się wyróżnia na tle niezurbanizowanego otoczenia.
 
Istotnym elementem charakterystyki klimatycznej jest długość okresu wegetacyjnego. Okres wegetacyjny na obszarze Nadleśnictwa Brynek rozpoczyna się pod koniec marca, a kończy w pierwszej dekadzie listopada i trwa 224 dni rocznie. Średnia temperatura okresu wegetacyjnego wynosi 14,9ºC.
 
Opisane tu cechy klimatyczne są ogólne dla całego obszaru. Z punktu widzenia hodowli lasu bardzo ważny jest mikroklimat, który może znacznie modyfikować warunki klimatyczne regionu. Mikroklimat kształtują takie czynniki jak: wzniesienie nad poziom morza, mezorelief, skały macierzyste, stan gleby i sposób jej użytkowania oraz rodzaj pokrywy roślinnej, zabudowania i zakłady przemysłowe.
 
Ważniejszymi rzekami na terenie dawnych obrębów Brynek i Tworóg są Mała Panew i jej dopływ Stoła zasilane z kolei przez mniejsze strumienie np. Graniczna Woda, Brzeźnica, Dębienica. Przez teren dawnego obrębu Wieszowa nie przepływają większe rzeki, natomiast wody są odprowadzane w kierunku Pn. do rzeki Dramy a od Pd. do rzeki Kłodnicy. 
W części Pn -Wsch. potoki Segiet i Szarlejka odprowadzają pośrednio wody do rzeki Przemszy, która należy do zlewni rzeki Wisły
Sieć hydrologiczna nadleśnictwa Brynek pozbawiona jest zupełnie naturalnych jezior. Nieliczne, sztuczne zbiorniki są wynikiem działalności antropogenicznej, występując w postaci: stawów rybnych, oczek wodnych, zbiorników poeksploatacyjnych kopalin piasku. 
Tereny zasięgu administracyjnego nadleśnictwa można zaliczyć do strefy umiarkowanego i małego zagrożenia powodziowego. Lokalnie występują podtopienia związane z okresowymi wezbraniami rzek na tym terenie.
Najczęściej występującymi typami gleb w N-ctwie są gleby: bielicowe, opadowo-glejowe, rdzawe, brunatne, kulturoziemne oraz murszowate.
 

