Na terenie naszego nadleśnictwa znajduje obszar NATURA 2000 Podziemia Tarnogórsko-Bytomskie.
Podziemia Tarnogórsko-Bytomskie położone są częściowo na gruntach będących w zarządzie Nadleśnictwa Brynek. Z ogólnej powierzchni obszaru ochrony 3490,80 ha w jego skład zaliczono 945,77 ha gruntów Lasów Państwowych zarządzanych przez Nadleśnictwo Brynek.
Obszar Podziemi Tarnogórsko-Bytomskich został wyznaczony w celu ochrony siedlisk bytowania kilku gatunków nietoperzy i aktualnie nie posiada planu zadań ochronnych.
Obszar ten stanowią wyrobiska podziemne po eksploatacji kruszców metali ciężkich. Jest to jeden z największych systemów podziemnych na świecie. Wyrobiska te powstawały od XII do XX wieku, a obecnie liczą ponad 300 km chodników oraz liczne komory i wybierki. Podziemia te obejmują 5 sztolni odwadniających, liczne szyby i odsłonięcia w kamieniołomach.
- Europejska przestrzeń przyrodnicza.
Powiązanie wewnętrzne i zewnętrzne ostoi przyrodniczych Natura 2000 z elementami systemu krajowego realizowane jest przez zespół korytarzy europejskiej sieci ekologicznej ECONET PL.
W granicach Nadleśnictwa Brynek obejmuje on korytarze ekologiczne ECONET – Lasy Lublinieckie- Wyżyna Śląska(KP6) i Lasy Lublinieckie- Wyżyna Krakowsko-Częstochowska(KP 7) o znaczeniu ponadregionalnym, oraz korytarz ekologiczny o znaczeniu krajowym- Mała Panew(51k).
Asset Publisher
Wspólna akcja sprzątania lasu w otulinie rezerwatu Segiet
Wspólna akcja sprzątania lasu w otulinie rezerwatu Segiet
W dniu 14.05.2025 r. w Nadleśnictwie Brynek odbyła się wyjątkowa akcja sprzątania lasu, zorganizowana wspólnie z Fundacją Srebrne Buki oraz wolontariuszami Banku BNP Paribas. Terenem działań była otulina rezerwatu przyrody Segiet – obszaru cennego przyrodniczo i chętnie odwiedzanego przez spacerowiczów oraz miłośników natury.
W trakcie wydarzenia, dzięki zaangażowaniu wszystkich uczestników, udało się zebrać aż 30 worków śmieci. Wydobyto również odpady wielkogabarytowe, które od lat zalegały w lesie, zanieczyszczając środowisko i zagrażając dzikiej przyrodzie.
Warto pamiętać, że każdego roku Lasy Państwowe zbierają kilkanaście tysięcy ton odpadów, na co przeznaczane są miliony złotych z publicznych środków – pieniędzy, które mogłyby posłużyć na ochronę przyrody, edukację ekologiczną czy leśną infrastrukturę turystyczną.
Dlatego każda taka inicjatywa ma ogromne znaczenie. Pokazuje, że wspólnymi siłami – leśników, organizacji społecznych i biznesu – możemy realnie wpływać na poprawę stanu naszego środowiska.
Serdecznie dziękujemy Fundacji Srebrne Buki oraz wolontariuszom BNP Paribas za udział w akcji i troskę o naszą przyrodę. Dzięki Wam las jest czystszy i bezpieczniejszy dla ludzi i zwierząt.