Stanowisko dokumentacyjne "Blachówka"

W sąsiedztwie rezerwatu „Segiet” znajduje się wyrobisko dolomitowe, nieczynnego kamieniołomu „Blachówka” o powierzchni 6 ha.

 
 W 1995r. obszar ten rozporządzeniem Wojewody Katowickiego został objęty ochroną indywidualną jako stanowisko dokumentacyjne przyrody nieożywionej. Celem ochrony tego obiektu jest zachowanie fauny i flory na terenach dawnych wyrobisk dolomitu. Chodniki powstałe w kilkudziesięciometrowym zboczu kamieniołomu zasiedliły nietoperze - 10 gatunków. „Blachówka" jest również miejscem bytowania płazów, gadów, miejscem lęgowym ptactwa oraz występowania roślin prawnie chronionych. Istotnym zagrożeniem dla tego chronionego obiektu jest antropopresja i bezmyślny wandalizm.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

„Od nasionka do deski, czyli las w życiu codziennym”

„Od nasionka do deski, czyli las w życiu codziennym”

Jak powstaje las? Co to znaczy, że leśniczy jest gospodarzem lasu? Jakie rodzaje drewna pozyskujemy z lasu i do czego są wykorzystywane? Na wszystkie te pytania oraz na wiele innych zagadnień związanych z  pracą w nadleśnictwie oraz o drewnie i jego zastosowaniu dowiedziały się dzieci z klasy IV Szkoły Podstawowej nr 6 w Bytomiu.

W ramach udziału w Festiwalu Dnia Ziemi pt.: „Zainwestuj w swoją planetę” zorganizowanego przez Urząd Miejski w Bytomiu edukatorzy z Nadleśnictwa Brynek przeprowadzili warsztaty edukacyjne pn. „Od nasionka do deski, czyli las w życiu codziennym”. Dzieci z wielkim zaciekawieniem słuchały jak powstaje las i ile pracy i trudu leśnicy muszą włożyć aby z tego lasu móc pozyskać drewno. Temat samego drewna został także szeroko omówiony, dzieci mogły dotknąć, powąchać, porównać ze sobą poszczególne próbki drewna oraz poznać ich zastosowanie. Na koniec dla uczestników warsztatów przygotowano małe zadanie, dzieci wykonały mini kiełkowniki z nasionami buka i w ramach pracy domowej mają dbać o nasionka aby w przyszłości z nich wyrosły sadzonki, które będą mogły posadzić w własnych ogródkach.