Typy siedliskowe lasu, skład gatunkowy i pełnione przez las funkcje

 
W Nadleśnictwie Brynek stwierdzono występowanie 19 typów siedliskowych lasu, zróżnicowanych pod względem wilgotnościowym i żyznościowym. Największy udział stanowią: BMw – 19 %, Lwyżw – 17 %, BMśw – 14 %, Lwyżśw – 14 %, LMw – 11%,  LMśw - 8 % oraz Bśw – 6 %. Stosunkowo liczną grupę stanowią siedliska zajmujące poniżej 1% powierzchni leśnej Nadleśnictwa, są to: BMb, LMb, Lśw, Lw, Ol, OlJ, LŁ, BMwyżśw, OlJwyż, LŁwyż Pozostałe zinwentaryzowane siedliskowe typy lasu: LMwyżśw, LMwyżw zajmują poniżej 5% powierzchni leśnej Nadleśnictwa
Zgodnie z przepisami Ustawy o lasach z dnia 28. 09. 1991 r. celem gospodarki leśnej jest zachowanie warunków do trwałej wielofunkcyjności lasów, ich wszechstronnej użyteczności oraz kształtowania środowiska przyrodniczego.
Realizując cele hodowli i użytkowania lasu przyjmuje się zasadę, że każdy las, w każdym miejscu i czasie pełni jednocześnie różne funkcje.
Wielofunkcyjność lasów Nadleśnictwa jest uwzględniona w przyjętych, na mocy Zarządzeń Ministra Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, kategoriach ochronności. Dodatkowo część tych lasów, pomimo braku usankcjonowania prawnego, pełni funkcję lasów wodochronnych wzdłuż rzek i kanałów, oraz na siedliskach wilgotnych i wodochronnych w granicach stref ochronnych ujęć wody.
Obszar Nadleśnictwa Brynek znajduje się w zasięgu naturalnym większości gatunków lasotwórczych. Drzewostany Nadleśnictwa cechują się znacznym zróżnicowaniem gatunkowym – 18 gatunków panujących. Najliczniejszym gatunkiem panującym na powierzchni leśnej zalesionej w drzewostanach Nadleśnictwa Brynek jest sosna pospolita. 
Drzewostany sosnowe stanowią 67,70 % powierzchni leśnej zalesionej i niezalesionej Nadleśnictwa (wg gatunków panujących) oraz 72,44 % całkowitego zapasu.
Drzewostany brzozowe stanowią 10,99 % powierzchni leśnej oraz 10,32 % zapasu.
Drzewostany dębowe stanowią 10,78 % powierzchni leśnej oraz 9,29 % zapasu.
Drzewostany bukowe stanowią 2,54% powierzchni leśnej oraz 2,61% zapasu.
Drzewostany świerkowe stanowią 1,61% powierzchni leśnej oraz 1,45% zapasu.
Drzewostany olchowe stanowią 1,69 % powierzchni leśnej oraz 1,80 % zapasu.
Drzewostany z dębem czerwonym stanowią 0,70 % powierzchni leśnej oraz 0,48 % zapasu.
Drzewostany modrzewiowe stanowią 0,44 % powierzchni leśnej oraz 0,35 % zapasu.
Przyczyną zmniejszenia się udziału sosny w drzewostanach jest stosowanie rębni złożonych i wprowadzanie gatunków domieszkowych. Jest to prawidłowa tendencja związana z dostosowaniem składów gatunkowych drzewostanów do siedlisk. Kolejnym pozytywnym sygnałem jest zmniejszanie się powierzchni drzewostanów topolowych i olszy szarej powodowany likwidacją dawnych plantacji  drzew szybko rosnących.
W związku z przebudową drzewostanów obserwowany jest wzrost udziału cennych gatunków takich jak: buk, klon, jawor, jodła. 
Głównymi przyczynami uszkodzeń drzewostanów w Nadleśnictwie Brynek są: zwierzyna, owady,  grzyby, emisje przemysłowe, czynniki klimatyczne, czynniki antropogeniczne, zakłócenia stosunków wodnych oraz pożary

Asset Publisher Asset Publisher

Back

ZAWIADOMIENIE O WYBORZE NAJKORZYSTNIEJSZEJ OFERTY

ZAWIADOMIENIE O WYBORZE NAJKORZYSTNIEJSZEJ OFERTY

                                                                                                          Brynek,29.12.2020r.

Zn.spr.:ZPN/3/2020

 

 

 ZAWIADOMIENIE O WYBORZE NAJKORZYSTNIEJSZEJ OFERTY

 

Działając na podstawie art. 92 ust. 1 pkt 1 ustawy z 29.1.2004 r. – Prawo zamówień publicznych ( Dz. U. z 2019r. poz. 1843), zamawiający –PGL LP Nadleśnictwo Brynek zawiadamia, że w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego Nr ZPN/3/2020 na: „Wykonywanie usług z zakresu gospodarki leśnej na terenie Nadleśnictwa Brynek w roku 2021”

 jako najkorzystniejszą wybrano ofertę złożoną przez:

Część/pakiet I - Konsorcjum Tworóg

Usługi Leśne Brygida Sprycha,

Ul.Lubliniecka 4c, 42-700 Solarnia

Zakład Usług Leśnych Łukasz Sprycha

Ul.Lubliniecka 4c, 42-700 Solarnia

Część/pakiet II - Wrzeciono Krzysztof Usługi Leśne i Transportowe ul.Wiejska nr 54                           42-690 Świniowice

Część/pakiet III - Zakład Usług Leśnych i Remontowych Leon Tychowski 42-700 Lubliniec ul.Wyszyńskiego 129

Zakład Usług Leśnych Mariusz Sprycha 42-700 Solarnia ul.Lubliniecka 21

Część/pakiet IV – nie wpłynęła żadna oferta postępowanie unieważniono

Część/pakiet V - PHU Jaworek Dariusz ul.Gliwicka 6/1, 44-171 Pławniowice

Część/pakiet VI - Zakład Usługowo Szkoleniowy Leśnictwa MOTO-WRZOS s.c.

