urządzenie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

·         opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,

·         analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,

·         program ochrony przyrody,

·         określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

1 000 drzew na minutę – jak przebiegała akcja?

1 000 drzew na minutę – jak przebiegała akcja?

Celem akcji było skupienie prowadzonych przez poszczególne nadleśnictwa wydarzeń związanych z sadzeniem z udziałem lokalnych społeczności pod jednym, wspólnym hasłem „1000 drzew na minutę".

W naszym Nadleśnictwie do akcji zaprosiliśmy zarówno okolicznych mieszkańców, młodzież ze szkół jak i grupy zorganizowane.

Na nasze zaproszenie odpowiedziała delegacja pracowników Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., oddział w Świerklanach. Dnia 6 kwietnia 65 pracowników Gaz – Systemu pojawiło się na uprawie w leśnictwie Strzybnica, gdzie zostali przywitani przez Pana Nadleśniczego. Następnie leśniczy – gospodarz terenu zapoznał zebranych z techniką sadzenia. Łącznie udało się posadzić 5 000 sadzonek sosny! Uczestnikom dopisywała pogoda i dobre nastoje.

Kilka dni później,  13 kwietnia podobne spotkanie odbyło się przy udziale 32 uczniów klas drugich publicznego Gimnazjum w Brynku. Choć i tym razem nie brakowało zapału, pogoda nieco pokrzyżowała plany związane z sadzeniem. Pomimo wszystko, każdemu z uczestników udało się posadzić kilkadziesiąt drzewek i tym samym zapoczątkować nowe pokolenie lasu.

Nasi pracownicy mieli także okazję uczestniczyć w dnia 12 kwietnia, w sadzeniu dębów przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Ziemięcicach. W trakcie uroczystego pikniku leśnicy przeprowadzili zajęcia edukacyjne wykorzystując sadzonki, oraz części drzew dorosłych jak szyszki, liście, ulistnione pędy, dzięki czemu udało się przybliżyć niewidomym podopiecznym ośrodka kwestie dbałości o drzewka i środowisko naturalne.

Nadleśnictwo akcję 1 000 drzew na minutę zakończyło dnia 24 kwietnia. Ostatnie nasadzenia na prawie 4 hektarowej powierzchni uprawy w leśnictwie Strzybnica wprowadzili uczniowie Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych im. St. Morawskiego w Brynku. Jak na przyszłych leśników przystało, doskonale poradzili sobie z zadaniem.

Efekty wspólnych wysiłków będziemy mogli obserwować już za kilkadziesiąt lat, kiedy miejsce niewielkich sadzonek zajmie nowe pokolenie szumiącego, zielonego lasu ;) Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom naszej akcji, mamy nadzieję, że kontakt z przyrodą dał Państwu wiele satysfakcji i zapraszamy do kolejnych wspólnych przedsięwzięć.