ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Zagrożenia dzieli się na trzy grupy:

·         biotyczne (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne);

·         abiotyczne – ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury);

·         antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu).

Przeczytaj więcej o ochronie lasu

 

Zagrożenia biotyczne

 

W ochronie lasu przed owadami na terenie Nadleśnictwa Brynek istotne znaczenie ma ochrona upraw drzew iglastych (sosna, świerk) przed ryjkowcami, a szczególnie szeliniakiem sosnowcem

W ochronie lasu przed owadami na terenie Nadleśnictwa Brynek istotne znaczenie ma ochrona upraw drzew iglastych (sosna, świerk) przed ryjkowcami, a szczególnie szeliniakiem sosnowcem. Stosujemy różne metody: mechaniczne, np. okopanie uprawy rowkiem izolacyjnym, wykopanie na takiej uprawie dołków chwytnych, do których dodatkowo wkładane są środki wabiące, a zwabione tam szkodniki są niszczone, oraz chemicznie – uprawę trzeba opryskać roztworem insektycydu.

W uprawach i młodnikach iglastych pewne zagrożenie stwarza smolik znaczony. Ograniczenie jego liczebności polega na usuwaniu i niszczeniu zasiedlonych drzewek.

Ważnym zagadnieniem jest również ochrona przed szkodnikami pierwotnymi(liściożernymi), takimi jak osnuja gwiaździsta, brudnica mniszka, strzygonia choinówka, poproch cetyniak, boreczniki i zawodnica świerkowa. W tym celu prowadzone są różne prace prognostyczne, np. liczenie samic brudnicy mniszki podczas przejścia przez zagrożone drzewostany w czasie kulminacji rójki, jesienne poszukiwania zimujących stadiów szkodników sosny czy świerka.

Starsze drzewostany iglaste narażone są na szkody od szkodników wtórnych(uszkadzających drewno) takich jak cetyńce, korniki i przypłaszczek granatek. Ochrona przed tymi szkodnikami polega głównie na: wyznaczaniu, terminowym usuwaniu i wywożeniu z lasu drzew zasiedlonych, utylizacji resztek poeksploatacyjnych (gałęzi, kory) powstałych podczas pozyskiwania drzew zasiedlonych, terminowym wywozie pozyskanego drewna z lasu, a w razie jego pozostawania w lesie w okresie wiosennym i letnim – korowaniem i wykładaniem pułapek wabiących.

Bardzo ważnymi sprzymierzeńcami leśnika w walce z nadmiernym rozmnożeniem się szkodliwych owadów są ptaki. Aby poprawić ich warunki bytowania, wywieszamy w lasach budki lęgowe. Zimą, gdy panują trudne warunki, dokarmiamy również ptaki na masową skalę.

 

Duże znaczenie gospodarcze mają szkody powodowane przez zwierzynę (jeleń, sarna, łoś), którym zapobiega się w uprawach przez grodzenie, smarowanie repelentami, zabezpieczanie plastikowymi tubami oraz palikowanie cennych gatunków, a w młodnikach głównie przez zabezpieczanie sosny osłonkami plastikowymi. Zimą podczas wykonywania pielęgnacji młodników i drzewostanów pozostawia się zwierzynie ścięte drzewa na dwa – trzy tygodnie, co znacznie ogranicza spałowanie młodników.

Zagrożenia antropogeniczne

Lasy Nadleśnictwa Brynek charakteryzują się najwyższym, I stopniem zagrożenia pożarowego. Największe natężenie występowania pożarów występuje wczesną wiosną, oraz latem, ze względu na wysokie temperatury powietrza i niską wilgotność ściółki. Dopiero jesienią zagrożenie pożarowe znacznie się zmniejsza.  Straty powstałe w wyniku pożarów często są niewymierne. W płomieniach giną liczne gatunki fauny i flory łąkowej i leśnej, następuje zubożenie przyrody.