Jarosław Front, Edward Front42-690 Tworóg ul.Sosnowa 2

Część/pakiet VII - P.U.H. EUROLAS Zbigniew Lrewndowski 42-300 Myszków ul.Szpitalna 8

 

Uzasadnienie wyboru:

Podstawa Prawna art.91 ust.1 pzp.

Uzasadnienie faktyczne

Zamawiający wybrał najkorzystniejszą ofertę na podstawie kryteriów oceny ofert dla każdego pakietu określonych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, tj.:

1)         Cena                                                                                                  – 60 %,

2)         Samodzielna realizacja kluczowych elementów (części) zamówienia– 40 %.

 

Oferty złożone przez w/w wykonawców uzyskały najkorzystniejszy bilans punktowy w pakiecie, na który zostały złożone.

   Oferty złożone w przedmiotowym postępowaniu uzyskały następującą punktację

Część I

 

Wpłynęły 2 oferty

Nr oferty

Nazwa i adres oferenta

Cena ofertowa brutto/ ilość pktów

Oświadczenie o samodzielnej realizacji zamówienia/ ilość punktów

Łączna ilość punktów

Oferta Nr 1

Konsorcjum Tworóg

Usługi Leśne Brygida Sprycha,

Ul.Lubliniecka 4c, 42-700 Solarnia

Zakład Usług Leśnych Łukasz Sprycha

Ul.Lubliniecka 4c, 42-700 Solarnia

1 867 595,93/ 60 pkt

Oświadczenie o samodzielnej realizacji kluczowych części zamówienia/ 40 pkt

 

100 pkt

Oferta Nr 2

Konsorcjum Brynek 21

Lider Konsorcjum

Usługi Leśne Justyna Janoszka

42-690 Tworóg, Świniowice

Ul.Wiejska 117

Członkowie

PHU GREEN – Niemasik Jacek

PHU Larix – Golasz Adam

1 888 245,62/ 59,34 pkt

Oświadczenie o samodzielnej realizacji kluczowych części zamówienia

25% prac nie objętych koniecznością samorealizacji zlecone zostanie podwykonawcom/ 40 pkt

99,34 pkt

 

Część II

 

Wpłynęły 2 oferty

Nr oferty

Nazwa i adres oferenta

Cena ofertowa brutto

Oświadczenie o samodzielnej realizacji zamówienia

Łączna ilość punktów

Oferta Nr 1

FHU SKIB-DREW Mateusz Skiba

47-110 Kolonowskie

Ul.Haraszowskie 38

 

 

 

Oferta odrzucona

Oferta Nr 2

Wrzeciono Krzysztof Usługi Leśne i Transportowe ul.Wiejska nr 54        42-690 Świniowice

1 048 520,74/ 60 pkt

Oświadczenie o samodzielnej realizacji kluczowych części zamówienia/ 40 pkt

100 pkt

 

 

 

 

 

 

 

Część III

 

 

Wpłynęły 2 oferty

Nr oferty

Nazwa i adres oferenta

Cena ofertowa brutto

Oświadczenie o samodzielnej realizacji zamówienia

Łączna ilość punktów

Oferta Nr 1

Zakład Usług Leśnych i Remontowych Leon Tychowski 42-700 Lubliniec ul.Wyszyńskiego 129

Zakład Usług Leśnych Mariusz Sprycha 42-700 Solarnia ul.Lubliniecka 21

1 393 996,23/ 60 pkt

Oświadczenie o samodzielnej realizacji kluczowych części zamówienia/ 40 pkt

100 pkt

Oferta Nr 2

Konsorcjum FOREST pomiędzy:

(Lider) Zakład Usług Leśnych Badura Waldemar, Sebastian, Rafał s.c. ul.Wiejska 112, 42-690 Świniowice

Oraz (członek konsorcjum)

Przedsiębniorstwo Handlowo-Usługowe Marcin Badura

Ul.Wiejska 122

42-690 Świniowice

1 412 328,86/ 59,22 pkt

Oświadczenie o samodzielnej realizacji kluczowych części zamówienia

Podwykonawcom zamierza zlecić: ochrona lasu, ochrona p.poż. hodowla lasu/ 40 pkt

99,22 pkt

 

