Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Ochrona przyrody

Część lasów Nadleśnictwa Brynek objęto szczególną i pozaustawową formą ochrony przyrody Do szczególnych form ochrony przyrody na terenie Nadleśnictwa należą: rezerwat przyrody, użytki ekologiczne, pomniki przyrody, obszary Natura 2000, ochrona gatunkowa roślin i zwierząt. Do pozaustawowych form ochrony przyrody należą: cenne zespoły roślinne (siedliska naturowe, drzewostany cenne przyrodniczo, drzewostany nasienne).

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy nie stanowiące własności Skarbu Państwa zajmują ok. 2,52 % całkowitej powierzchni lasów w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa. Rozmieszczenie lasów niepaństwowych charakteryzuje się dużą nieregularnością

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Podsumowanie wakacyjnej akcji "Odkryj Zielone Płuca Śląska razem z Nadleśnictwem Brynek"

Podsumowanie wakacyjnej akcji "Odkryj Zielone Płuca Śląska razem z Nadleśnictwem Brynek"

Dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w tym roku odbyła się już II edycja wakacyjnej akcji „Odkryj Zielone Płuca Śląska razem z Nadleśnictwem Brynek”. Podczas trwania wydarzenia przeprowadzone zostały ekologiczne warsztaty fotografii przyrodniczej, patrolowania lotniczego, fotograficzne i ornitologiczne oraz zielarstwa. Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Wszystkich uczestników warsztatów było ponad 250 osób. Uwieńczeniem projektu był konkurs fotograficzny. Laureaci konkursu zostali nagrodzeni aż w 8 kategoriach wiekowych.  Z nagrodzonych fotografii powstała wystawa, która jest możliwa do zwiedzenia w naszej Izbie Edukacji Leśnej.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w warsztatach oraz w konkursie fotograficznym.
Zapraszamy za rok.