Sprzedaż polowań w OHZ Dulowa Nadleśnictwo Chrzanów
Nadleśnictwo Brynek podaje do informacji ofertę łowiecką - możliwość wykonywania polowań na terenie OHZ LP Dulowa Nadleśnictwa Chrzanów.
Poniżej link do oferty łowieckiej.
Oferta OHZ LP Dulowa
Łowiectwo
W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.
Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.
Przeczytaj więcej o łowiectwie
Fauna leśna na terenie Nadleśnictwa Brynek jest bardzo bogata. Zwierzyna gruba reprezentowana jest przez jelenie, sarny i dziki. Szacuje się, że jeleni jest ok. 600 szt., saren 1500 szt., a dzików 880 szt. Z gatunków chronionych (kiedyś łownych) spotkać można wydrę.
Na terenie naszego nadleśnictwa bytuje zwierzyna drobna: lisy, zające, bażanty, kuropatwy, borsuki, kuny i jenoty.
Zwierzyna drobna bytująca na terenie naszego nadleśnictwa to lisy, zające, bażanty, kuropatwy, borsuki, kuny i inne.
Na potrzeby opracowania rocznych planów pozyskania zwierzyny, a także w celu określenia zabiegów hodowlanych i ochronnych w lesie niezbędne jest oszacowanie liczebności zwierzyny. Corocznie na przełomie lutego - marca przeprowadza się inwentaryzację zwierzyny. Wynika z niego m.in., że na przestrzeni ostatnich lat stan populacji jeleniowatych systematycznie wzrasta.
Zgłoszenia szkód w uprawach i płodach rolnych OHZ LP „Tworóg”
Nadleśnictwo Brynek kierując się należytym biegiem spraw związanych z szacowaniem szkód łowieckich powodowanych przez zwierzynę w uprawach i płodach rolnych na terenie obwodu łowieckiego nr 90, wchodzącego w skład zarządzanego Ośrodka Hodowli Zwierzyny Lasów Państwowych „Tworóg”, jak i Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 16.04.2019 r. ws. szczegółowych warunków szacowania szkód w uprawach i płodach rolnych oraz art. 46 ust. 3. Ustawy z dnia 13.10.1995 r. Prawo łowieckie informuje, że zgłoszenia (wnioski) szkód od zwierzyny występujące na terenie obwodu w/w należy kierować bezpośrednio w formie:
a) papierowej na adres;
PGL LP Nadleśnictwo Brynek
ul. Grabowa 3, Brynek
42-690 Tworóg
lub
b) elektronicznej na adres e-mail;
Jednocześnie kierując się dokumentami prawa powszechnego w/w Nadleśnictwo Brynek przypomina, że wnioski składane przez poszkodowane osoby w swojej treści zawierać muszą w szczególności takie dane jak (art. 46 ust. 4 ustawy):
- imię i nazwisko albo nazwę, adres miejsca zamieszkania albo adres i siedzibę oraz numer telefonu właściciela albo posiadacza gruntów rolnych,
- wskazanie miejsca wystąpienia szkody,
- wskazanie rodzaju uszkodzonej uprawy lub płodu rolnego.
Braki formalne podczas zgłoszenia szkody o których mowa wyżej, mogą skutkować trudnościami (do momentu wyjaśnienia) z dokonaniem szacowania szkody łowieckiej – co zdaniem Nadleśnictwa, nie będące w takim przypadku wynikiem winy Zarządcy obwodu łowieckiego. W skrajnych przypadkach braków formalnych i niemożliwości ich wyjaśnienia/uzupełnienia, będących winą zgłaszającego, może dojść do niewyszacowania szkody łowieckiej przez Zarządcę obwodu łowieckiego i pozostawienia sprawy bez dalszego biegu.
Dodatkowo zgodnie z regulacjami prawa powszechnego wniosek o szacowanie szkody łowieckiej składa się w odpowiednim terminie od stwierdzenia szkody w terenie oraz w czasie umożliwiającym dokonanie szacowania ewentualnych strat na uszkodzonej powierzchni.
Celem ułatwienia dokonywania zgłoszenia poniżej do pobrania druk zgłoszenia szkody.
Najnowsze aktualności
„Czysty Las przy Trasie”
„Czysty Las przy Trasie”
W ubiegły weekend 4 marca odbyła się akcja „Czysty las przy trasie” organizowana we współpracy z Zarządami Dróg Miejskich z Bytomia, Gliwic, Zabrza oraz Urzędu Gminy Tworóg. Akcja była organizowana w 5 miejscach na terenie nadleśnictwa. Sprzątaliśmy las w: Gliwicach dzielnicy Łabędy, Zabrzu przy ulicy Żniwiarzy, Bytomiu dzielnicy Miechowice i wzdłuż ulicy Dąbrowa Miejska oraz w Brynku.
W sprzątanie zaangażowało się łącznie 85 osób, którzy z leśnikami przeszli po wyznaczonych trasach. Uzbierano łącznie 5 kontenerów śmieci. Ochotnicy pod koniec zostali ugoszczeni ciepłym posiłkiem na rozgrzanie.
Nadleśnictwo serdecznie dziękuje zaangażowanym w Zarządom Dróg Miejskich z Gliwic, Zabrza i Bytomia oraz pracownikom Urzędu Gminy Tworóg oraz wszystkim wolontariuszom zaangażowanym w inicjatywę.
Pomimo wielu akcji organizowanych przez lasy państwowe zaśmiecanie lasu jest wciąż dużym problemem. 80 % odpadów znajdowanych w lasach to śmieci użytkowe, począwszy od opakowań, a skończywszy na meblach.
Każdego roku uprzątnięcie śmieci z lasu kosztuje kilkanaście milionów złotych w skali kraju.
Propagując podobne inicjatywy sprzątające dajemy przykład młodym ludziom i uczulamy ich na dbanie o otaczającą nas przyrodę.