urządzenie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

·         opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,

·         analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,

·         program ochrony przyrody,

·         określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Zatwierdzenie Rocznych Planów Łowieckich

Zatwierdzenie Rocznych Planów Łowieckich

Zatwierdzenie Rocznych Planów Łowieckich na sezon 2022/2023 dla Kół Łowieckich: Jeleń „Zabrze”, „Ryś” Zbrosławice, „Ponowa” Gliwice, „Przodownik” Miedary, „Orzeł” Tarnowskie Góry, „Młody Leśnik” w Brynku, „Żubr” Księży Las oraz „Dzik” Gliwice.

 

Dnia 06.04.2022 r. Nadleśnictwo Brynek zorganizowało spotkanie z wszystkimi Przedstawicielami; władz Samorządowych, Zarządu Okręgowego PZŁ w Katowicach oraz miejscowych Kół Łowieckich dla których Roczne Plany Łowieckie zatwierdzane są przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Brynek. Na wspólnym zebraniu dokonano szerokiej analizy gospodarki łowieckiej na przestrzeni kilku minionych lat, jak i omówiono planowany kierunek na nowy sezon łowiecki 2022/2023. Analiza tematyki łowieckiej na terenie obwodów dzierżawionych została zakończona formalnymi opiniami oraz uzgodnieniami osób przybyłych, co ostatecznie umożliwiło dokonanie zatwierdzenia Rocznych Planów Łowieckich 2022/2023.

Całego wydarzenia nie udałoby się sfinalizować zatwierdzeniem RPŁ, gdyby nie obecność wszystkich Przedstawicieli władz Samorządowych – a było ich nie mało, bo aż 15 Urzędów Gmin – za co należą się podziękowania.

        Nie można również pominąć, że ważnym punktem spotkania było zorganizowanie przez miejscowe Koła Łowieckie zbiórki słodyczy. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom którzy włączyli się do wspólnej akcji.  Słodkości zostały już przekazane uchodźcom  z Ukrainy, szczególnie dzieciom z okazji Świąt Wielkanocnych, które przebywają w Oblackiej Przystani w Kokotku.