PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Obecnie gospodarujemy na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski. Tuż po zakończeniu II wojny światowej było to zaledwie 21 proc. Co roku sadzimy 500 mln nowych drzew, by lasów w Polsce wciąż przybywało.

Co roku polscy leśnicy sadzą 500 mln drzew

Dbamy też, by lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Walczymy z wieloma zagrożeniami: klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, a także kłusownictwem czy wandalizmem.

Dbamy, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju (fot. P. Fabijański)

Jednym z naszych głównych zadań jest udostępnianie lasów społeczeństwu. Zachęcamy Was do skorzystania z pięknie położonych wśród leśnych ostępów ośrodków wypoczynkowych, leśniczówek czy pokoi gościnnych. To dla Was tworzymy tysiące kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych, setki parkingów leśnych i pól biwakowych. Wszystkie je znajdziecie w serwisie www.czaswlas.pl.

Dbamy również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pozyskujemy ponad 30 mln m sześc. drewna rocznie, dwa razy więcej niż na początku lat 90. XX wieku. Mimo to średnia zasobność w drewno hektara naszych lasów jest o jedną czwartą większa niż 20 lat temu i o 40 proc. większa niż obecnie wynosi średnia w Unii Europejskiej.

W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak. Sektor przetwórstwa drewna wypracowuje ok. 8 proc. naszego PKB. Między innymi dzięki drewnu z Lasów Państwowych Polska jest 10. największym producentem mebli na świecie i 4. największym ich eksporterem.

Lasy Państwowe zatrudniają 25 tys. osób. W ten sposób jesteśmy 9. największym pracodawcą w Polsce. Wśród największych firm w kraju zajmujemy 22. miejsce pod względem przychodów i 11. pod względem zysków. Wartość majątku, którym zarządzamy, sięga 300 mld zł. Jeśli doliczymy wartości społeczne, będzie on wart biolion złotych. Nie korzystamy z pieniędzy z budżetu, tylko sami zarabiamy na swoją działalność. Pomimo kryzysu finansowego zysk odnotowujemy nieprzerwanie od 2002 r. Ponadto płacimy podatki wysokości 1,3 mld zł rocznie.

87 proc. Polaków uważa, że leśnicy są kompetentni. Chętnie dzielimy się z innymi swoją wiedzą o polskich lasach, ich historii i walorach przyrodniczych. Wydajemy książki, periodyki, broszury, prowadzimy stronę internetową www.lasy.gov.pl. Dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli przygotowaliśmy serwis „Las Rysia eRysia" (www.erys.pl). Nasza kadra od lat wspiera szkoły w edukacji przyrodniczej. Organizujemy też wiele akcji służących poszerzeniu wiedzy o lesie, przyrodzie i ekologii.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Sprzedaż elementów deszczowni

Sprzedaż elementów deszczowni

Brynek, 06.07.2018r.

 

OGŁOSZENIE

Nadleśniczy Nadleśnictwa Brynek

 

ogłasza ofertowy przetarg pisemny na sprzedaż następujących elementów deszczowni posiadającej numer inwentarzowy 010/629 :

1.   Pompy- zestaw 4 pomp do wody typu 50 WR 60  LFP LESZNO

      Parametry  pompy: silnik 5,5 KW

                                  wydajność 8-24 m3/h

                                  podnoszenie wody 86-42m

                                  rok produkcji 1999

                                  obroty 2900 obr/min

      W zestawie dodatkowo sztanga tłoczna i ssąca oraz szafa sterująca

2.    Filtry- zestaw 3 filtrów do wody typu ARKAL SPIN KLIN wyposażony w

       automatyczne płukanie z  różnicą ciśnienia. Stopień filtracji 120 MESH / 130

       mikronów

3.    Rura  przesyłowa, ocynkowana wraz z klamrami spinającymi ø 80 mm długości

       6m - 25szt.

4.   Rura zraszająca, ocynkowana wraz z klamrami spinającymi ø 50 mm długości

       6m  - 420szt.

5.   Trójnik do rur przesyłowych wraz z klamrami spinającymi kąt 900  ø 80 mm -

      13szt.

6.   Redukcja z ø 80 mm na ø 50 mm -18szt.

7.   Kolano 900  ø 80 mm -10szt.

8.   Zraszacz pełnoobrotowy BAUER B62  ¾ cala  - 70szt.

9. Zraszacz pełnoobrotowy BAUER B72 ¾ cala  - 10szt.

Ogółem cena wywoławcza brutto - 23610,00 zł

Wybór oferty nastąpi na drodze przetargu nieograniczonego. Zostanie on dokonany spośród oferentów, którzy staną do przetargu i zaoferują najwyższą cenę za przedmiotowe wyposażenie. Przetarg rozpocznie się częścią jawną w dniu 16.07.2018 r. w siedzibie Nadleśnictwa Brynek przy ul. Grabowej 3 o godz. 1010.

Oferty należy składać pisemnie w zamkniętych kopertach z dokładnym adresem oferenta i dopiskiem „Przetarg na elementy deszczowni” w terminie do 16.07.2018 r. do godz. 1000  w sekretariacie Nadleśnictwa.

Oferta powinna zawierać:

  • imię, nazwisko i adres oferenta albo nazwę i adres firmy
  • datę sporządzenia oferty
  • oferowaną cenę brutto za wszystkie przedstawione elementy deszczowni
  • zgodę na udostępnienie swoich danych osobowych w związku z prowadzonym   postępowaniem przetargowym

Ogłoszenie wyników przetargu w terminie do trzech dni od momentu zamknięcia ukaże się na tablicy ogłoszeń w biurze nadleśnictwa. Dodatkowych informacji na temat przedmiotu i warunków przetargu udziela sekretarz nadleśnictwa ( tel. 285-74-63 ). Nadleśniczy zastrzega sobie prawo do zamknięcia przetargu bez wybrania którejkolwiek z ofert.

                                                                                                      Nadleśniczy Nadleśnictwa

                                                                                                             Brynek

                                                                                                 Janusz Wojciechowski