LASY REGIONU
Las jest najważniejszym elementem naturalnego środowiska, bogactwem oraz dziedzictwem całego narodu. Na terenach silnie uprzemysłowionych, jak ma to miejsce w przypadku RDLP w Katowicach, spełnia funkcje: ochronne, środowiskotwórcze i społeczne.
Las jest najważniejszym elementem naturalnego środowiska, bogactwem oraz dziedzictwem całego narodu. Na terenach silnie uprzemysłowionych, jak ma to miejsce w przypadku RDLP w Katowicach, spełnia funkcje: ochronne, środowiskotwórcze i społeczne. RDLP w Katowicach jest jedną z 17-tu regionalnych dyrekcji w Polsce i jej zasięg terytorialny wynosi 25 049 km2. Regionalna Dyrekcja zarządza 635,6 tys. ha gruntów Skarbu Państwa (w tym powierzchnia leśna 620,1 tys. ha) oraz prowadzi nadzór nad gospodarką leśną w lasach nie stanowiących własności Skarbu Państwa na powierzchni 96 tys. ha.
- Przeciętna lesistość - 30,5%,
- Przeciętna zasobność drzewostanów na 1 ha - 245 m3,
- Przeciętny roczny przyrost - 3,7m3/ha,
- Przeciętny wiek drzewostanów - 59 lat.
Lasy Naszego regionu położone są na terenie trzech krain przyrodniczo-leśnych: Śląskiej, Małopolskiej i Karpackiej o wysoce zróżnicowanych warunkach klimatycznych, fizjograficznych oraz siedliskowo-glebowych.
Udział siedlisk leśnych: |
|
borowe 56 % |
lasowe 27 % |
górskie 16 % |
olsy 1 % |
Udział gatunków lasotwórczych: |
Udział drzewostanów w klasach wieku: |
sosna, modrzew 66,4 % |
I klasa 13,5 % |
świerk 6,3 % |
II klasa 17,4 % |
dąb, klon, jawor, wiąz, jesion 8,2 % |
III klasa 19,8 % |
brzoza 5,7 % |
IV klasa 16,3 % |
buk 7,7 % |
V klasa 13,6 % |
jodła, daglezja 1,6 % |
VI klasa i starsze 7,9 % |
pozostałe 4,1 % |
Podstawowymi zagrożeniami dla trwałości lasów i ich zrównoważonego rozwoju w naszym regionie są nie tylko przemysłowe zanieczyszczenia atmosfery - pyłu i gazy oraz odkształcenia powierzchni ziemi spowodowane przez górnictwo, ale także coraz bardziej dotkliwie odczuwalne zjawiska o zasięgu globalnym: systematyczny wzrost średniorocznych temperatur spowodowany efektem cieplarnianym i obniżanie poziomu wód gruntowych.
Ponad 95% drzewostanów znajduje się pod wpływem szkodliwego oddziaływania przemysłu, o różnym stopniu nasilenia negatywnych objawów. Czynniki te mają negatywny wpływ na stan zdrowotny drzewostanów. Dzięki stosowaniu nowoczesnych technologii i stałemu ograniczaniu emisji gazów i pyłów przemysłowych, a przede wszystkim dzięki konsekwentnej pracy leśników zmierzającej do utrzymania i poprawy stanu lasów, ich przyszłość należy ocenić pozytywnie. Dodatkowo około 18 100 ha lasów znajduje się w strefie szkodliwego oddziaływania górnictwa. Powierzchnia drzewostanów, na której obserwuje się osiadanie terenu wskutek działalności górniczej (podziemna eksploatacja węgla kamiennego oraz cynku i ołowiu) sięga ok. 8 500 ha i dotyczy głównie nadleśnictw: Brynek, Chrzanów, Olkusz, Siewierz, Rybnik, Pszczyna, Kobiór i Katowice. Zawodnienie terenu spowodowane działalnością górniczą obserwuje się na ok. 730 ha, z czego 408 ha to zalewiska. Na terenie nadleśnictw: Chrzanów, Olkusz i Rudy Raciborskie, wskutek wydobywania na dużą skalę piasku podsadzkowego dla kopalń, uległo osuszeniu (lej depresyjny) ok. 9 570 ha drzewostanów.
