Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Procedury bezpieczeństwa w Nadleśnictwie Brynek w okresie pandemii COVID-1

Procedury bezpieczeństwa w Nadleśnictwie Brynek w okresie pandemii COVID-1

Brynek, 21.08.2020r.

 

  1. Załatwianie spraw osobiście w biurze Nadleśnictwa Brynek, następuje po telefonicznym umówieniu spotkania w sekretariacie Nadleśnictwa pod numerem tel. 32 285- 74-63.
  2. Petent oczekuje na spotkanie z osobą prowadzącą sprawę z ramienia Nadleśnictwa przed wejściem głównym.
  3. Osoby nie będące zatrudnione w Nadleśnictwie Brynek wchodzą na teren biura w maseczce i po zmierzeniu temperatury przez osobę wpuszczającą. W trakcie wejścia należy zdezynfekować ręce.
  4. W trakcie przemieszczania się obowiązuje zachowanie dystansu pomiędzy osobami, co najmniej 1,5 metra.
  5. Umówione spotkania odbywają się w holu głównym na parterze, w wyznaczonym do tego miejscu, po poinformowaniu przez sekretarkę osoby prowadzącej merytorycznie sprawę. 
  6. Toaleta dla osób załatwiających sprawy znajduje się na parterze budynku, w holu głównym.
  7. Za osobę postronną wpuszczoną do budynku biura Nadleśnictwa, odpowiada osoba przyjmująca petenta i prowadząca sprawę merytorycznie.
  8. Zabrania się korzystania osobom postronnym z urządzeń biurowych Nadleśnictwa (ksero, bindownice, niszczarki itp).
  9. Zabrania się osobom postronnym poruszania po budynku biura, poza wyznaczoną strefą.

 

 

Podpisał:

Adam Mazur

Zastępca nadleśniczego