Hodowla
Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.
Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.
Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.
Przeczytaj więcej na stronie lasy.gov.pl.
W Nadleśnictwie Brynek odnowienia obejmują rocznie ok. 168 ha. Bierzemy także udział w programie zwiększania lesistości kraju poprzez pomoc w sporządzaniu planów zalesieniowych dla prywatnych właścicieli gruntów rolnych – z każdym rokiem zalesiają oni coraz większe tereny.
Odnowienia możemy podzielić na odnowienia sztuczne, czyli sadzenie sadzonek lub wysiewanie nasion przez człowieka, oraz odnowienia naturalne, czyli zjawisko samoistnego powstania młodego pokolenia drzew pod okapem drzewostanu lub w jego sąsiedztwie. Odnowienia naturalne w lasach zagospodarowanych nie przebiegają zazwyczaj żywiołowo, lecz są kierowane przez człowieka. Prace polegają na spulchnieniu gleby pod okapem drzewostanu w roku, w którym spodziewany jest duży urodzaj nasion, oraz rozluźnieniu drzew, tak by do dna lasu dochodziła odpowiednia ilość światła.
Corocznie Nadleśnictwo Brynek pielęgnuje ok. 300 ha gleby w uprawach leśnych. Polega to na wykaszaniu chwastów wśród drzewek. Równocześnie wykonuje się cięcia pielęgnacyjne, które w zależności od wieku drzewostanu mają inny charakter i noszą inną nazwę: czyszczenia wczesne w okresie uprawy, czyszczenia późne w okresie młodnika, trzebieże wczesne w okresie dojrzewania drzewostanu oraz trzebieże późne w okresie dojrzałości drzewostanu.
Czyszczenia wczesne wykonujemy corocznie na obszarze ok. 100 ha, czyszczenia późne – na 170 ha, trzebieże wczesne – na 240 ha, a trzebieże późne – na ok. 560 ha.
Następną czynnością jest wprowadzanie sadzonek gatunków drzew i krzewów, które mogą stworzyć dolne warstwy drzewostanu, tzw. podszytu. Podszyt sadzony jest na siedliskach ubogich, gdzie z powodu niedoboru związków pokarmowych lub wody gatunki drzewiaste mają niewielką szansę wytworzenia dolnego piętra drzewostanu.
Na siedliskach żyznych, zalesionych przed laty głównie sosną, wprowadzamy obecnie pod osłoną istniejącego drzewostanu dąb i buk.
Monitoring zmian dotyczących pozyskania drewna, wybranych zagadnień z hodowli lasu (odnowień, zalesień, zabiegów pielęgnacyjnych i oceny upraw) mogą Państwo pobrać tutaj
Najnowsze aktualności
Mistrzostwa Polski Leśników w Biegu na Orientację Bytów 2018
Mistrzostwa Polski Leśników w Biegu na Orientację Bytów 2018
Załoga na medal.
Pracownicy Nadleśnictwa Brynek po raz kolejny wzięli udział w Mistrzostwach Polski Leśników w Biegu na Orientację. Zawody odbyły się w dniach 25-26 maja 2018r. a zorganizowane zostały przez Nadleśnictwo Bytów (RDLP Szczecinek) oraz Fundację Sport i Przyroda Ogólnopolski Komitet Organizacyjny Biegu na Orientację.
Nadleśnictwo Brynek reprezentowała czwórka zawodników w składzie: Dawid Lis oraz Agnieszka, Paweł i Marysia Drabek.
Pierwszego dnia odbył się bieg sprinterski w okolicach krzyżackiego zamku pochodzącego z przełomu XIV i XV wieku w Bytowie. Zawodnicy mieli do pokonania trasę, która wiodła po rynku i krętych uliczkach tego urokliwego miasteczka. Największym wyzwaniem był wdrapywanie się po punkty zlokalizowane na wałach przy średniowiecznym zamku. Po pięciu latach startów naszych pracowników w końcu udało się wywalczyć medale w biegu sprinterskim i to od razu 3 (jeden srebrny Marysia Drabek wśród młodziczek tj. dziewczynki do 14 lat oraz dwa brązowe w kategorii seniorów Agnieszka i Paweł Drabek).
Kolejnego dnia odbył się bieg mistrzowski tzw. klasyk po lasach Nadleśnictwa Bytów. Trasy okazały się bardzo wymagające nawet dla biegaczy z dużym doświadczeniem. Teren bardzo różnorodny, z bogatym runem i podszytem, trudny do przejścia, pofałdowany z licznymi drobnymi zbiornikami wodnymi i bagnami. Tego dnia udało się wywalczyć dwa medale. Jeden złoty i tytuł Mistrzyni Polski w biegu na orientację zdobyła Marysia Drabek w kategorii K10 (tj. dziewczynki do 10 lat), która najszybciej pokonała trasę ok. 2 km i odnalazła wszystkie sześć punktów niezbędnych do zaliczenia trasy. Drugi srebrny medal zdobyła Agnieszka Drabek w kategorii K 35. W tym wypadku trasa miała długość 5,1 km w linii prostej – po azymutach i 13 punktów do odnalezienia w terenie.
Z mistrzostw wróciliśmy z dorobkiem 5 medali i możemy stwierdzić, że były to najbardziej udane zawody w biegu na orientację w jakich do tej pory wystartowaliśmy.
W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować Nadleśnictwu Bytów za organizację tego przedsięwzięcia, w którym uczestniczyło ponad 150 leśników i ich rodzin. Była to niewątpliwie okazja do spotkania, rozmów, wymiany doświadczeń i zawiązywania nowych znajomości pomiędzy pracownikami Lasów Państwowych z całej Polski. Warto dodać, że Nadleśnictwo Bytów w sierpniu ubiegłego roku doświadczyło siły żywiołu. Szalejący huragan zniszczył ponad 2800 ha lasu. A mimo to pracownicy tej jednostki mieli dość siły i zapału aby zorganizować dla nas mistrzostwa. W dniu 27 maja zorganizowana została przez organizatorów wycieczka po terenach poklęskowych, gdzie każdy mógł na własne oczy przekonać się o niszczycielskiej sile żywiołu.
Jeszcze raz dziękujemy i do zobaczenia w przyszłym roku w Kościerzynie.
Agnieszka Drabek