Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Ochrona przyrody

Część lasów Nadleśnictwa Brynek objęto szczególną i pozaustawową formą ochrony przyrody Do szczególnych form ochrony przyrody na terenie Nadleśnictwa należą: rezerwat przyrody, użytki ekologiczne, pomniki przyrody, obszary Natura 2000, ochrona gatunkowa roślin i zwierząt. Do pozaustawowych form ochrony przyrody należą: cenne zespoły roślinne (siedliska naturowe, drzewostany cenne przyrodniczo, drzewostany nasienne).

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy nie stanowiące własności Skarbu Państwa zajmują ok. 2,52 % całkowitej powierzchni lasów w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa. Rozmieszczenie lasów niepaństwowych charakteryzuje się dużą nieregularnością

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Piknik rodzinny z okazji dnia dziecka

Piknik rodzinny z okazji dnia dziecka

     W dniu 03.06.br. na placu zabaw zlokalizowanym przy Nadleśnictwie Brynek, w sobotę,  odbył się „Dzień Dziecka" dla dzieci i wnuków pracowników naszej jednostki. W to słoneczne popołudnie spotkaliśmy się by wspólnie z naszymi pociechami spędzić czas, pobawić się, a także i rywalizować w przeróżnych konkurencjach sprawnościowych i sportowych. Każdy mógł spróbować własnych sił np. w biegu na orientację gdzie dodatkową atrakcją było odnalezienie na punktach elementów budek dla ptaków, z których po dotarciu na metę należało ją poprawnie złożyć. Można było także pobawić się w łowienie drewnianych klocków, rzucanie szyszkami do celu, wbijanie gwoździ na czas czy rodzinne kalambury. 

     Po zmaganiach sportowych nadszedł czas na zabawę z animatorką „Ciotką Balbiną". Wspólne tańce, śpiewy i malowanie twarzy sprawiły, że dzieci wprost promieniały radością. Lecz to nie koniec atrakcji. Zaprzyjaźniona Ochotnicza Straż Pożarna z Kotów przeprowadziła pokazową akcję gaśniczą, a na koniec sprawiła zgromadzonym orzeźwiający prysznic. Po wyczerpującym dniu każdy z uczestników mógł się posilić pieczoną na ognisku kiełbaską, a nasze pociechy otrzymały drobne upominki. 

     W tym miejscu dziękujemy grupie edukatorów naszego Nadleśnictwa, którzy przygotowali oprawę „Dnia Dziecka w Nadleśnictwie Brynek". Mamy nadzieję, że powtórzymy to za rok.