Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Ochrona przyrody

Część lasów Nadleśnictwa Brynek objęto szczególną i pozaustawową formą ochrony przyrody Do szczególnych form ochrony przyrody na terenie Nadleśnictwa należą: rezerwat przyrody, użytki ekologiczne, pomniki przyrody, obszary Natura 2000, ochrona gatunkowa roślin i zwierząt. Do pozaustawowych form ochrony przyrody należą: cenne zespoły roślinne (siedliska naturowe, drzewostany cenne przyrodniczo, drzewostany nasienne).

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy nie stanowiące własności Skarbu Państwa zajmują ok. 2,52 % całkowitej powierzchni lasów w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa. Rozmieszczenie lasów niepaństwowych charakteryzuje się dużą nieregularnością

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Kolejna edycja Świątecznych Gyszynków Radia Piekary za nami

Kolejna edycja Świątecznych Gyszynków Radia Piekary za nami

Świąteczne Gyszynki to akcja prowadzona wspólnie przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach i Radio Piekary. W kilku miastach Śląska można było posłuchać kolęd, dowiedzieć się ciekawych rzeczy o lesie oraz wygrać choinkę i płytę, która została wydana w ramach akcji. Jest to płyta z kolędami w wykonaniu dziennikarzy Radia Piekary, śląskich artystów, a także Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

 

Nadleśnictwo Brynek włączyło się w akcję i przygotowało świąteczne upominki w postaci stroików i choinek oraz quiz dotyczący śląskiej wiliji. W tym roku można było się z nami spotkać piątego dnia akcji w Intermarche MMG Centers Piekary Śląskie. Dziękujemy za zainteresowanie i cieszymy się, że nasze choinki umiliły Państwu świąteczny czas.

 

Jak się dowiedzieliśmy, dla wielu osób ten upominek był pierwszym naturalnym drzewkiem świątecznym. Mamy nadzieję, że naturalna choinka stanie się odtąd tradycją w kolejnych śląskich domach. Zawsze zachęcamy do wyboru ekologicznego drzewka, które jest w pełni biodegradowalne i nie obciąża środowiska