Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

+48 609 559 808

Dodatkowe informacje


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Podsumowanie sezonu odnowień 2022.

Podsumowanie sezonu odnowień 2022.

Odnowienia to prace polegające na posadzeniu młodych drzewek w miejscu w którym został usunięty stary drzewostan. Dzięki temu leśnicy zachowują trwałość lasu, czyli prowadzą zrównoważoną gospodarkę leśną. 

W tym roku w Nadleśnictwie Brynek posadziliśmy ponad 1 mln. 350 tys. sadzonek – ogólna powierzchnia odnowień wyniosła niemal  114 ha. Dzięki współpracy m.in. z Radą Dzielnicy Repty Śląskie, Stowarzyszeniem Wspólnie dla Zabrzan, Ochotniczymi Strażami Pożarnymi, Szkołami Podstawowymi oraz Przedszkolem zostały zorganizowane także wspólne akcje sadzenia lasu z społeczeństwem.   

W trakcie odnowień wprowadziliśmy wiele gatunków drzew m.in. : sosna pospolita, świerk pospolity, buk zwyczajny, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, olsza czarna, klon jawor, jodła pospolita, modrzew europejski. Dodatkowo z myślą o zwierzętach wprowadzone zostały gatunki biocenotyczne tj. lipa, kalina, róża, głóg, trzmielina, jabłoń, śliwa, które służą im jako pokarm, schronienie, a także ich kwiaty dają cenny pyłek (tzw. rośliny miododajne).