edukacja

Poza edukacją leśną prowadzoną w obiektach należących do Nadleśnictwa leśnicy biorą udział w różnego rodzaju formach zajęć edukacyjnych takich jak: konkursy, turnieje wiedzy ekologicznej, spotkania z leśnikiem w szkole, przedszkolu, ekspozycje dotyczące gospodarki leśnej, pikniki leśne itp. Łącznie w latach 2002-2011 w zajęciach z zakresu edukacji leśnej uczestniczyło średniorocznie 5 tys. osób, większość stanowiły dzieci przedszkolne oraz ze szkół podstawowych.

Leśna ścieżka poznawcza


Ścieżka została utworzona w 2001 roku na terenie leśnictwa Tworóg w oddziałach: 345 a, d, g, h; 346 b, f, g, h, i, m, t;  347 a. Umożliwia ona dzieciom, młodzieży i osobom dorosłym zapoznanie się z różnymi zbiorowiskami roślinnymi oraz daje możliwość praktycznego zrozumienia podstaw ekologii. Przebiega przez tereny cenne przyrodniczo i prezentuje elementy typowe dla ekosystemów leśnych Nadleśnictwa Brynek, ukazując jednocześnie celowość i trud pracy leśników. Długość jej wynosi około 2,4 km.

Izba edukacji leśnej


Jest to obiekt przy siedzibie Nadleśnictwa, powstały z adaptowanej na ten cel murowanej stodoły. Zgromadzono tutaj ekspozycje narzędzi leśnych, eksponatów zwierząt i trofeów myśliwskich. Sala jest bogato wyposażona w gabloty i plansze tematyczne ukazujące m. in. walory przyrodnicze Nadleśnictwa Brynek. Przy współpracy z Muzeum Śląskim w Bytomiu organizowane są cykliczne wystawy tematyczne: ornitologiczne, entomologiczne, dotyczące zwierząt. Przy współpracy z Kołami Łowieckimi w izbie leśnej organizowane są wystawy trofeów łowieckich. Jest to także miejsce ekspozycji nagrodzonych prac z konkursów plastycznych, fotograficznych oraz innych o tematyce związanej z lasem. Izba wyposażona jest w drewniane stoły i ławy, tworzące wraz z wystrojem niepowtarzalny klimat, a dużych rozmiarów kominek umożliwia dzieciom i młodzieży biorącej udział w zajęciach edukacyjnych pieczenie kiełbasek, stanowiąc dodatkową atrakcje. W izbie tej odbywają się różne formy zajęć takie jak: lekcje, pogadanki, wykłady, rajdy, konkursy oraz inne, jak również teoretyczne zajęcia z edukacji leśnej, stanowiące przygotowanie do wędrówki ścieżką dydaktyczną. Obiekt ten umożliwia prowadzenie działalności edukacyjnej dla dzieci, młodzieży, osób niepełnosprawnych i dorosłych, dostępny jest zarówno dla osób miejscowych, jak też dla szerokiego grona turystów. Izba powstała i działa ze środków własnych oczywiście przy wsparciu życzliwych osób i instytucji. Działalność izby jest prowadzona przez cały rok w godzinach od 7 do 15.

Punkty edukacji przyrodniczo – leśnej


W związku z dużą dostępnością terenów leśnych Nadleśnictwa Brynek - gęsta sieć komunikacyjna i silną penetracją stałą i okresową środowiska przyrodniczego, nadleśnictwo rozmieściło szereg punktów edukacji przyrodniczo – leśnej. Znajdują się na terenie większości leśnictw, rozmieszczono je w pobliżu głównych szlaków komunikacyjnych, turystycznych, ścieżek rowerowych, w miejscach postoju. Punkty te w liczbie 30 mają barwne tablice informacyjne, które w syntetyczny sposób przedstawiają najważniejsze zagadnienia z dziedzin: leśnictwa, łowiectwa, ochrony przyrody, ekologii, pełniąc tym samym ważną funkcje informacyjną i edukacyjną dla osób odwiedzających tereny leśne. Na marginesie należy podkreślić, że tablice te często ulegają aktom wandalizmu i wymagają częstych napraw, generując niepotrzebne, dodatkowe koszty.


