Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Obchody dnia dziecka w naszym Nadleśnictwie

Obchody dnia dziecka w naszym Nadleśnictwie

Pierwszego kwietnia wraz z Gimnazjum w Brynku świętowaliśmy Dzień Dziecka. Pogoda dopisała i nastroje również. Młodzież mogła zmierzyć się w wielu konkurencjach i grach zespołowych, między innymi w biegu na orientację, koszykówce czy rzucie piłką lekarską.  Dodatkowo Ochotnicza Straż Pożarna z Kotów przygotowała pokaz gaszenia pożaru. Po akcji, chętni mogli się ochłodzić pod strumieniem wody z węża strażackiego.

Odbyło się także krótkie szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy. Uczestnicy spotkania okazali się świetnie zorientowani w tematyce, gratulujemy!

Dziękujemy za zaangażowanie w realizację obchodów dnia dziecka Gimnazjum w Brynku, Ochotniczej Straży pożarnej w Kotach oraz wszystkim uczestnikom i zapraszamy ponownie w przyszłym roku.