Od kilku dziesięcioleci z powodzeniem prowadzi się przebudowę drzewostanów zwiększając udział gatunków liściastych. Zasada trwałego i zrównoważonego rozwoju znalazła swój wyraz we wdrożeniu ekologicznych zasad gospodarowania w lasach i utworzeniu Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Lasy Beskidu Śląskiego". Sprawdzone w praktyce, maksymalnie zbliżone do naturalnych, zasady gospodarowania w lasach zostaną wdrożone na terenie całego regionu. Pomimo licznych zagrożeń, takich jak: pożary lasów, gradacje szkodliwych owadów i patogeniczne oddziaływanie grzybów, stan zasobów leśnych w osiemdziesięcioletniej historii Lasów Państwowych, a zwłaszcza w okresie powojennym, uległ znacznej poprawie. Powierzchnia leśna i zasoby drzewne na pniu wzrosły w tym okresie blisko o 30%. Leśnicy naszego regionu realizują z powodzeniem program "Polskiej Polityki Zrównoważonej Gospodarki Leśnej", jako bardzo ważny element polityki ekologicznej państwa, przyjętej w 1991 r. oraz w zgodzie ze zobowiązaniami międzynarodowymi przyjętymi na konferencji "Szczytu Ziemi" w Rio de Janeiro oraz Europejskich Konferencji Ministerialnych w Strasburgu i Helsinkach.
Najnowsze aktualności
OGŁOSZENIE o przetargu nieograniczonym na dzierżawę gruntów rolnych
OGŁOSZENIE o przetargu nieograniczonym na dzierżawę gruntów rolnych
Brynek, 23.07.2021r.
Zn. spr.: SA.2217.9.2021
OGŁOSZENIE
Nadleśniczy Nadleśnictwa Brynek informuje, że ogłoszony dn. 12.07.2021r. przetarg nieograniczony na dzierżawę gruntów rolnych w leśnictwie Nowa Wieś zostaje unieważniony ze względów proceduralnych
Nadleśniczy Nadleśnictwa Brynek
Janusz Wojciechowski
-----------------------------------------------------------------------------------
Brynek, 12.07.2021 r.
Zn.spr.:SA-760 /1/2021
O G Ł O S Z E N I E
o przetargu nieograniczonym na dzierżawę gruntów rolnych
Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Brynek informuje, że przeznaczyło do dzierżawy grunt rolny o łącznej powierzchni 1,1600 ha. Grunt ten zlokalizowany jest w Gminie Tworóg, leśnictwie Nowa Wieś w obrębie Boruszowice. Forma przetargu kierowanie ofert w formie pisemnej do dnia 20.07.2021.
Przedmiotem przetargu są następujące użytki rolne:
Adres leśny Działka Pow. Użytek klasa
02-03-1-04-218-j-00 75 0,1400 ha Ł V
02-03-1-04-218-j-00 75 0,5900 ha Ł V
02-03-1-04-218-j-00 75 0,4300 ha Ł V
Łączna ilość ha: 1,1600 ha
W przetargu mogą brać udział nowi i dotychczasowi Dzierżawcy, którzy na dzień złożenia oferty nie zalegają ze zobowiązywaniami z jakiegokolwiek tytułu wobec Nadleśnictwa Brynek ani nie posiadali należności przeterminowanych powyżej 30 dni w ciągu 12 miesięcy przed złożeniem oferty. Zgodnie z Zarządzeniem 13/2021 z dnia 01.03.2021 r. w sprawie wysokości stawek czynszowych za korzystanie z gruntów rolnych wywoławcza wysokość czynszu rocznego za przedmiotowy grunt wynosi 96,20 zł ( wartość brutto )
Organizator przetargu zakłada wydzierżawienie w całości gruntu jednemu dzierżawcy (tj. osoba fizyczna lub firma ) na czas nieokreślony począwszy od 01.08.2021 r. celem przeznaczenia jako użytki zielone ( łąka lub pastwisko). Wydzierżawiający podkreśla, że bez jego zgody zakazane będzie wznoszenie na gruncie stanowiącym przedmiot dzierżawy jakichkolwiek budynków, budowli, ani dokonywanie innych naniesień. Dzierżawca również nie ma prawa poddzierżawiać gruntów pod rygorem natychmiastowego rozwiązania umowy.