Inne obiekty wykorzystywane do zajęć edukacyjnych


•    Szkółka leśna Brzeźnica – gospodarstwo szkółkarskie nadleśnictwa o powierzchni
9,77 ha, położone w leśnictwie Księży Las. Szkółka wyposażona jest w bogatą infrastrukturę: deszczownię półstałą wraz z pełną automatyką, chłodnie do przechowywania sadzonek, zbiornik wody. W uprawie polowej, korytach i kulisach hoduje się około 50 różnych gatunków drzew i krzewów leśnych i ozdobnych. Roczna produkcja wynosi około 1,8 mln sztuk sadzonek. Na szkółce znajdują się również boksy przeznaczone dla rzadkich gatunków ptaków. Podstawowym zadaniem prowadzonych tutaj zajęć edukacyjnych jest odpowiedź na pytania: skąd bierze się las?; ile trudu trzeba ponieść, aby z małych sadzonek wyrósł piękny stuletni drzewostan?.

•    Śródleśny zespół stawów o ogólnej powierzchni około 10 ha lustra wody , w
leśnictwie Strzybnica, w oddziałach: 453 f; 454 f,g,h. Stawy mają układ paciorkowy, cechują się bogatą fauną wodną, stanowią biotop dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Zajęcia edukacyjne prowadzi się tutaj w celu zobrazowania życia roślin i zwierząt w środowisku wodnym.

•    Śródleśne łąki „Wytoki" – tereny nieleśne znajdujące się w północno-wschodniej
części Nadleśnictwa, na terenie leśnictwa Nowa Wieś, w oddziałach:164 a,b  i 165 a, o łącznej powierzchni 35,16 ha. Teren ten jest zbiorowiskiem środowisk zadrzewionych, łąkowych, podmokłych i wodnych. Otaczają go stare drzewostany sosnowe wraz z grupami okazałych dębów. Całość tworzy różnorodny i wartościowy obszar pod względem przyrodniczym, badawczym i dydaktycznym.

•    Dolina rzeki Mała Panew – największa rzeka Nadleśnictwa Brynek, stanowiąca
północną jego granicę, teren leśnictw: Krywałd, Potempa. Płynąc miejscami w głębokiej dolinie tworzy malownicze meandry i tarasy zalewowe. Obszar ten cechuje bardzo duża bioróżnorodność przyrodnicza, której towarzyszy obecność rzadkich i chronionych roślin i zwierząt. Znajduje się tutaj również aleja wiekowych dębów i jedno z nielicznych w Polsce trutowisk na terenie lasów.


 
Formy edukacji leśnej społeczeństwa: 


Nadleśnictwo bierze także czynny udział w organizowanych przez lokalne samorządy festynach oraz imprezach, w tym terenowych imprezach sportowych. Działania edukacyjne prowadzi średnio rocznie 14 pracowników Nadleśnictwa, różnego szczebla.
Partnerzy Nadleśnictwa w edukacji leśnej społeczeństwa.
-    Przedszkola i szkoły: podstawowe, gimnazja, średnie;
-    Samorządy: wydziały edukacji w gminach; wydziały oświaty, edukacji w starostwie, metodycy zatrudnieni przez starostwo;
-    Lokalne media;
-    Sąsiednie Nadleśnictwa: Lubliniec, Koszęcin, Katowice, Rudziniec;
-    Współpraca z pracownikami zajmującymi się edukacją leśną w formie organizowania różnych akcji, konkursów, spotkań.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

OGŁOSZENIE o przetargu nieograniczonym na dzierżawę gruntów rolnych

OGŁOSZENIE o przetargu nieograniczonym na dzierżawę gruntów rolnych

Brynek,  23.07.2021r.

Zn. spr.: SA.2217.9.2021

 

 

OGŁOSZENIE

 

Nadleśniczy Nadleśnictwa Brynek informuje, że ogłoszony dn. 12.07.2021r. przetarg nieograniczony na dzierżawę gruntów rolnych w leśnictwie Nowa Wieś zostaje unieważniony ze względów proceduralnych

 

 

 

Nadleśniczy Nadleśnictwa Brynek

Janusz Wojciechowski

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------

 

Brynek, 12.07.2021 r.

 

Zn.spr.:SA-760 /1/2021

 

 

O G Ł O S Z E N I E

o przetargu nieograniczonym na dzierżawę gruntów  rolnych

 

      Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Brynek  informuje, że przeznaczyło do dzierżawy grunt rolny o łącznej powierzchni 1,1600 ha. Grunt ten zlokalizowany jest w Gminie Tworóg, leśnictwie Nowa Wieś w  obrębie Boruszowice. Forma przetargu kierowanie ofert  w formie pisemnej do dnia 20.07.2021. 