Bardzo ważnym czynnikiem kształtującym zagrożenie pożarowe w poszczególnych porach roku są warunki meteorologiczne, takie jak: opady atmosferyczne, prędkość i kierunek wiatru, natężenie promieniowania słonecznego, temperatury i wilgotności powietrza. W sezonie palności codziennie określany jest stopień zagrożenia pożarowego, podawany na godz. 9.00  i 13.00. Przy wystąpieniu III (najwyższego) stopnia zagrożenia pożarowego i utrzymującej się przez co najmniej pięć kolejnych dni wilgotności ścioły leśnej mierzonej o godz. 9.00  poniżej 10 proc. nadleśnictwo obligatoryjnie wprowadza zakaz wstępu do lasu.

Przez tereny leśne nadleśnictwa przebiegają ważne szlaki komunikacyjne – drogi krajowe i wojewódzkie oraz linia kolejowa, co przyczynia się do zwiększenia zagrożenia pożarowego. Problemem jest także bliskie sąsiedztwo wsi oraz łąk i pastwisk, z których część jest wiosną wypalana przez miejscową ludność.

Największe zagrożenie pożarowe na terenach leśnych spowodowane jest jednak nieprzestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych przez ludzi przebywających w lesie.Z ustawy o lasach wynika m.in., że w lasach i 100 metrów od nich nie można używać otwartego ognia.

 

Nadleśnictwo Brynek posiada system ochrony przeciwpożarowej złożony z punktu alarmowo-dyspozycyjnego w biurze nadleśnictwa oraz dostrzegalni przeciwpożarowej. W okresie wysokiego zagrożenia pożarowego organizowane są także patrole samochodowe. Przy siedzibie nadleśnictwa zlokalizowane jest lądowisko dla helikopterów w miejscowości Brynek, gdzie stacjonują helikoptery patrolowo-gaśnicze pozostający do dyspozycji RDLP w Katowicach. Nadleśnictwo wyposażone jest też w sprzęt do gaszenia pożarów. Na terenie nadleśnictwa zlokalizowana jest sieć dojazdów pożarowych oraz punktów czerpania wody w celu zaopatrzenia w wodę samochodów gaśniczych. Posiadamy też dobrze zorganizowaną łączność bezprzewodową w celu szybkiego reagowania w przypadku wystąpienia pożaru.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

OGŁOSZENIE o przetargu nieograniczonym na dzierżawę gruntów rolnych

OGŁOSZENIE o przetargu nieograniczonym na dzierżawę gruntów rolnych

Brynek,  23.07.2021r.

Zn. spr.: SA.2217.9.2021

 

 

OGŁOSZENIE

 

Nadleśniczy Nadleśnictwa Brynek informuje, że ogłoszony dn. 12.07.2021r. przetarg nieograniczony na dzierżawę gruntów rolnych w leśnictwie Nowa Wieś zostaje unieważniony ze względów proceduralnych

 

 

 

Nadleśniczy Nadleśnictwa Brynek

Janusz Wojciechowski

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------

 

Brynek, 12.07.2021 r.

 

Zn.spr.:SA-760 /1/2021

 

 

O G Ł O S Z E N I E

o przetargu nieograniczonym na dzierżawę gruntów  rolnych

 

      Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Brynek  informuje, że przeznaczyło do dzierżawy grunt rolny o łącznej powierzchni 1,1600 ha. Grunt ten zlokalizowany jest w Gminie Tworóg, leśnictwie Nowa Wieś w  obrębie Boruszowice. Forma przetargu kierowanie ofert  w formie pisemnej do dnia 20.07.2021. 

 

Przedmiotem przetargu są następujące użytki rolne:

 

Adres leśny                          Działka                      Pow.                  Użytek              klasa                   

02-03-1-04-218-j-00            75                               0,1400 ha                 Ł                     V        

02-03-1-04-218-j-00            75                               0,5900 ha                 Ł                     V

02-03-1-04-218-j-00            75                               0,4300 ha                 Ł                     V        

Łączna ilość ha:                                                     1,1600 ha

 

W przetargu mogą brać udział nowi i dotychczasowi  Dzierżawcy, którzy na dzień złożenia oferty nie zalegają ze zobowiązywaniami z jakiegokolwiek tytułu wobec Nadleśnictwa Brynek ani nie posiadali należności przeterminowanych powyżej 30 dni w ciągu 12 miesięcy przed złożeniem oferty. Zgodnie z Zarządzeniem 13/2021 z dnia 01.03.2021 r. w sprawie wysokości stawek czynszowych za korzystanie z gruntów rolnych wywoławcza wysokość czynszu rocznego za przedmiotowy grunt wynosi 96,20 zł ( wartość brutto )