Oferta powinna zawierać:
1. Imię i nazwisko oferenta lub nazwę firmy
2. Pełny adres oferenta, ewentualny adres do korespondencji, numer telefonu oraz adres e-mail.
3. Oferowaną wartość czynszu rocznego, która nie może być mniejsza niż podana wartość wywoławcza .
4. Zgodę na przetwarzanie danych osobowych w ramach prowadzonego postępowania.
Oferta, która została złożona po terminie, jest niekompletna, nieczytelna lub posiada oferowaną wartość czynszu mniejszą od ceny wywoławczej, zostanie odrzucona. W przypadku złożenia równorzędnych ofert przeprowadzony zostanie dodatkowy przetarg ustny. Przetarg jest ważny jeżeli wpłynęła przynajmniej jedna kompletna oferta. Dodatkowych informacji na temat przedmiotu i warunków przetargu oraz
kształtu przyszłej umowy dzierżawy gruntu rolnego udziela w godz. 700 – 1500 sekretarz nadleśnictwa ( tel. 32-285-74-91 ).
Informacja o wynikach przetargu zostanie wywieszona na tablicy ogłoszeń w terminie do trzech dni od zakończenia postępowania.
Nadleśniczy zastrzega sobie prawo do zamknięcia przetargu bez wybrania któregokolwiek z oferentów.
Załącznik:
1.Wzór oferty
2.Mapa sytuacyjna
Załącznik : wzór oferty
Imię i nazwisko (nazwa firmy): ........................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................
Adres/siedziba: ........................................................................................................................................................................................
......................................................................................................................
Pozostałe dane (np.: Pesel, Regon, NIP): ........................................................................................................................................................................................
Nr telefonu:.......................................................................................................
e-mail:...............................................................................................................
Nadleśnictwo Brynek
ul. Grabowa 3
42-690 Brynek
OFERTA NA DZIERŻAWĘ GRUNTÓW ROLNYCH
Odpowiadając na ogłoszenie o publicznym (nieograniczonym) przetargu ofert pisemnych na dzierżawę gruntów rolnych Skarbu Państwa PGL LP w zarządzie Nadleśnictwa Brynek, oferuję za dzierżawę niżej wymienionych
gruntów roczny czynsz dzierżawny w wysokości brutto ……… zł:
Adres leśny Działka Pow. Użytek klasa wartość wywoławcza
02-03-1-04-218-j-00 75 0,1400 ha Ł V 11,61
02-03-1-04-218-j-00 75 0,5900 ha Ł V 48,93
02-03-1-04-218-j-00 75 0,4300 ha Ł V 35,66
Łączna ilość ha: 1,1600 ha 96,20
- Oświadczam, że zapoznałem się z warunkami i przedmiotem przetargu (w szczególności z lokalizacją i stanem gruntów), na który składam ofertę i nie wnoszę zastrzeżeń.
- Deklaruję, że będę uiszczał należny podatek rolny.
- Wybrane przeze mnie grunty rolne będą wykorzystywane zgodnie z jego przeznaczeniem, to jest jako
……………………………………………………………
miejscowość i data podpis