Lasy nadleśnictwa

Zapraszamy do zapoznania się z ogólnymi informacjami na temat charakterystyki przyrodniczej naszego nadleśnictwa i występujących na jego terenie lasów. Informacje szczegółowe znajdują się w dziale "Nasza Praca".

Polskie lasy

Poland is in the European lead, while concerning the area of all forests. They cover about 29,2 % of the country territory, and grow within the area of 9,1 million hectares. The overwhelming majority of the forests is state owned, of which almost 7,6 million hectares are managed by the State Forests National Forest Holding..

PGL Lasy Państwowe

The State Forests National Forest Holding is the largest organisation in the European Union managing forests, which belong to the State Treasury and celebrating its 90 anniversary this year.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Zajęcia edukacyjne z wyjątkowymi gośćmi

Zajęcia edukacyjne z wyjątkowymi gośćmi

W dniu 13.06.2018 r. w Nadleśnictwie Brynek, odbyły się zajęcia edukacyjne z dziećmi ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Ziemięcicach, w których wzięło udział czterech młodych podopiecznych ośrodka. Zajęcia odbyły się na bazie podstawowego scenariusza zajęć, skupiającego się na tematyce zwierząt występujących w lesie, z wszelkimi możliwymi modyfikacjami wprowadzanymi na bieżąco podczas zajęć, celem optymalizacji przekazu z dostosowaniem do obserwowanych potrzeb grupy. Uwzględniano sugestie opiekunek grupy, które perfekcyjnie odczytywały reakcje wychowanków na poszczególne bodźce.

 

W części prowadzonej w Izbie Edukacyjnej Nadleśnictwa Brynek, w głównej mierze skupiono się na prezentacji eksponatów oraz na dostarczeniu wrażeń sensorycznych takich jak: dotyk futra, pierza czy rogowych części ciał zwierząt z ekspozycji.

 

Następnie odbył się spacer po Leśnej Ścieżce Poznawczej, podczas którego w indywidualnie dostosowanych momentach przedstawiano tematykę, którą dzieci były zainteresowane. Dużą radość dzieciom przyniosła możliwość odwiedzenia Domku Baby Jagi - uśmiechy nie znikały z ich twarzy…

 

Zaciekawienie u podopiecznych wywołała obecność swoistej "rury" w lesie, którą okazała się wywrócona wraz z systemem korzeniowym sosna. Podobnym zainteresowaniem cieszyła się tematyka "turzyc i kleszczy" a także malutkich "choinek" i konieczności ich pielęgnowania. W drodze powrotnej dzieci miały możliwość obejrzenia stojącej w lesie ambony myśliwskiej, przy której musiały wewnętrznie pokonać chęć wejścia na górę – ze względów podyktowanych zasadami bezpieczeństwa. Scenariusz zajęć modyfikowano dostosowując go do wrażliwości i możliwości percepcji wychowanków, aby czas spędzony na poznawaniu lasu był owocny wieloaspektowo - nie tylko w elementy poznawcze, ale także w pozytywne emocje dzieci.

 

Po powrocie do Izby Edukacyjnej, przeprowadzono zajęcia praktyczne z użyciem piasku kinetycznego, po których rozdano dzieciom upominki nawiązujące do tematyki przyrodniczej, leśnej i krajoznawczej. Zarówno obfitujące w różnorodne doznania poznawcze zajęcia, jak i otrzymane przez podopiecznych upominki, pobudzą zapewne dziecięcą ciekawość świata i skłonią ich do dalszego poznawania świata przyrody.