 

Przedmiotem przetargu są następujące użytki rolne:

 

Adres leśny                          Działka                      Pow.                  Użytek              klasa                   

02-03-1-04-218-j-00            75                               0,1400 ha                 Ł                     V        

02-03-1-04-218-j-00            75                               0,5900 ha                 Ł                     V

02-03-1-04-218-j-00            75                               0,4300 ha                 Ł                     V        

Łączna ilość ha:                                                     1,1600 ha

 

W przetargu mogą brać udział nowi i dotychczasowi  Dzierżawcy, którzy na dzień złożenia oferty nie zalegają ze zobowiązywaniami z jakiegokolwiek tytułu wobec Nadleśnictwa Brynek ani nie posiadali należności przeterminowanych powyżej 30 dni w ciągu 12 miesięcy przed złożeniem oferty. Zgodnie z Zarządzeniem 13/2021 z dnia 01.03.2021 r. w sprawie wysokości stawek czynszowych za korzystanie z gruntów rolnych wywoławcza wysokość czynszu rocznego za przedmiotowy grunt wynosi 96,20 zł ( wartość brutto )

Organizator przetargu zakłada wydzierżawienie w całości gruntu jednemu  dzierżawcy (tj. osoba fizyczna lub firma ) na czas nieokreślony począwszy od 01.08.2021 r. celem przeznaczenia jako  użytki zielone ( łąka lub pastwisko). Wydzierżawiający  podkreśla, że bez jego zgody zakazane będzie wznoszenie na gruncie stanowiącym przedmiot dzierżawy jakichkolwiek budynków, budowli, ani dokonywanie innych naniesień. Dzierżawca również nie ma prawa poddzierżawiać gruntów pod rygorem natychmiastowego rozwiązania umowy.

Oferta powinna zawierać:

1. Imię i nazwisko oferenta lub nazwę firmy

2. Pełny adres  oferenta, ewentualny adres do korespondencji, numer telefonu oraz adres e-mail.

3. Oferowaną wartość  czynszu rocznego, która nie może być mniejsza niż podana wartość wywoławcza .

4. Zgodę na przetwarzanie danych osobowych w ramach prowadzonego postępowania.

Oferta, która została złożona po terminie, jest niekompletna, nieczytelna lub posiada oferowaną wartość czynszu mniejszą od ceny wywoławczej, zostanie odrzucona. W przypadku złożenia równorzędnych ofert przeprowadzony zostanie dodatkowy przetarg ustny. Przetarg jest ważny jeżeli wpłynęła przynajmniej jedna kompletna oferta. Dodatkowych informacji na temat przedmiotu i warunków przetargu oraz

kształtu przyszłej umowy dzierżawy gruntu rolnego udziela w godz. 700 – 1500 sekretarz nadleśnictwa ( tel. 32-285-74-91 ).

Informacja o wynikach przetargu zostanie wywieszona na tablicy ogłoszeń w terminie do trzech dni od zakończenia postępowania.

Nadleśniczy zastrzega sobie prawo do zamknięcia przetargu bez wybrania któregokolwiek z oferentów.

 

 

Załącznik:

1.Wzór oferty

2.Mapa sytuacyjna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik : wzór oferty

 

 

Imię i nazwisko (nazwa firmy): ........................................................................................................................................................................................

 

........................................................................................................................................................................................

 

Adres/siedziba: ........................................................................................................................................................................................

 

......................................................................................................................

Pozostałe dane (np.: Pesel, Regon, NIP): ........................................................................................................................................................................................

 

Nr telefonu:.......................................................................................................

 

e-mail:...............................................................................................................

 

 

 

 

 

Nadleśnictwo Brynek

ul. Grabowa 3

42-690 Brynek

OFERTA NA DZIERŻAWĘ GRUNTÓW ROLNYCH

Odpowiadając na ogłoszenie o publicznym (nieograniczonym) przetargu ofert pisemnych na dzierżawę gruntów rolnych Skarbu Państwa PGL LP w zarządzie Nadleśnictwa Brynek, oferuję za dzierżawę niżej wymienionych

gruntów roczny  czynsz dzierżawny w wysokości brutto  ……… zł:

Adres leśny                          Działka                  Pow.              Użytek            klasa          wartość wywoławcza    

02-03-1-04-218-j-00          75                           0,1400 ha             Ł             V                             11,61

02-03-1-04-218-j-00          75                           0,5900 ha             Ł             V                            48,93

02-03-1-04-218-j-00          75                           0,4300 ha             Ł             V                             35,66

Łączna ilość ha:                                                 1,1600 ha                                                            96,20

 

- Oświadczam, że zapoznałem się z warunkami i przedmiotem przetargu (w szczególności z lokalizacją i stanem     gruntów), na który składam ofertę i nie wnoszę zastrzeżeń.

-  Deklaruję, że będę uiszczał należny podatek rolny.

- Wybrane przeze mnie grunty rolne będą wykorzystywane zgodnie z jego przeznaczeniem, to jest jako

……………………………………………………………

 miejscowość i data                                                                                                                 podpis