Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Ochrona przyrody

Część lasów Nadleśnictwa Brynek objęto szczególną i pozaustawową formą ochrony przyrody Do szczególnych form ochrony przyrody na terenie Nadleśnictwa należą: rezerwat przyrody, użytki ekologiczne, pomniki przyrody, obszary Natura 2000, ochrona gatunkowa roślin i zwierząt. Do pozaustawowych form ochrony przyrody należą: cenne zespoły roślinne (siedliska naturowe, drzewostany cenne przyrodniczo, drzewostany nasienne).

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy nie stanowiące własności Skarbu Państwa zajmują ok. 2,52 % całkowitej powierzchni lasów w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa. Rozmieszczenie lasów niepaństwowych charakteryzuje się dużą nieregularnością

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wspomnienie o śp. Jarosławie Dudku

Wspomnienie o śp. Jarosławie Dudku

Minął już miesiąc od pożegnania naszego kolegi i przyjaciela Jarosława Dudka. Z wielkim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o jego śmierci i nadal nam trudno jest się z nią pogodzić.

Jarosław Dudek urodził się 13 marca 1966 roku w miejscowości Stąporków. W 1988 ukończył Technikum Leśne w Brynku, tam pracował w latach 1990-1993 jako wychowawca. Od 1 października 1993 roku został zatrudniony w Nadleśnictwie Brynek, początkowo jako strażnik leśny, a później jako podleśniczy na leśnictwie Górniki oraz leśnictwie Łabędy. Od marca 2017 roku do czerwca 2018 roku pracował w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Do Nadleśnictwa Brynek powrócił 1 lipca 2018 roku zajmując stanowisko starszego strażnika leśnego, a 25 lipca 2020 roku awansował na Komendanta Posterunku Straży Leśnej w Nadleśnictwie Brynek.

Jarosław był także związany z NSZZ „Solidarność” Pracowników Leśnictwa z siedzibą w Brynku, gdzie aktywnie uczestniczył w pracach związku na rzecz pracowników Nadleśnictwa Brynek i Lasów Państwowych. Dodatkowo był także aktywnym edukatorem leśnym, swoją wiedzą i empatią dzielił się podczas zajęć z dziećmi, młodzieżą, a także dorosłymi.

Był człowiekiem dobrym, życzliwym i uśmiechniętym -  taki właśnie pozostanie w naszej pamięci…