Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Ochrona przyrody

Część lasów Nadleśnictwa Brynek objęto szczególną i pozaustawową formą ochrony przyrody Do szczególnych form ochrony przyrody na terenie Nadleśnictwa należą: rezerwat przyrody, użytki ekologiczne, pomniki przyrody, obszary Natura 2000, ochrona gatunkowa roślin i zwierząt. Do pozaustawowych form ochrony przyrody należą: cenne zespoły roślinne (siedliska naturowe, drzewostany cenne przyrodniczo, drzewostany nasienne).

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy nie stanowiące własności Skarbu Państwa zajmują ok. 2,52 % całkowitej powierzchni lasów w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa. Rozmieszczenie lasów niepaństwowych charakteryzuje się dużą nieregularnością

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wizyta edukatorów w Ośrodku Ziemięcice

Wizyta edukatorów w Ośrodku Ziemięcice

Pięknego, słonecznego, wakacyjnego dnia 2 sierpnia 2018 r. ekipa edukatorów Nadleśnictwa Brynek w składzie: Patrycja Lasota, Tomasz Mrówka i Jarosław Dudek odwiedziła podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Ziemięcicach, działającego w ramach Regionalnej Fundacji Pomocy Niewidomym.

 

Była to kolejna wizyta leśnych edukatorów w placówce, z którą łączą nas bardzo przyjazne relacje.         

Wyjazd ten odbył się w ramach współpracy pomiędzy Ośrodkiem a Nadleśnictwem Brynek, która ma już stały charakter.

 

Pomimo faktu, iż Ośrodek w tym roku będzie obchodził dopiero drugie urodziny, praktycznie od samego początku edukatorzy z Brynka są obecni uczestnicząc aktywnie w różnorodnych zajęciach dzieci z ziemięcickiego Ośrodka.

            

Podopieczni z Ziemięcic często goszczą w ciągu roku szkolnego na ścieżce dydaktycznej Nadleśnictwa Brynek, jednak z powodu ograniczeń wynikających z niepełnosprawności ruchowej, jednorazowo odwiedzają Nadleśnictwo Brynek w niewielkich, kilkuosobowych grupach wraz z opiekunami.

 

Tym razem, na zaproszenie Pani Sylwii Korfanty-Zdanowskiej - Dyrektor Ośrodka, edukatorzy przyjechali do dzieci. Dla przebywających na koloniach ok. trzydzieściorga dzieci i ich rodziców zorganizowali zajęcia na świeżym powietrzu. Były to głównie zajęcia związane z możliwością aktywizacji zmysłu dotyku i wzroku - przywiezione z nadleśnictwa eksponaty oraz przygotowane ulistnione gałązki owocujących kolorowo drzew i krzewów leśnych, cieszyły się wielkim zainteresowaniem zarówno dzieci, jak i rodziców.

 

Uczestnicy spotkania po zakończeniu zajęć  otrzymali nowo wydane mapy turystyczne Nadleśnictwa Brynek.