Hodowla

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.

Przeczytaj więcej na stronie lasy.gov.pl.

 

W Nadleśnictwie Brynek odnowienia obejmują rocznie ok. 168 ha. Bierzemy także udział w programie zwiększania lesistości kraju poprzez pomoc w sporządzaniu planów zalesieniowych dla prywatnych właścicieli gruntów rolnych – z każdym rokiem zalesiają oni coraz większe tereny.

Odnowienia możemy podzielić na odnowienia sztuczne, czyli sadzenie sadzonek lub wysiewanie nasion przez człowieka, oraz odnowienia naturalne, czyli zjawisko samoistnego powstania młodego pokolenia drzew pod okapem drzewostanu lub w jego sąsiedztwie. Odnowienia naturalne w lasach zagospodarowanych nie przebiegają zazwyczaj żywiołowo, lecz są kierowane przez człowieka. Prace polegają na spulchnieniu gleby pod okapem drzewostanu w roku, w którym spodziewany jest duży urodzaj nasion, oraz rozluźnieniu drzew, tak by do dna lasu dochodziła odpowiednia ilość światła.

Corocznie Nadleśnictwo Brynek pielęgnuje ok. 300 ha gleby w uprawach leśnych. Polega to na wykaszaniu chwastów wśród drzewek. Równocześnie wykonuje się cięcia pielęgnacyjne, które w zależności od wieku drzewostanu mają inny charakter i noszą inną nazwę: czyszczenia wczesne w okresie uprawy, czyszczenia późne w okresie młodnika, trzebieże wczesne w okresie dojrzewania drzewostanu oraz trzebieże późne w okresie dojrzałości drzewostanu.

Czyszczenia wczesne wykonujemy corocznie na obszarze ok. 100 ha, czyszczenia późne – na 170 ha, trzebieże wczesne – na 240 ha, a trzebieże późne – na ok. 560 ha.

Następną czynnością jest wprowadzanie sadzonek gatunków drzew i krzewów, które mogą stworzyć dolne warstwy drzewostanu, tzw. podszytu. Podszyt sadzony jest na siedliskach ubogich, gdzie z powodu niedoboru związków pokarmowych lub wody gatunki drzewiaste mają niewielką szansę wytworzenia dolnego piętra drzewostanu.

Na siedliskach żyznych, zalesionych przed laty głównie sosną, wprowadzamy obecnie pod osłoną istniejącego drzewostanu dąb i buk.

Monitoring zmian dotyczących pozyskania drewna, wybranych zagadnień z hodowli lasu (odnowień, zalesień, zabiegów pielęgnacyjnych i oceny upraw) mogą Państwo pobrać tutaj


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Procedury bezpieczeństwa w Nadleśnictwie Brynek w okresie pandemii COVID-1

Procedury bezpieczeństwa w Nadleśnictwie Brynek w okresie pandemii COVID-1

Brynek, 21.08.2020r.

 

  1. Załatwianie spraw osobiście w biurze Nadleśnictwa Brynek, następuje po telefonicznym umówieniu spotkania w sekretariacie Nadleśnictwa pod numerem tel. 32 285- 74-63.
  2. Petent oczekuje na spotkanie z osobą prowadzącą sprawę z ramienia Nadleśnictwa przed wejściem głównym.
  3. Osoby nie będące zatrudnione w Nadleśnictwie Brynek wchodzą na teren biura w maseczce i po zmierzeniu temperatury przez osobę wpuszczającą. W trakcie wejścia należy zdezynfekować ręce.
  4. W trakcie przemieszczania się obowiązuje zachowanie dystansu pomiędzy osobami, co najmniej 1,5 metra.
  5. Umówione spotkania odbywają się w holu głównym na parterze, w wyznaczonym do tego miejscu, po poinformowaniu przez sekretarkę osoby prowadzącej merytorycznie sprawę. 
  6. Toaleta dla osób załatwiających sprawy znajduje się na parterze budynku, w holu głównym.
  7. Za osobę postronną wpuszczoną do budynku biura Nadleśnictwa, odpowiada osoba przyjmująca petenta i prowadząca sprawę merytorycznie.
  8. Zabrania się korzystania osobom postronnym z urządzeń biurowych Nadleśnictwa (ksero, bindownice, niszczarki itp).
  9. Zabrania się osobom postronnym poruszania po budynku biura, poza wyznaczoną strefą.

 

 

Podpisał:

Adam Mazur

Zastępca nadleśniczego