Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Ochrona przyrody

Część lasów Nadleśnictwa Brynek objęto szczególną i pozaustawową formą ochrony przyrody Do szczególnych form ochrony przyrody na terenie Nadleśnictwa należą: rezerwat przyrody, użytki ekologiczne, pomniki przyrody, obszary Natura 2000, ochrona gatunkowa roślin i zwierząt. Do pozaustawowych form ochrony przyrody należą: cenne zespoły roślinne (siedliska naturowe, drzewostany cenne przyrodniczo, drzewostany nasienne).

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy nie stanowiące własności Skarbu Państwa zajmują ok. 2,52 % całkowitej powierzchni lasów w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa. Rozmieszczenie lasów niepaństwowych charakteryzuje się dużą nieregularnością

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Podziękowanie za udział we Mszy Świętej

Podziękowanie za udział we Mszy Świętej

W ubiegłą niedzielę, na granicy leśnictw Świniowice – Potempa przy kapliczce św. Gwalberta, odbyła się Msza Św. w intencji leśników.

Serdecznie dziękuję proboszczowi ks. Tadeuszowi Paluchowi i o. Andrzejowi Biwo za koncelebrowaną Mszę Św. W intencji pracowników Nadleśnictwa Brynek.

Pragnę podziękować za pamięć, udział i modlitwę.

W szczególności dziękuję naszym sygnalistom za oprawę muzyczną. Wasz występ był doskonałą okazją do popularyzacji muzyki myśliwskiej wśród lokalnej społeczności.

Dziękuję również wszystkim pracownikom, którzy z dużym zaangażowaniem przyczynili się do  przygotowania ołtarza, oraz ich rodzinom, które stworzyły piękne kompozycje florystyczne na ołtarzu i wokół kapliczki św. Gwalberta. 

Dziękuję Posterunkowi Straży Leśnej za utrzymanie porządku i bezpieczeństwa w czasie trwania Mszy.

Pragnę również serdecznie podziękować przybyłym gościom - Wójtowi Ginterowi Skowronkowi i Wójtowi Franciszkowi Sufie.

Dziękuję Panu Dyrektorowi RDLP w Katowicach, Józefowi Kubicy oraz  Zastępcy, Panu Damianowi Sieberowi

Dziękuję pocztowi sztandarowemu KŁ Knieja Gliwice oraz Prezesowi,  kol. Stefanowi  Kuszowi  i Łowczemu  kol. Wiesławowi  Kucharskiemu.

Ponadto wielkie podziękowania parafianom parafii Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny w Wielowsi za bardzo liczny udział we Mszy Św.

 

Z leśnym pozdrowieniem

Darz Bór,

Nadleśniczy

Janusz Wojciechowski