Użytki ekologiczne w Nadleśnictwie Brynek

UŻYTKI EKOLOGICZNE W NADLEŚNICTWIE BRYNEK

Na terenie Nadleśnictwa Brynek znajduje się trzy użytki ekologiczne.

 

  1. „Torfowisko w Kotach”  - Powstał na mocy Rozporządzenia Wojewody Śląskiego Nr 27/07 z dnia 14.06.2007r. znajduje się on w leśnictwie Potempa na terenie gminy Krupski Młyn. Jego powierzchnia została zwiększona Uchwałą Rady Gminy Krupski Młyn z dnia 29 stycznia 2013 r. do 24,19 ha.  Celem ochrony jest zachowanie torfowisk, podmokłych łąk oraz fragmentów boru bagiennego.
  2. „Krotofil” – Powołany Uchwałą nr XXVIII/242/2021 Rady Gminy Tworóg w dniu 17.05.2021r. W/w użytek zajmuje powierzchnię 7,53 ha i położony jest w leśnictwie Strzybnica. Powstał w celu ochrony nieleśnych ekosystemów bagiennych, torfowiskowych, szuwarowych, łąkowych i zaroślowych. Na całym obszarze użytku ekologicznego ustalone zostały zadania ochrony czynnej, a nadzór nad nim został powierzony Wójtowi Gminy Tworóg.
  3. „Verona” – to najmłodszy użytek na terenie naszej jednostki, został powołany Uchwałą Nr LIII/711/22 Rady Miejskiej w Bytomiu  z dnia 24.01.2022r. Zajmuje powierzchnię 14,45 ha, a położony jest w leśnictwie Stolarzowice. Celem objęcia tego obszaru ochroną jest zachowanie ze względów przyrodniczych, naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych obszaru po byłej kopalni rud galmanu „Verona” ze stanowiskami regionalnie rzadkich gatunków roślin, które ściśle związane są z prowadzona tutaj niegdyś działalnością wydobywczą rud cynkowo-ołowiowych. Dodatkowo sam teren zachował specyficzną, poprzemysłową rzeźbę co także stanowi o jego unikalnym charakterze i historycznej wartości dla regionu. 

 

Dla przypomnienia głównym powodem tworzenia użytków ekologicznych jest potrzeba objęcia ochroną niewielkich powierzchniowo obiektów, ale cennych pod względem przyrodniczym. Nie mogły one być objęte ochroną rezerwatową ze względu na niewielką powierzchnię i zazwyczaj mniejszą rangę ich walorów przyrodniczych.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Informacja o zabiegach ochronnych

Informacja o zabiegach ochronnych

Nadleśnictwo Brynek informuje, że w dniu dzisiejszym tj. 23 maja br. w godzinach porannych zostały przeprowadzone zabiegi ograniczające masowe występowanie osnui gwiaździstej na terenach leśnych leśnictwa Krywałd.

Zabiegi wykonane zostaną preparatem LOS OVADOS 200 SE przy użyciu samolotu PZL M18B Dromader

Powierzchnie na których prowadzone będą zabiegi, oznaczone zostaną tablicami ostrzegawczymi.

 Osnuja gwiaździsta to jeden z głównych szkodników sosny. Postać dorosła przypomina nieco ubarwieniem osę i mierzy do 1,5 cm. Sosna w lasach naszego Nadleśnictwa stanowi zdecydowaną większość, stąd szczególnie ważne jest zadbanie o jej stan zdrowotny. Masowe pojawienie się osnui (gradacja) może doprowadzić do śmierci drzewa lub całych grup drzew, szczególnie, jeśli ma miejsce rok po roku. Larwy nie zjadają tegorocznych igieł, ponieważ w maju, kiedy żerują, jeszcze ich nie ma. Dzięki temu sosna od razu nie obumiera. Ponowny atak bywa już jednak dla drzewa zabójczy.

W Lasach Państwowych regularnie przeprowadza się badania liczebności tego owada w celu prognozowania zagrożenia. To pozwala zaplanować skuteczne akcje ograniczania jego liczebności.

 Preparat, który zastosujemy do oprysków prowadzonych z powietrza, to środek o działaniu żołądkowym i kontaktowym, przeznaczony do zwalczania larw. Dzięki właściwie przeprowadzonym zabiegom, większość preparatu pozostaje w koronach drzew, na oprzędach osnui. Okres karencji dla runa leśnego wynosi 7 dni. Należy przy tym podkreślić, że używany przez Lasy Państwowe środek jest bezpieczny dla ludzi, zwierząt i roślin. Jego toksyczność ogranicza się do owadów.