Sprzedaż polowań w OHZ Dulowa Nadleśnictwo Chrzanów

Nadleśnictwo Brynek podaje do informacji ofertę łowiecką - możliwość wykonywania polowań na terenie OHZ LP Dulowa Nadleśnictwa Chrzanów. 

Poniżej link do oferty łowieckiej.
Oferta OHZ LP Dulowa


Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Przeczytaj więcej o łowiectwie

Fauna leśna na terenie Nadleśnictwa Brynek jest bardzo bogata. Zwierzyna gruba reprezentowana jest przez jelenie, sarny i dziki. Szacuje się, że jeleni jest ok. 600 szt., saren 1500 szt., a dzików 880 szt. Z gatunków chronionych (kiedyś łownych) spotkać można wydrę.

Na terenie naszego nadleśnictwa bytuje zwierzyna drobna: lisy, zające, bażanty, kuropatwy, borsuki, kuny i jenoty.

Zwierzyna drobna bytująca na terenie naszego nadleśnictwa to lisy, zające, bażanty, kuropatwy, borsuki, kuny i inne.

Na potrzeby opracowania rocznych planów pozyskania zwierzyny, a także w celu określenia zabiegów hodowlanych i ochronnych w lesie niezbędne jest oszacowanie liczebności zwierzyny. Corocznie na przełomie lutego - marca przeprowadza się inwentaryzację zwierzyny. Wynika z niego m.in., że na przestrzeni ostatnich lat stan populacji jeleniowatych systematycznie wzrasta.

Zgłoszenia szkód w uprawach i płodach rolnych OHZ LP „Tworóg”

Nadleśnictwo Brynek kierując się należytym biegiem spraw związanych z szacowaniem szkód łowieckich powodowanych przez zwierzynę w uprawach i płodach rolnych na terenie obwodu łowieckiego nr 90, wchodzącego w skład zarządzanego Ośrodka Hodowli Zwierzyny Lasów Państwowych „Tworóg”, jak i Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 16.04.2019 r. ws. szczegółowych warunków szacowania szkód w uprawach i płodach rolnych oraz art. 46 ust. 3. Ustawy z dnia 13.10.1995 r. Prawo łowieckie informuje, że zgłoszenia (wnioski) szkód od zwierzyny występujące na terenie obwodu w/w należy kierować bezpośrednio w formie:

a) papierowej na adres;

PGL LP Nadleśnictwo Brynek

ul. Grabowa 3, Brynek

42-690 Tworóg

lub

b) elektronicznej na adres e-mail;

brynek@katowice.lasy.gov.pl


Jednocześnie kierując się dokumentami prawa powszechnego w/w Nadleśnictwo Brynek przypomina, że wnioski składane przez poszkodowane osoby w swojej treści zawierać muszą w szczególności takie dane jak (art. 46 ust. 4 ustawy):

- imię i nazwisko albo nazwę, adres miejsca zamieszkania albo adres i siedzibę oraz numer telefonu właściciela albo posiadacza gruntów rolnych,

- wskazanie miejsca wystąpienia szkody,

- wskazanie rodzaju uszkodzonej uprawy lub płodu rolnego.

Braki formalne podczas zgłoszenia szkody o których mowa wyżej, mogą skutkować trudnościami (do momentu wyjaśnienia) z dokonaniem szacowania szkody łowieckiej – co zdaniem Nadleśnictwa, nie będące w takim przypadku wynikiem winy Zarządcy obwodu łowieckiego. W skrajnych przypadkach braków formalnych i niemożliwości ich wyjaśnienia/uzupełnienia, będących winą zgłaszającego, może dojść do niewyszacowania szkody łowieckiej przez Zarządcę obwodu łowieckiego i pozostawienia sprawy bez dalszego biegu.

Dodatkowo zgodnie z regulacjami prawa powszechnego wniosek o szacowanie szkody łowieckiej składa się w odpowiednim terminie od stwierdzenia szkody w terenie oraz w czasie umożliwiającym dokonanie szacowania ewentualnych strat na uszkodzonej powierzchni.

Celem ułatwienia dokonywania zgłoszenia poniżej do pobrania druk zgłoszenia szkody.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Szkolenie BHP

Szkolenie BHP

W dniach 18-19 marca br. w Nadleśnictwie Brynek odbyło się okresowe szkolenie bhp dla osób: nadzorujących pracowników fizycznych i Kadry Inżynieryjno – Technicznej, zatrudnionych na stanowiskach: leśniczy, podleśniczy, strażnik leśny, pracownik inżynieryjno – techniczny (dział gospodarki leśnej) oraz dla drwali operatorów maszyn i urządzeń leśnych. Na szkoleniu gościliśmy trójkę pracowników z zaprzyjaźnionego Nadleśnictwa Lubliniec.

Pierwszego dnia szkolenia wykładowcami byli:

  • Rafał Kaczmarski – radca prawny – który przybliżył zagadnienia – dot. praw i obowiązków pracownika, praw i obowiązków pracodawcy, omówił zadaniowy czas pracy oraz tematykę chorób zawodowych.
  • Grzegorz Twardawa – Naczelnik Wydziału Operacyjno – Szkoleniowego Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowskich Górach - przypomniał zasady bezpieczeństwa pożarowego obowiązujące na terenie lasu oraz przy eksploatacji budynków i środków transportu, zasady organizacja akcji gaśniczej w przypadku pożaru, obowiązki pracowników na wypadek pożaru, oraz omówił sprzęt gaśniczy.
  • Michał Kulik – ratownik medyczny – omówił zasady postępowania w razie wypadku i w sytuacjach zagrożeń, w tym zasady udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej.

Kolejnego dnia gościliśmy pana Wojciecha Jaronia – głównego specjalistę ds. bhp i ochrony mienia w RDLP Katowice. Przekazał informacje o wypadkach przy pracy, które w ostatnim okresie wydarzyły się na terenie RDLP Katowice.  Przedstawił analizę okoliczności i przyczyn wypadków w leśnictwie. Następnie omówił zagrożenia czynnikami szkodliwymi dla zdrowia, uciążliwymi i niebezpiecznymi, a także ryzyko zawodowe występujące w leśnictwie.

Po interesującym wykładzie uczestnicy szkolenia przystąpili do pisania testu sprawdzającego ich wiedzę z dziedziny bhp, z którym bez większych problemów sobie poradzili.

Po teście wszyscy udaliśmy do leśnictwa Tworóg na część terenową szkolenia. Tam w oddziale 151 d na powierzchni gdzie prowadzone są prac w ramach rębni Ib inżynier nadzoru pan Damian Sieber (który jest także instruktorem kursów operatorów pilarek oraz międzynarodowym sędzią zawodów drwali) przedstawił i omówił zasady bezpiecznej ścinki drzew. Szczegółowo omówił przygotowanie powierzchni do prac z pozyskania drewna a także prawidłowe wyposażenie pilarzy. Następnie przeprowadził pokaz na powierzchni roboczej prawidłowej ścinki drzewa silnie pochylonego zgodnie z kierunkiem obalania oraz drzewa o średnicy przekraczającej użyteczną długość prowadnicy.

Po pokazie trójka pracowników nadleśnictwa – drwali operatorów maszyn i urządzeń leśnych musiała podejść jeszcze do egzaminu praktycznego ze ścinki tzw. weryfikację umiejętności. Komisja była pod wrażeniem posiadanej techniki oraz siły spokoju naszych pilarzy. Wszystkim serdecznie gratulujemy pozytywnych wyników egzaminu.