Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Ochrona przyrody

Część lasów Nadleśnictwa Brynek objęto szczególną i pozaustawową formą ochrony przyrody Do szczególnych form ochrony przyrody na terenie Nadleśnictwa należą: rezerwat przyrody, użytki ekologiczne, pomniki przyrody, obszary Natura 2000, ochrona gatunkowa roślin i zwierząt. Do pozaustawowych form ochrony przyrody należą: cenne zespoły roślinne (siedliska naturowe, drzewostany cenne przyrodniczo, drzewostany nasienne).

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy nie stanowiące własności Skarbu Państwa zajmują ok. 2,52 % całkowitej powierzchni lasów w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa. Rozmieszczenie lasów niepaństwowych charakteryzuje się dużą nieregularnością

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Adoracja Przy Żłobku Panewnickim

Adoracja Przy Żłobku Panewnickim

W dniu 1 lutego br w ramach Adoracji Przy Żłobku Panewnickim 2016/2017 w roku św. Brata Alberta – „Idźcie i głoście", organizowanej przez ojców Franciszkanów z Panewnik, delegacja pracowników naszego Nadleśnictwa wzięła udział we mszy św. w intencji leśników z katowickiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Uczestnicy poza wzięciem udziału we mszy św. mogli podziwiać największą w Europie szopkę ołtarzową. Cała szopka zajmuje powierzchnię ok. 600 m kw., ma 18 m wysokości, 32 m szerokości i 10 m głębokości. Do budowy scenerii wykorzystanych jest około 120 figur z drewna, gipsu i z masy żywicznej. Najstarsze figury liczą ok. 130 lat i mają nawet 150 cm wysokości.

Proboszcz i  kustosz panewnickiej bazyliki o. Alan Rusek ofm, dziękował leśnikom a szczególnie dyrektorowi Wiesławowi Kucharskiemu za coroczne włączanie się w wystrój bazyliki i budowę żłóbka.  Gdyby nie piękne świerki, które od Was otrzymaliśmy, nie byłoby  żadnych szans na tak widowiskową oprawę Bożego Narodzenia –uzasadniał   o.Alan.

Po mszy odbył się koncert Zespołu Reprezentacyjnego Sygnalistów Myśliwskich Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. oraz zespołu Carrantouhill wraz z  Anią Buczkowską i chóru AF Music.