Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Sobotnie sprzątanie w leśnictwie Nowa Wieś

Sobotnie sprzątanie w leśnictwie Nowa Wieś

Nasze Nadleśnictwo wsparło w sobotę 29 września akcję sprzątania lasu zorganizowaną przez Koło Łowieckie Młody Leśnik, Stowarzyszenie Pomocy Bezdomnym Zwierzętom Kocimiętka, Stowarzyszenie Zabrze Dla Każdego i Stowarzyszenie Straży Ochrony Przyrody.

Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, w akcji wzięło udział  blisko 140 osób. Uczestnikom udało się zebrać 20 m3 odpadów, które następnie Nadleśnictwo zutylizowało.

Wysprzątano teren wzdłuż dróg Boruszowice – Pniowiec, Mikołeska – Osiek oraz drogi prowadzącej do papierni w Boruszowicach. Po pracy uczestnicy akcji zasiedli do wspólnego posiłku. Rozdano także upominki przygotowane przez SPBZ Kocimiętka.

Niestety, pomimo zaangażowania i pracy ochotników, duża część odpadów nadal zalega wzdłuż popularnych tras pieszych i rowerowych w naszych lasach, dając smutne świadectwo nieposzanowania przyrody i jej praw przez niektórych odwiedzających.

Tym bardziej cieszy zapał organizatorów i ciepłe przyjęcie społeczności lokalnej, z jakim spotkała się akcja. Serdecznie dziękujemy za ten piękny gest i zachęcamy do dbałości o nasze wspólne dobro, jakim są lasy na co dzień.