Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Ochrona przyrody

Część lasów Nadleśnictwa Brynek objęto szczególną i pozaustawową formą ochrony przyrody Do szczególnych form ochrony przyrody na terenie Nadleśnictwa należą: rezerwat przyrody, użytki ekologiczne, pomniki przyrody, obszary Natura 2000, ochrona gatunkowa roślin i zwierząt. Do pozaustawowych form ochrony przyrody należą: cenne zespoły roślinne (siedliska naturowe, drzewostany cenne przyrodniczo, drzewostany nasienne).

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy nie stanowiące własności Skarbu Państwa zajmują ok. 2,52 % całkowitej powierzchni lasów w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa. Rozmieszczenie lasów niepaństwowych charakteryzuje się dużą nieregularnością

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Ćwiczenia Kompanii Odwodowej nr 12 w Nadleśnictwie Brynek – symulacja wielkopowierzchniowego pożaru lasu

Ćwiczenia Kompanii Odwodowej nr 12 w Nadleśnictwie Brynek – symulacja wielkopowierzchniowego pożaru lasu

12 CZERWCA 2025 r. Na terenie Nadleśnictwa Brynek odbyły się ćwiczenia Kompanii Odwodowej nr 12 Tarnowskie Góry, zakładające symulację wielkopowierzchniowego pożaru lasu.

Ćwiczenia Kompanii Odwodowej nr 12 w Nadleśnictwie Brynek – symulacja wielkopowierzchniowego pożaru lasu

 

Brynek, 12 czerwca 2025 r. – Na terenie Nadleśnictwa Brynek przeprowadzono ćwiczenia Kompanii Odwodowej nr 12 Tarnowskie Góry, których głównym celem była symulacja działań ratowniczo-gaśniczych podczas wielkopowierzchniowego pożaru lasu. Scenariusz zakładał pożar 
w oddziale leśnym nr 453 a – zagrażający zarówno środowisku, jak i infrastrukturze leśnej.

 

Zgrana współpraca służb ratowniczych

Ćwiczeniami dowodził st. kpt. Wojciech Poloczek, dowódca Kompanii Odwodowej powiatu tarnogórskiego. W akcji udział wzięły siły i środki
z Komendy Powiatowej PSP w Tarnowskich Górach, wspierane przez 16 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z całego powiatu tarnogórskiego, w tym:

  1. OSP Nakło Śląskie
  1. OSP Tąpkowice
  1. OSP Niezdara
  1. OSP Florian w Strzybnicy
  1. OSP Tworóg
  1. OSP Koty
  1. OSP Zbrosławice
  1. OSP Potempa
  1. OSP Żyglinek
  1. OSP Pniowiec
  1. OSP Łubie
  1. OSP Wojska
  1. OSP Świętoszowice
  1. OSP Wieszowa
  1. OSP Repty Śląskie
  1. OSP Ożarowice

Łącznie w ćwiczeniach udział wzięło kilkudziesięciu strażaków, liczne pojazdy gaśnicze oraz sprzęt do działań w terenach trudno dostępnych.

 

Symulacja, która uczy i przygotowuje

Scenariusz zakładał rozwój intensywnego pożaru lasu, którego ognisko znajdowało się głęboko w oddziale leśnym. Strażacy musieli zorganizować punkt czerpania wody, zbudować linie gaśnicze, przeprowadzić działania rozpoznawcze, a następnie skutecznie opanować i ugasić pożar. Mimo trudnych warunków terenowych i dużej powierzchni objętej ogniem, strażakom udało się skutecznie opanować sytuację.

 

Takie ćwiczenia są niezwykle ważne, pozwalają na sprawdzenie skuteczności procedur, zgrania jednostek oraz wykorzystania sprzętu
w realnych, wymagających warunkach. To inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców i ochronę przyrody.

 

Znaczenie ćwiczeń dla regionu

W obliczu coraz częstszych i intensywniejszych pożarów lasów, umiejętność szybkiego reagowania i koordynacji działań różnych służb
ma kluczowe znaczenie. Ćwiczenia takie jak te w Nadleśnictwie Brynek pokazują gotowość służb do wspólnego działania
oraz ich profesjonalizm.

 

Organizatorzy oraz uczestnicy zgodnie podkreślili, że zdobyte doświadczenie przełoży się na jeszcze większą skuteczność w przypadku realnych zdarzeń.