Natura 2000
 

Na terenie naszego nadleśnictwa znajduje obszar NATURA 2000 Podziemia Tarnogórsko-Bytomskie.

Podziemia Tarnogórsko-Bytomskie położone są częściowo na gruntach będących w zarządzie Nadleśnictwa Brynek. Z ogólnej powierzchni obszaru ochrony 3490,80 ha w jego skład zaliczono 945,77 ha gruntów Lasów Państwowych zarządzanych przez Nadleśnictwo Brynek.

Obszar Podziemi Tarnogórsko-Bytomskich został wyznaczony w celu ochrony siedlisk bytowania kilku gatunków nietoperzy i aktualnie nie posiada planu zadań ochronnych.

Obszar ten stanowią wyrobiska podziemne po eksploatacji kruszców metali ciężkich. Jest to jeden z największych systemów podziemnych na świecie. Wyrobiska te powstawały od XII do XX wieku, a obecnie liczą ponad 300 km chodników oraz liczne komory i wybierki. Podziemia te obejmują 5 sztolni odwadniających, liczne szyby i odsłonięcia w kamieniołomach.

 

- Europejska przestrzeń przyrodnicza.

Powiązanie wewnętrzne i zewnętrzne ostoi przyrodniczych Natura 2000 z elementami systemu krajowego realizowane jest przez zespół korytarzy europejskiej sieci ekologicznej ECONET PL. 

W granicach Nadleśnictwa Brynek obejmuje on korytarze ekologiczne ECONET – Lasy Lublinieckie- Wyżyna Śląska(KP6) i Lasy Lublinieckie-  Wyżyna Krakowsko-Częstochowska(KP 7) o znaczeniu ponadregionalnym, oraz korytarz ekologiczny o znaczeniu krajowym-  Mała Panew(51k).

 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Adoracja Przy Żłobku Panewnickim

Adoracja Przy Żłobku Panewnickim

W dniu 1 lutego br w ramach Adoracji Przy Żłobku Panewnickim 2016/2017 w roku św. Brata Alberta – „Idźcie i głoście", organizowanej przez ojców Franciszkanów z Panewnik, delegacja pracowników naszego Nadleśnictwa wzięła udział we mszy św. w intencji leśników z katowickiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Uczestnicy poza wzięciem udziału we mszy św. mogli podziwiać największą w Europie szopkę ołtarzową. Cała szopka zajmuje powierzchnię ok. 600 m kw., ma 18 m wysokości, 32 m szerokości i 10 m głębokości. Do budowy scenerii wykorzystanych jest około 120 figur z drewna, gipsu i z masy żywicznej. Najstarsze figury liczą ok. 130 lat i mają nawet 150 cm wysokości.

Proboszcz i  kustosz panewnickiej bazyliki o. Alan Rusek ofm, dziękował leśnikom a szczególnie dyrektorowi Wiesławowi Kucharskiemu za coroczne włączanie się w wystrój bazyliki i budowę żłóbka.  Gdyby nie piękne świerki, które od Was otrzymaliśmy, nie byłoby  żadnych szans na tak widowiskową oprawę Bożego Narodzenia –uzasadniał   o.Alan.

Po mszy odbył się koncert Zespołu Reprezentacyjnego Sygnalistów Myśliwskich Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. oraz zespołu Carrantouhill wraz z  Anią Buczkowską i chóru AF Music.