Organizator przetargu zakłada wydzierżawienie w całości gruntu jednemu  dzierżawcy (tj. osoba fizyczna lub firma ) na czas nieokreślony począwszy od 01.08.2021 r. celem przeznaczenia jako  użytki zielone ( łąka lub pastwisko). Wydzierżawiający  podkreśla, że bez jego zgody zakazane będzie wznoszenie na gruncie stanowiącym przedmiot dzierżawy jakichkolwiek budynków, budowli, ani dokonywanie innych naniesień. Dzierżawca również nie ma prawa poddzierżawiać gruntów pod rygorem natychmiastowego rozwiązania umowy.

Oferta powinna zawierać:

1. Imię i nazwisko oferenta lub nazwę firmy

2. Pełny adres  oferenta, ewentualny adres do korespondencji, numer telefonu oraz adres e-mail.

3. Oferowaną wartość  czynszu rocznego, która nie może być mniejsza niż podana wartość wywoławcza .

4. Zgodę na przetwarzanie danych osobowych w ramach prowadzonego postępowania.

Oferta, która została złożona po terminie, jest niekompletna, nieczytelna lub posiada oferowaną wartość czynszu mniejszą od ceny wywoławczej, zostanie odrzucona. W przypadku złożenia równorzędnych ofert przeprowadzony zostanie dodatkowy przetarg ustny. Przetarg jest ważny jeżeli wpłynęła przynajmniej jedna kompletna oferta. Dodatkowych informacji na temat przedmiotu i warunków przetargu oraz

kształtu przyszłej umowy dzierżawy gruntu rolnego udziela w godz. 700 – 1500 sekretarz nadleśnictwa ( tel. 32-285-74-91 ).

Informacja o wynikach przetargu zostanie wywieszona na tablicy ogłoszeń w terminie do trzech dni od zakończenia postępowania.

Nadleśniczy zastrzega sobie prawo do zamknięcia przetargu bez wybrania któregokolwiek z oferentów.

 

 

Załącznik:

1.Wzór oferty

2.Mapa sytuacyjna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik : wzór oferty

 

 

Imię i nazwisko (nazwa firmy): ........................................................................................................................................................................................

 

........................................................................................................................................................................................

 

Adres/siedziba: ........................................................................................................................................................................................

 

......................................................................................................................

Pozostałe dane (np.: Pesel, Regon, NIP): ........................................................................................................................................................................................

 

Nr telefonu:.......................................................................................................

 

e-mail:...............................................................................................................

 

 

 

 

 

Nadleśnictwo Brynek

ul. Grabowa 3

42-690 Brynek

OFERTA NA DZIERŻAWĘ GRUNTÓW ROLNYCH

Odpowiadając na ogłoszenie o publicznym (nieograniczonym) przetargu ofert pisemnych na dzierżawę gruntów rolnych Skarbu Państwa PGL LP w zarządzie Nadleśnictwa Brynek, oferuję za dzierżawę niżej wymienionych

gruntów roczny  czynsz dzierżawny w wysokości brutto  ……… zł:

Adres leśny                          Działka                  Pow.              Użytek            klasa          wartość wywoławcza    

02-03-1-04-218-j-00          75                           0,1400 ha             Ł             V                             11,61

02-03-1-04-218-j-00          75                           0,5900 ha             Ł             V                            48,93

02-03-1-04-218-j-00          75                           0,4300 ha             Ł             V                             35,66

Łączna ilość ha:                                                 1,1600 ha                                                            96,20

 

- Oświadczam, że zapoznałem się z warunkami i przedmiotem przetargu (w szczególności z lokalizacją i stanem     gruntów), na który składam ofertę i nie wnoszę zastrzeżeń.

-  Deklaruję, że będę uiszczał należny podatek rolny.

- Wybrane przeze mnie grunty rolne będą wykorzystywane zgodnie z jego przeznaczeniem, to jest jako

……………………………………………………………

 miejscowość i data                                                                                                                 podpis