użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z:

·         cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;

·         cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;

·         cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Przeczytaj więcej na www.lasy.gov.pl.

Nadleśnictwo Brynek prowadzi gospodarkę leśną na powierzchni ponad 16 tys. ha i pozyskuje rocznie ok. 60 tys. m sześc. drewna.

Rozmiar pozyskania wynika ze stosowania cięć pielęgnacyjnych (w drzewostanach młodszych), cięć rębnych (w drzewostanach dojrzałych do wyrębu) oraz cięć przygodnych będących następstwem nieprzewidzianych sytuacji (np. klęski żywiołowej). W cięciach przedrębnych w 2013  r. w Nadleśnictwie Brynek pozyskano 15,3 tys. m sześc. grubizny, w cięciach rębnych – ponad 37,9 tys. m sześc., a w przygodnych – ponad 6,8 tys. m sześc. Większość pozyskania stanowi drewno drzew iglastych, głównie sosna i świerk. Z gatunków liściastych pozyskuje się głównie takie gatunki, jak brzoza, dąb, jesion, klon, olsza i grab.

Część ilość drewna w Nadleśnictwie Brynek pochodzi z likwidacji szkód, spowodowanych niekorzystnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych, takich jak okiść, wiatrołomy oraz w wyniku wydzielania się posuszu. Podczas sanitarnego porządkowania lasu pozyskuje się od 10 do 15 proc. (średnio na przestrzeni ostatnich 30 lat – 15 proc.) całkowitej masy grubizny pozyskiwanej każdego roku w nadleśnictwie.

Drewno pozyskane na terenie Nadleśnictwa Brynek trafia głównie do przedsiębiorstw zajmujących się dalszym przerobem tego surowca: tartaków, zakładów przemysłu celulozowo-papierniczego, fabryk mebli oraz mniejszych zakłady stolarskich. Ponadto drewno opałowe kupowane jest przez nabywców indywidualnych na potrzeby gospodarstw domowych, a także trafia do elektrowni, w których wykorzystuje się je jako odnawialne źródło do produkcji  energii elektrycznej.

Zapoznaj się z ofertą sprzedaży drewna Nadleśnictwa Brynek


Asset Publisher Asset Publisher

Back

OGŁOSZENIE WYNIKU PRZETARGU

OGŁOSZENIE WYNIKU PRZETARGU

O G Ł O S Z E N I E
o pisemnym, nieograniczonym przetargu na dzierżawę gruntu rolnego

 

 

Ogłoszenie o wyniku przetargu znajduje się w plikach do pobrania poniżej.


            Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Brynek
informuje, że na podstawie art. 35 ustawy z dn. 28.09.1991r. o lasach ( D. U. z 2021r.
poz. 1275 ) oraz § 22pkt 3 Statutu PGLLP ( Zarządzenie nr 50 MOŚZNiL z dn.
18.05.1994r. ) przeznaczyło do dzierżawy grunt rolny o łącznej powierzchni 1,5772 ha.
Jest on zlokalizowany w Gminie Zbrosławice, w miejscowości Wilkowice w rejonie ul.
 Księżoleśnej :

Adres leśny -       02-03-1-07-513-b-00
Adres administracyjny -    24-13-092-0018
KW    GL1T/00054178/0
Działka    271/1
Użytek R V kl.


            Grunt rolny będący przedmiotem przetargu może być wykorzystany wyłącznie dla prowadzenia gospodarki rolnej ( grunty orne ).Planowany okres dzierżawy – czas nieoznaczony począwszy od 01.06.2021r. Zgodnie z Zarządzeniem 13/2021 z dnia 01.03.2021 r. w sprawie wysokości stawek czynszowych za korzystanie z gruntów rolnych wywoławcza wysokość czynszu rocznego za przedmiotowy grunt wynosi 305,60 zł ( wartość brutto ). Organizator przetargu zakłada wydzierżawienie w całości gruntu jednemu dzierżawcy(tj. osoba fizyczna lub firma ). Wydzierżawiający podkreśla, że bez jego zgody zakazane będzie wznoszenie na gruncie stanowiącym przedmiot dzierżawy jakichkolwiek budynków, budowli, ani dokonywanie innych naniesień. Dzierżawca również nie ma prawa poddzierżawiać gruntów pod rygorem natychmiastowego rozwiązania umowy. Dzierżawca będzie również musiał na swój koszt usunąć przeszkadzające w produkcji rolnej drzewa i krzewy. Zabieg ten należy wykonać w porozumieniu z miejscowym leśniczym. Wyrobione drewno użytkowe stanowić będzie własność nadleśnictwa. Forma przetargu - kierowanie ofert w formie pisemnej do dnia 13.05.2022. do godz. 9.00. Ofertę należy złożyć w zaklejonej kopercie z dopiskiem „Przetarg na dzierżawę gruntu rolnego” w sekretariacie nadleśnictwa. Nie jest wymagana wpłata wadium. Komisyjne otwarcie ofert odbędzie się w siedzibie Nadleśnictwa Brynek w dniu 13.05.2022r.  o godz. 9.10. Organizator
przewiduje udział oferentów w otwarciu ofert. Oferta powinna zawierać:


1. Imię i nazwisko oferenta lub nazwę firmy
2. Pełny adres oferenta, ewentualny adres do korespondencji, numer telefonu oraz
adres e-mail.
3. Oferowaną wartość czynszu rocznego, która nie może być mniejsza niż podana
wartość wywoławcza .
4. Zgodę na przetwarzanie danych osobowych w ramach prowadzonego
postępowania.

 

    Oferta, która została złożona po terminie, jest niekompletna, nieczytelna lub posiada
oferowaną wartość czynszu mniejszą od ceny wywoławczej, zostanie odrzucona. W
przypadku złożenia równorzędnych ofert przeprowadzony zostanie dodatkowy
przetarg ustny. Przetarg jest ważny jeżeli wpłynęła przynajmniej jedna kompletna
oferta. Dodatkowych informacji na temat przedmiotu i warunków przetargu oraz
kształtu przyszłej umowy dzierżawy gruntu rolnego udziela w godz. 7.00 – 15.00
sekretarz nadleśnictwa ( tel. 32-285-74-91 ). Informacja o wynikach przetargu zostanie wywieszona na tablicy ogłoszeń w terminie do trzech dni od zakończenia postępowania.


            Nadleśniczy  zastrzega  sobie  prawo  do  zamknięcia  przetargu  bez  wybrania
któregokolwiek  z  oferentów.
 

 

Z poważaniem
Janusz Wojciechowski
Nadleśniczy
 

                                                                                /podpisano elektronicznie/

 

 

W załączeniu

  1. wzór oferty
  2. mapa sytuacyjna