Część IV

 

 Nie wpłynęła żadna oferta

 

 

Część V

 

Wpłynęła 1 oferta

Nr oferty

Nazwa i adres oferenta

Cena ofertowa brutto

Oświadczenie o samodzielnej realizacji zamówienia

Łączna ilość punktów

Oferta nr 1

PHU Jaworek Dariusz ul.Gliwicka 6/1 44-171 Pławniowice

686 819,82/ 60pkt

Wykonawca nie zobowiązuje się do samodzielnej realizacji kluczowych części zamówienia/ 0 pkt

60 pkt

 

 

 

 

 

Część VI

Wpłynęła 1 oferta

 

Nr oferty

Nazwa i adres oferenta

Cena ofertowa brutto

Oświadczenie o samodzielnej realizacji zamówienia

Łączna ilość punktów

Oferta Nr 1

Zakład Usługowo Szkoleniowy Leśnictwa MOTO-WRZOS s.c.

Jarosław Front, Edward Front

42-690 Tworóg ul.Sosnowa 2

1 031 701,65/ 60 pkt

Oświadczenie o samodzielnej realizacji kluczowych części zamówienia/ 40 pkt

100 pkt

 

Część VII

Wpłynęła 1 oferta

Nr oferty

Nazwa i adres oferenta

Cena ofertowa brutto

Oświadczenie o samodzielnej realizacji zamówienia

Łączna ilość punktów

Oferta Nr 1

P.U.H. EUROLAS Zbigniew Lewandowski 42-300 Myszków ul.Szpitalna 8

1 607 966,72/ 60 pkt

Oświadczenie o samodzielnej realizacji kluczowych części zamówienia

Podwykonawcom zamierza zlecić melioracje agrotechniczne w leśnictwach Bezchlebie, Górniki, Łabędy, Stolarzowice/ 40 pkt

100 pkt

 

Zamawiający  podaje informacje, o których mowa w pkt.2-7 przepisu art.92 ust.1 ustawy Pzp. Działając na podstawie art.92 ust.1 pkt 3  w związku z art.89 ust.1 pkt 7b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 PZP ( Dz. U. z 2019r. poz. 1843) Zamawiający zawiadamia o odrzuceniu oferty złożonej w przedmiotowym postępowaniu przez FHU SKIB-DREW Mateusz Skiba                47-110 Kolonowskie ul.Haraszowskie 38

Uzasadnienie faktyczne:

Zgodnie z warunkami wskazanymi w części 9 SIWZ. Wykonawcy byli zobowiązani do wniesienia wadium przed upływem terminu składania ofert, który został ostatecznie zakreślony na dzień 07 grudnia 2020 roku na godzinę 09:00. Jednocześnie Zamawiający zaznaczył, iż wadium wnoszone w pieniądzu Wykonawcy powinni wpłacić przelewem na rachunek bankowy Zamawiającego a wniesienie wadium w pieniądzu będzie skuteczne, jeżeli w podanym terminie znajdzie się na rachunku bankowym Zamawiającego.

Z analizy dokumentacji księgowej Zamawiającego wynika, że Wykonawca FHU SKIB-DREW Mateusz Skiba 47-110 Kolonowskie ul.Haraszowskie 38 wniósł wadium po upływie terminu składania ofert, a zatem interes Zamawiającego jakim jest materialne zagwarantowanie złożenia prawidłowej oferty przez Wykonawcę nie został zabezpieczony w sposób należyty.

 

Uzasadnienie prawne:

Zgodnie z art.89 ust.1 pkt 7b PZP Zamawiający odrzuca ofertę, jeżeli wadium nie zostało wniesione lub zostało wniesione w sposób nieprawidłowy, jeżeli Zamawiający żądał wniesienia wadium.

 

Wobec powyższego odrzucenie oferty stało ,się koniecznym i zasadnym.

 

 

 

W podpisie:

 Nadleśniczy Nadleśnictwa Brynek

Janusz Wojciechowski