Gospodarka w nadleśnictwie

 

 

Podstawy gospodarowania w lasach określa Ustawa o lasach z dnia 28 września 1991 r. W dniu 22 kwietnia 1997 r. Rada Ministrów przyjęła dokument nazwany „Polityką Leśną Państwa", w którym zawarto między innymi określenie celów oraz priorytetów polityki państwa w stosunku do lasów.

 

Ustawa o lasach opiera gospodarkę w lasach na czterech zasadach:

 

o   trwałości utrzymania lasów – polega na obowiązku zachowania roślinności leśnej, naturalnych bagien, wprowadzeniu w ciągu 2 lat ponownie uprawy leśnej po wycięciu drzewostanu osiągającego wiek rębności, pielęgnowaniu i ochronie lasu, przebudowie drzewostanów dla osiągnięcia celów zawartych w planie urządzania lasu, racjonalnego użytkowania lasu w sposób zapewniający realizację wszystkich jego funkcji.

 

o   ciągłości i zrównoważonego wykorzystania wszystkich funkcji lasów poza dostarczaniem społeczeństwu surowca drzewnego las spełnia szereg innych funkcji, które dominują nad pozyskaniem w hierarchii ważności. Informacje o tym znajdą państwo w działach edukacja, turystyka oraz ochrona przyrody nadleśnictwo dokonuje inwentaryzacji lasów, prognozowania zmian w nich zachodzących i aktualizacji stanu zasobów leśnych czyli określenia wielkości powierzchni oraz masy tych zasobów, co pozwala na długoterminowe planowanie i optymalne wykorzystanie i ochronę zasobów leśnych.

 

o   zasady powiększania zasobów leśnych – jest realizowana poprzez zalesianie nowych gruntów czyli zwiększanie powierzchni lasów oraz poprzez zachowanie blisko połowy masy przyrostu drzew (na grubość), która powoduje stały wzrost zasobów leśnych liczonych w metrach sześciennych stojących na pniu.

 

o   zasada powszechnej ochrony lasów – realizowana jest poprzez wykonywanie zabiegów ochronnych zabezpieczających lasy przed pożarami, szkodliwymi owadami lub grzybami oraz ochronę gleb i wód leśnych. Informacje dodatkowe znajdą państwo tutaj

 

 Przeciętne roczne pozyskanie drewna w nadleśnictwie wynosi ok 50 tys. metrów sześciennych grubizny. Cenniki dot. sprzedaży detalicznej drewna znajdą państwo tutaj, sadzonek tutaj. Osoby zainteresowane zakupem drewna zapraszamy również na portal aukcyjny lasów państwowych e-drewno oraz portal leśno-drzewny.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wspólna akcja sprzątania lasu w otulinie rezerwatu Segiet

Wspólna akcja sprzątania lasu w otulinie rezerwatu Segiet

W dniu 14.05.2025 r. w Nadleśnictwie Brynek odbyła się wyjątkowa akcja sprzątania lasu, zorganizowana wspólnie z Fundacją Srebrne Buki oraz wolontariuszami Banku BNP Paribas. Terenem działań była otulina rezerwatu przyrody Segiet – obszaru cennego przyrodniczo i chętnie odwiedzanego przez spacerowiczów oraz miłośników natury.

 

W trakcie wydarzenia, dzięki zaangażowaniu wszystkich uczestników, udało się zebrać aż 30 worków śmieci. Wydobyto również odpady wielkogabarytowe, które od lat zalegały w lesie, zanieczyszczając środowisko i zagrażając dzikiej przyrodzie.

 

Warto pamiętać, że każdego roku Lasy Państwowe zbierają kilkanaście tysięcy ton odpadów, na co przeznaczane są miliony złotych z publicznych środków – pieniędzy, które mogłyby posłużyć na ochronę przyrody, edukację ekologiczną czy leśną infrastrukturę turystyczną.

 

Dlatego każda taka inicjatywa ma ogromne znaczenie. Pokazuje, że wspólnymi siłami – leśników, organizacji społecznych i biznesu – możemy realnie wpływać na poprawę stanu naszego środowiska.

 

Serdecznie dziękujemy Fundacji Srebrne Buki oraz wolontariuszom BNP Paribas za udział w akcji i troskę o naszą przyrodę. Dzięki Wam las jest czystszy i bezpieczniejszy dla ludzi i zwierząt.